مروری بر دستاوردهای دفاعی سال گذشته/ رونمایی از نخستین شبیه‌ساز ایرانی پرواز جنگنده F-۱۴

۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱:۳۴
کد خبر: ۴۷۰۳۲۴۲
دسته بندی‌: سیاست ، دفاعی و مقاومت
مروری بر دستاوردهای دفاعی سال گذشته/ رونمایی از نخستین شبیه‌ساز ایرانی پرواز جنگنده F-۱۴
از خصوصیات نخستین سامانه بومی شبیه‌ساز هواپیمای اف ۱۴ که توسط سازمان تحقیقات و خودکفایی ارتش طراحی و بومی‌سازی شده، می‌توان به ارتباط (لینک) سیستم MT با سامانه OFT و بهینه‌سازی آنها، وجود سیستم ویژه ۱۸۰ درجه جدید و مدل‌سازی برای تعادل وزنی در رفتار و عملکرد هواپیما اشاره کرد.

خبرگزاری میزان - نخستین سامانه بومی شبیه‌ساز هواپیمای «اف ۱۴» ۱۵ اسفندماه سال گذشته در پایگاه هشتم شکاری (شهید بابایی) اصفهان رونمایی شد.

شبیه‌ساز پرواز یا سیمولاتور (Simulator) سامانه‌ای است که بوسیله آن پرواز واقعی برای خلبان مجسم می‌شود تا بدون حضور در پرواز واقعی، شرایط مشابه پرواز را تجربه کند.

سامانه هواپیمای اف ۱۴ از چهار بخش واحد سمعی بصری که در مراحل اولیه آموزش خلبانان قرار دارد، شبیه‌ساز MT برای آموزش عملیات تاکتیکی افسر رهگیر، سامانه OFT به مثابه شبیه‌ساز جلوی هواپیما و سامانه CPT برای تمرین خلبانان تشکیل شده است.

از خصوصیات این سامانه که توسط سازمان تحقیقات و خودکفایی ارتش طراحی و بومی‌سازی شده، می‌توان به ارتباط (لینک) سیستم MT با سامانه OFT و بهینه‌سازی آنها، وجود سیستم ویژه ۱۸۰ درجه جدید و مدل‌سازی برای تعادل وزنی در رفتار و عملکرد هواپیما اشاره کرد که در پرتو تجربه و دانش بالای محققان مرکز خودکفایی و همکاری موثر اساتید مُجرب خلبان، بیشترین شباهت و عملکرد شبیه ساز با هواپیمای اف ۱۴ حاصل شده است.

این سامانه بومی که نسبت به نمونه خارجی آن بهینه و تکمیل شده است برای کشورمان ۲۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی دارد.

شبیه‌ساز ایرانی پرواز جنگنده F-۱۴امروز نماد عملی شدن شعار «ما می‌توانیم» محسوب می‌شود که توسط فرزندان و نُخبگان این مرز و بوم حاصل شده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha