رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

گواری: ورزش در سبد هزینه‌های خانوار نیست/ تلاشمان عدم وابستگی به بودجه دولتی است

11:48 - 21 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۲۴۰
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
گواری: ورزش در سبد هزینه‌های خانوار نیست/ تلاشمان عدم وابستگی به بودجه دولتی است
سرپرست فدراسیون آمادگی جسمانی گفت: برنامه ما به نحوی است که حداکثر درآمدمان از محل فدراسیون باشد و به اعتبارات دولتی وابسته نباشیم.

خبرگزاری میزان - احمد گواری، سرپرست فدراسیون آمادگی جسمانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهاراتی داشت که گزیده آنرا در زیر می‌خوانید:

*فدراسیون ما یک فدراسیون مجدد تشکیل شده بوده و نوپاست. بحث آمادگی جسمانی به عنوان یک تشکیلات مستقل از ۳۰ مردادماه شروع به فعالیت کرده و در ابتدای کار مشکلات ناشی از مقاومت‌ها داشتیم. تشکیل سامانه، امور اداری و مالی با تلاش وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون، از موانع عبور کرده‌ایم. امروز یک وضعیت تثبیت‌شده در سطح کشور داریم و در همه استان‌ها سرپرست هیات تعیین شده است.  

*بحث تعیین سرپرست یک بحث است و بحث تجهیزات و استقرار هیات هم یک بحث دیگر که تا حد زیادی انجام شده. زیرمجموعه این فدراسیون، رشته‌های متعددی هستند که جذابیت و زیبایی خودشان را دارند و مخاطبان بر اساس سلیقه انتخاب رشته می‌کنند. جمعیت زیرمجموعه فدراسیون ما طبق آمار‌های سازمان‌یافته، ۱۲۷ هزار نفر است و تاکنون توقفی هم ایجاد نشده. امیدوارم طی سال‌های آینده بتوانیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم و نظر داریم جمعیت آماری را خیلی بیش‌تر افزایش بدهیم.  

*برگزاری مجمع فوق العاده؟ برگزاری مجمع فوق‌العاده را طی این مدت داشتیم و کمیسیون‌ها را مصوب کردیم. هیات‌های استانی و اعضای مجمع هم برای مصوبات حضور پیدا کرده و قدم روبه‌جلویی برای انتخابات برداشتیم. درباره اصلاح سرفصل‌های آموزشی اتفاقات خوبی رخ داده و جلسات متعددی با کمیته‌های مختلف تشکیل داده‌ایم تا مخاطبان ما سردرگم نباشند. جلسات متعددی با ارگان‌هایی مثل آموزش‌وپرورش، نیرو‌های مسلح و ... داشتیم. دنبال این هستیم با جامعه کارگری و سایر جوامع هم تفاهم‌نامه‌ای امضا کنیم.  

*هزینه شرکت در کلاس‌های این فدراسیون؟ نرخ حق شرکت در کلاس‌ها را بررسی کردیم و در ابتدای کار اعلام کردیم افزایشی نخواهیم داشت، اما قطعاً با توجه به تورم، نیاز به افزایش داریم و در سال آینده امیدوارم فدراسیون را بر اساس درآمد خودش پیش ببریم تا نیازمند خدمات دولتی نباشیم. این اتفاقات رخ داده که امیدوارم قابل قبول بوده باشد. امسال شروع به‌کار کردیم و مشکلات زیادی داشتیم، اما توانستیم لوازم و تجهیزات را در همان ابتدای کار فراهم کنیم. برنامه ما به نحوی است که حداکثر درآمدمان از محل فدراسیون باشد و به اعتبارات دولتی وابسته نباشیم. بالاخره این فدراسیون در بحث سلامت جامعه نقش موثری دارد و دولت موظف به کمک به فدراسیون ماست؛ هر چند پیگیر این کمک‌ها هستیم، اما دنبال درآمدزایی بودیم و هستیم.

*رایزنی‌ها برای تبصره ۱۴ بودجه با معاونت مربوطه انجام شده و به دنبال این هستیم هر جا به فدراسیون کمک کند، کمک بگیریم. از کمیته ملی المپیک، مجلس شورای اسلامی و وزارت ورزش و جوانان پی‌گیر هستیم، اما نگاه‌مان دولتی نیست.  

*آمادگی جسمانی هم در بخش سلامت موثر است و یکی از اهدافش این است که توسعه رشته‌های دیگر ورزشی را بدهد. در همه رشته‌های ورزشی آمادگی جسمانی یک رکن اساسی بوده و ضمن برگزاری کلاس‌های سالیانه، به دنبال این هستیم که در بحث حرفه‌ای‌سازی مربیان، کلاس برگزار کنیم تا به سایر رشته‌ها خدمات بدهیم. ما می‌توانیم مثلا مربی آمادگی جسمانی متخصص والیبال تربیت کنیم و به دنبال این هستیم که برای هر رشته ورزشی حتی با استفاده از مربیان خارجی به شکل حضوری و غیرحضوری، از دانش‌ها بهره برده و مربیان متخصص در سال ۱۴۰۲ پرورش بدهیم.

*جمعیت مولد، قابل‌توجه و اصلی ما در آموزش‌وپرورش است که ۱۴ میلیون دانش‌آموز نیازمند فعالیت آمادگی جسمانی دارد. یکی از پایگاه‌های اصلی ما همین‌جاست و با یکی از دانشگاه‌های تربیت‌معلم تفاهم‌نامه‌ای داریم می‌بندیم که حدود ۹۳ هزار نفر معلم دارند و باید کلاس آموزشی برای‌شان بگذاریم. در بحث دانش‌آموزان امروزه با معضل کم‌تحرکی و چاقی مواجه هستیم و از بین ۴ دانش‌آموز، یکی چاق است و حتما به کار بین کودکان و نوجوانان نیاز داریم. کار ما متولیان ورزش این است که در یک چارچوبی، اتفاقات خوبی رخ بدهد و دانش‌آموزان را وادار به تحرک کنیم.  

*حدوداً ۶ ماه است که فدراسیون مستقل شده‌ایم و برگزاری انتخابات به یک‌سری مقدمات نیاز داشت. برخی کمیسیون‌های عضو مجمع و مصوبات را می‌خواستیم که انجام شده. در ابتدای سال می‌خواهیم فراخوان بزنیم و در نیمه اول تیرماه انتخابات فدراسیون را برگزار کنیم. الان ۳ استان انتخاباتش انجام شده و آماده برگزاری سایر انتخابات‌های استانی هم هستیم.

*ورزش در سبد هزینه‌های خانوار نیست و این یکی از مشکلات ماست. باید به خانواده‌ها برسانیم که ورزش مسئله مهمی است و تا چه حد بر سلامتی افراد تاثیر خواهد داشت. باید این را به مردم منعکس کنیم تا با فواید ورزش کردن آشنا باشند و برایش هزینه کنند؛ هر چند از نظر شرایطی، زمانی و امکاناتی در خیلی‌جا‌ها برای مردم ورزش کردن ممکن نیست.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *