توسعه‌ی روابط فرهنگی ایران و عراق در سفر رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی ایران به عراق

9:00 - 23 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۴۵۴
توسعه‌ی روابط فرهنگی ایران و عراق در سفر رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی ایران به عراق
کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با شعار «مسلمان برادر مسلمان، نقطه آغاز ما برای ساختن انسان و کشور» به همت تعدادی از موسسات اسلامی و با نظارت دیوان وقف سنی عراق و با حضور حجت الاسلام و المسلمین ایمانی پور برگزار شد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه‌ی سفر خودکه به منظور شرکت در کنفرانس «وحدت اسلامی» به عراق انجام شده عازم کربلای معلی شدند. ایشان با حضور در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا با جناب آقای کریمی شصتی سرکنسول ایران در کربلا دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار فعالیت‌های فرهنگی کنسولگری کربلا در خصوص کلاس‌های آموزش زبان فارسی، موضوع ایرانیان استان‌های کربلا و بابل و فعالیت‌های فرهنگی در حوزه زنان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. پیگیری موضوع اخذ مجوز خانه فرهنگ ایران در کربلای معلی و توسعه فعالیت‌ها در فضای مجازی از مطالبات رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این جلسه بود.

ایشان همچنین همراه با رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از نمایش میدانی قیامه الارض در کربلا معلی بازدید کردند. حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور این اثر نمایشی را یک اثر فاخر و کلاسیک دانستند که با ترکیب هنر نمایش و ابزار‌های جدید رسانه‌ای به بازنمایی تاریخ صدر اسلام می‌پردازد. ایشان همکاری مشترک هنرمندان عراقی و ایرانی را یکی از امتیازات این اثر دانستند. در این اثر فرهنگی ۱۸۶ هنرمند شامل ۱۲۳ هنرمند عراقی و ۶۳ هنرمند ایرانی به صورت مشترک یک کار نمایشی را با استفاده از آخرین فناوری‌های چند رسانه‌ای و دیجیتال در حوزه جلوه‌های میدانی، تصاویر مپینگ، نور دیجیتال و ... به روی صحنه می‌برند. قابل ذکر است که این نمایش برای پنجمین بار در عراق به نمایش در می‌آید و پیش از این دو بار در شهر بغداد و سپس در شهر‌های بصره وحله اجرا شده بود.


حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور صبح روز جمعه نوزدهم اسفندماه عازم نجف اشرف شدند و در راه کربلا - نجف از موکب بزرگ حضرت امام رضا علیه السلام که یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین موکب‌های ایرانی مراسم اربعین حسینی است بازدید کردند.

ایشان سپس به زیارت حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام مشرف شدند و پس از زیارت از کتابخانه امام حسن مجتبی علیه السلام و مقبره مرحوم آیت الله محمد باقر قریشی از نویسندگان بزرگ جهان تشیع بازدید کردند.


برنامه بعدی سفر حجت الاسلام ایمانی پور در نجف اشرف دیدار با حضرت آیت الله سید مجتبی حسینی نماینده مقام معظم رهبری در نجف و ملاقات با میهمانان همایش وحدت اسلامی در دفتر مقام معظم رهبری در نجف بود.

دیدار با حجت الاسلام کاظمی مازندرانی سرکنسول نجف اشرف و ملاقات با وابسته فرهنگی نجف اشرف از دیگر برنامه‌های ایشان در نجف اشرف بود. در این دیدار حجت الاسلام سعادت نژاد وابسته فرهنگی نجف اشرف ضمن تشریح فعالیت‌های فرهنگی در حوزه ارتباطات فرهنگی حوزه‌های نجف و قم، تربیت طلاب و امور ایرانیان استان‌های نجف، سماوه و ذی قار، توسعه کرسی‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌ها و تاسیس خانه فرهنگ ایران در نجف اشرف مطالبی را بیان کردند. توسعه فعالیت‌ها در حوزه فضای مجازی از تاکیدات رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به وابسته فرهنگی نجف اشرف بود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح روز شنبه در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که با حضور جمعی از علما و نخبگان مسلمان در بغداد برگزار شد شرکت کردند.

این کنفرانس با شعار «مسلمان برادر مسلمان، نقطه آغاز ما برای ساختن انسان و کشور» به همت تعدادی از موسسات اسلامی و با نظارت دیوان وقف سنی عراق برگزار شد.

مفهوم وحدت از دیدگاه اسلامی، همزیستی مسالمت آمیز در قرآن و سنت، مسئله تکفیر در فقه اسلامی، ضوابط اختلافات فکری در شرع و اخلاق، راه‌های مبارزه با پروژه عادی‌سازی با رژیم غاصب صهیونیستی، نقش رسانه‌ها در تقویت وحدت، خطاب دینی و اثر آن در همزیستی مسالمت‌آمیز محور‌های این کنفرانس بین‌المللی بود.

پس از آن حجت الاسلام ایمانی پور عصر روز شنبه جهت زیارت امامین عسکرین علیهم السلام عازم شهر سامرا شدند و در شهر سامرا با جناب آقای شریعتی مسئول قرارگاه سامرا دیدار و گفتگو کردند. بحث و بررسی پیرامون موضوعات فرهنگی شهر سامرا از محور‌های این دیدار بود.


شرکت در ضیافت شام سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد به همراه میهمانان ایرانی همایش وحدت اسلامی پایان بخش برنامه ایشان در روز چهارم سفر به عراق بود. در این مراسم حجت الاسلام و المسلیمن دکتر شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از خدمات رایزنی فرهنگی بغداد برای همکاری در برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در بغداد تقدیر و تشکر کردند.


حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور در پنجمین و ششمین روز سفر خود به عراق در اجلاسیه شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام که در مجتمع شهید آیت الله حکیم برگزار شد شرکت کردند. شرکت در ضیافت شام نخست وزیر عراق جناب آقای شیاع سودانی به همراه هیات شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام از دیگر برنامه‌های ایشان در بغداد بود. حجت الاسلام ایمانی پور روز دوشنبه بغداد را به مقصد تهران ترک کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *