بیش از ۸۷ درصد از عرصه‌های مختلف استان فارس حدنگاری شد

17:18 - 22 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۴۰۲
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
بیش از ۸۷ درصد از عرصه‌های مختلف استان فارس حدنگاری شد
رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر هویت بخشی به اراضی و املاک و ضرورت حدنگاری اراضی در سند تحول قضایی، تاکنون ۸۷ درصد از عرصه مختلف شامل عرصه‌های اراضی ملی، اراضی کشاورزی، شهری و روستایی استان فارس حد نگاری شده است.

خبرگزاری میزان- حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی اظهار کرد: در راستای اجرای قانون حدنگار و با هماهنگی‌های سازمانی هزینه تهیه نقشه و پیگیری امور اداری از عهده کشاورزان برداشته خواهد شد و کشاورزان می‌توانند با مراجعه به دفاتر حد نگاری در روستا نسبت به تثبیت مالکیت خود از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک  اقدام کنند.

رئیس کل دادگستری استان فارس بیان کرد: در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر هویت بخشی به اراضی و املاک و ضرورت حدنگاری اراضی در سند تحول قضایی، تاکنون ۸۷ درصد از عرصه مختلف شامل عرصه‌های اراضی ملی، اراضی کشاورزی، شهری و روستایی استان فارس حد نگاری شده است.

وی با بیان اینکه استان پهناور  فارس به لحاظ گستردگی چهارمین استان کشور است و روند اجرای قانون  جامع حد نگار و میزان تثبیت اراضی در استان فارس با سایر استان‌ها قابل قیاس نیست، گفت: با تشکیل  قرارگاه حدنگاری شهید سلیمانی  و کارگروه ویژه ۹۹ درصد از اراضی ملی، ۹۸ درصد از بافت مسکونی روستا‌ها، ۳۶ درصد از اراضی زراعی، ۳۲ درصد از اراضی راه و شهرسازی و ۲۵ درصد از اراضی شهر‌های با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر مجموعاً ۸۷ در صد از عرصه هایاستان فارس حدنگاری شده است.  

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه مجموعه قضایی فارس با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و سایر دستگاه‌های اجرایی متولی امر با مد نظر قرار دادن مصوبات قرارگاه حدنگاری، زمینه سند دار شدن اراضی کشاورزی و زراعی  استان را فراهم آورده است، گفت: در جهت کاهش هزینه‌های سند دار کردن اراضی کشاورزی و روستایی، حذف مراجعات حضوری و کاهش هزینه‌های جاری مردم، زمینه تسهیل مراجعات عمومی جهت ارایه مدارک و مستندات و بهره مندی عادلانه از خدمات ثبتی کشاورزان در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره عطف به ماسبق نشدن قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی و مزایای دفاتر حدنگاری در روستا‌ها گفت: با همکاری جهاد کشاورزی و اموراراضی استان امکان تهیه نقشه اراضی زراعی وکشاورزی و جمع آوری مستندات مالکیت اشخاص در قالب انعقاد قرارداد با شرکت‌های مشاور و ایجاد دفاتر حدنگاری در روستا‌ها فراهم شده است که همین امر روند اجرای تثبیت اراضی را تسریع خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی افزود: در این طرح هزینه تهیه نقشه و پیگیری امور اداری از عهده کشاورزان برداشته خواهد شد وکشاورزان می‌توانند با مراجعه به دفاتر این شرکت‌ها در روستا، نسبت به تثبیت مالکیت خود از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک  اقدام کنند.

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه همکاری مالکین اراضی موجب تسریع در حدنگاری و تثبیت مالکیت و صدور سند می‌شود، خاطر نشان کرد:  پس از رسیدگی هیئت‌های قانونی، اراضی وساختمان‌های فاقد سندرسمی تعیین تکلیف خواهند شد.

 حجت الاسلام والمسلمین موسوی به مزایای این طرح اشاره و گفت: تسریع در حدنگاری و تثبیت مالکیت و صدور سند علاوه بر اینکه سبب کاهش دعاوی در مراجع قضایی می‌شود؛ شرایط اعطای تسهیلات بانکی کشاورزان را فراهم آورده و به توسعه بخش کشاورزی و تولید کمک شایانی می‌کند.

گفتنی است؛ بر اساس گزارش جهاد کشاورزی استان فارس در سال‌های آینده ارایه خدمات کشاورزی مشروط به  اخذ سند مالکیت است.

انتهای پیام/ 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *