«شاخص‌های دولت مطلوب اسلامی» روانۀ بازار شد

9:05 - 22 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۳۰۳۴
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
«شاخص‌های دولت مطلوب اسلامی» روانۀ بازار شد
براساس دیدگاه رهبر انقلاب، در مسیر برقراری تمدن اسلامی، هم‌اکنون در مرحله دولت اسلامی هستیم و در این کتاب تلاش شده ویژگی‌های دولت مطلوب اسلامی براساس آیات قرآن و روایات اهل‌بیت تبیین گردد.

خبرگزاری میزان - کتاب «شاخص‌های دولت مطلوب اسلامی»، تألیف محمد حاجی ابوالقاسم دولابی، نمایندۀ مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری و رابط بین رئیس‌جمهور و حوزه‌های علمیه، توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شد.

متن خبر:
کتاب «شاخص‌های دولت مطلوب اسلامی»، تألیف محمد حاجی ابوالقاسم دولابی، نمایندۀ مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری و رابط بین رئیس‌جمهور و حوزه‌های علمیه، توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شد.

بر اساس دیدگاه رهبر انقلاب، هدف نهایی انقلاب اسلامی، برقراری تمدن اسلامی است و در این مسیر از مرحله استقرار نظام اسلامی عبور کرده و هم‌اکنون در مرحله سوم از مراحل تمدن‌سازی که همان دولت اسلامی است، متوقف شده است.

برای ساخت دولت اسلامی به معنای دولتی که فرایند‌های حاکم بر آن، و رئوس برنامه‌هایش، اسلامی باشد، ابتدا لازم است با مراجعه به قرآن کریم و روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام، و با روش استنطاق، سرفصل‌های دولت اسلامی را تبیین گردد. کتاب «شاخص‌های دولت مطلوب اسلامی» تلاشی در همین راستا است که با کار گروهی و جست‌وجوی گسترده در قرآن کریم و روایات، اهم مطالب مورد نیاز برای ساخت دولت اسلامی را استخراج و در پنج فصل تبیین نموده است.

در فصل اول اصول برنامه‌ریزی در دولت اسلامی مورد توجه قرار گرفته است؛ نویسنده در فصل دوم به اهم برنامه‌های دولت اسلامی در ذیل عناوین اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و تربیتی پرداخته است؛ در فصل سوم به ویژگی‌های کارگزار تراز از منظر قرآن اشاره شده است؛ در فصل چهارم سیرۀ چند کارگزار نمونه مانند حضرت سلیمان و یوسف و ذوالقرنین مورد اشاره قرار گرفته و نهایتا در فصل پنجم به موضوع انتخابات در نظام اسلامی پرداخته شده است.

در هر مبحث با بهره بردن از آیات قرآن کریم و توضیح و تکمیل آیه با استفاده از دیدگاه مفسران بزرگ قرآن و نیز با استعانت از روایات اهل‌بیت در ذیل هر موضوع، تلاش شده تا امتداد اجتماعی آیات و مصداق‌یابی آن در دورۀ معاصر متناسب با هر موضوع انجام پذیرد. همچنین در اغلب مباحث به تناسب مورد، به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای نیز اشاره و استشهاد گردیده است.

گفتنی است این اثر که در همایش کتاب سال حکومت اسلامی توسط مجلس خبرگان رهبری شایسته تقدیر شناخته شده است.

«شاخص‌های دولت مطلوب اسلامی»، تألیف محمد حاجی ابوالقاسم دولابی، در ۱۸۲ صفحه، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، به‌تازگی توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل روانۀ بازار شده است.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *