میزان پوشش ارتباطی روستا‌های بالای بیست خانوار کشور از مرز ۹۱ درصد عبور کرد

۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷:۱۷
کد خبر: ۴۷۰۳۴۹۳
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
میزان پوشش ارتباطی روستا‌های بالای بیست خانوار کشور از مرز ۹۱ درصد عبور کرد
میزان پوشش اینترنت در روستا‌های بالای بیست خانوار با اتصال ۳ هزار و ۲۲۵ روستای جدید به شبکه اینترنت از مرز ۹۱ درصد عبور کرد.

خبرگزاری میزان _ ایرج روحی، مشاور وزیر و مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی، با بیان اینکه در افق سال ۱۴۰۲ پوشش صد درصدی روستا‌های بالای بیست خانوار در نظر گرفته شده است، گفت: پوشش صد درصدی به این معناست که مشکلات ارتباطی به طور کامل برای روستا‌های دارای زیرساخت پایه مانند برق حل می‌شود. هرچند برخی نقاط کم‌پوشش یا کم‌کیفیت باقی خواهد ماند که مشکل آن‌ها را نیز با احداث سایت‌های جدید رفع خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه کمترین میزان پوشش اینترنت در گذشته مربوط به استان خراسان جنوبی با کمتر از ۶۰ درصد پوشش بود، تصریح کرد: در این مدت توانستیم بیش از ۱۹ درصد پوشش آن را افزایش دهیم و اکنون پوشش روستا‌های این استان بالای ۷۹ درصد است.  

مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی با وضعیت پوشش روستا‌های خراسان جنوبی در گذشته را خیلی نامناسب توصیف کرد و گفت: خوشبختانه این استان شرایط روبه‌رشدی را پشت سر می‌گذارد و بیش از ۱۸۸ روستای این استان به اینترنت متصل شده‌اند.  

مشاور وزیر ارتباطات با بیان اینکه تلاش وزارت ارتباطات برای توسعه عدالت‌محور ارتباطات در همه شهر‌ها و روستا‌ها به یک اندازه است، اظهار کرد: برخی اوقات نمایندگان تاکید بر این دارند که پوشش حوزه انتخابی‌ منتخب به ۱۰۰درصد برسد، در حالی‌که شیوه ما برای توسعه ارتباطات به این شکل نیست، اولویت ما توسعه روستا‌های کم‌برخوردارتر و پس از آن ارتقای اینترنت در مناطق با پوشش بالا است. اعتقاد ما این است که روستاییان نیز مانند سایر هم‌وطنان در شهر باید از امکانات فناورانه یکسان بهره‌مند شوند. تلاش وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم این است که علاوه بر ارتقا پوشش و کیفیت اینترنت در شهر‌های کشور، برای مناطق روستایی نیز این امکان را فراهم کند تا آن‌ها نیز مانند ساکنان مناطق شهری به اینترنت پرسرعت و باکیفیت دست پیدا کنند.

عضو هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینکه استانی در کشور نداریم که پوشش آن کمتر از ۷۹ درصد باشد، خاطرنشان کرد: اکنون حدود ۲۰۰ روستا داریم که خود روستا فاقد برق بوده و نیاز داریم این مشکل زیرساختی برطرف شود و پس از آن توسعه ارتباطات را آغاز کنیم. در این روستا‌ها به‌طورکلی برق وجود ندارد و تأمین آن کاری نیست که از عهده ما برآید. البته در این بخش نیز باز هم دست روی دست نگذاشتیم و با بخش توسعه روستایی وزارت نیرو مکاتبه کردیم و منتظر هستیم تا با همکاری آن‌ها کار برق‌رسانی به این روستا‌ها انجام شود.

در ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم میزان پوشش ارتباطات روستایی، ۸۱ درصد بود که ۱۹ درصد روستا‌های باقی‌مانده جزو مناطقی به‌حساب می‌آیند که بعضا صعب‌العبور، بدون جاده و برق هستند که اتصال این روستا‌ها علاوه بر پیچیدگی‌های فنی، نیازمند صرف زمان و هزینه بیشتری نسبت به قبل است.

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات مناطق روستایی در قالب برنامه تکمیل پروژه اتصال روستا‌های با جمعیت بیش از بیست خانوار به شبکه ملی اطلاعات جزو اولویت‌های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *