رئیس دیوان محاسبات: گزارش‌های دیوان محاسبات باید مبنای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باشد

13:32 - 23 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۵۵۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
رئیس دیوان محاسبات: گزارش‌های دیوان محاسبات باید مبنای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باشد
رئیس کل دیوان محاسبات گفت: گزارش‌های دیوان محاسبات باید مبنای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باشد و بر اساس آن ارزیابی عملکرد از مسئولیت‌های مدیران صورت گیرد.

خبرگزاری میزان _ احمدرضا دستغیب با بیان اینکه گزارش‌های دیوان محاسبات باید مبنای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باشد و بر اساس آن ارزیابی عملکرد از مسئولیت‌های مدیران صورت گیرد، گفت: گزارش‌های دیوان را باید آسیب‌شناسی کرد و به این سوال پاسخ داد که چرا برخی از این گزارش‌ها قابلیت بهره‌برداری از سوی تصمیم‌سازان و نهاد‌های تصمیم‌گیر را نداشته است.

رئیس کل دیوان محاسبات ضمن تاکید بر ارائه راهکار‌های عملیاتی برای بهبود روند گزارش دهی، اظهار کرد: بهترین اقدام در شرایط فعلی این است که همزمان با پیشبرد وظایف قانونی محوله، علی‌الخصوص موضوع تفریغ بودجه سنواتی، به مرور زمان، اصلاحاتی را در مسیر بهبود هرچه بهتر روند گزارش‌دهی و اثربخشی فعالیت‌های دیوان محاسبات انجام دهیم.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات اصلاحی در این رابطه، ابلاغ حکم مدیریت پروژه جامع گزارش‌گری مالی و تفریغ بودجه بود، تا در این چارچوب، روند تدریجی اصلاحات ساختاری ذیل کارویژه‌هایی همچون توجیه فنی نیروی انسانی و کارشناسان، ارتقای کیفیت گزارش‌دهی و افزایش اثربخشی حسابرسی‌ها صورت گیرد.

علی کامیار، دادستان دیوان محاسبات، نیز طی سخنانی در این نشست گفت: لازم است تا در حین تهیه گزارش تفریغ بودجه، نوعی آسیب‌شناسی از اقدامات خود انجام دهیم و علاوه بر توجه به کمیت، به کیفیت گزارش‌دهی نیز توجه داشته باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: تقسیم انرژی و وقت کارشناسان دیوان محاسبات بر پرونده‌ها و گزارش‌های غیر از تفریغ بودجه نیز باید به گونه‌ای باشد که از دقت نظر در رسیدگی به امور محوله نکاهد و در چارچوب سیاست‌های کلی این نهاد نظارتی، به پیشبرد بهتر امور یاری رساند.

به گزارش دیوان محاسبات کشور، گزارش تفریغ بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در ۳ بخش اصلی «تفریغ ماده واحده‌ها»، «تفریغ احکام قانون بودجه» و «گزارش‌های تحلیلی-موضوعی» طبقه‌بندی شده که سال آینده تقدیم مجلس می‌شود.

جلسه هیات عمومی دیوان محاسبات کشور به منظور بررسی پیشنهاد‌های مربوط به فرآیند تهیه، تصویب و ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور با حضور احمدرضا دستغیب رئیس کل، دادستان و معاونان و مستشاران این نهاد نظارتی برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *