عملیات اجرایی تقویت خط انتقال گاز ۱۶ اینچ تربت جام آغاز شد

14:34 - 20 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۹۱۵
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
عملیات اجرایی تقویت خط انتقال گاز ۱۶ اینچ تربت جام آغاز شد
عملیات اجرایی پروژه تقویت خط انتقال گاز ۱۶ اینچ به تربت جام (حد فاصل صالح‌آباد به تربت جام) آغاز شد.

خبرگزاری میزان _ عملیات اجرایی پروژه تقویت خط انتقال گاز ۱۶ اینچ به تربت جام با حضور جواد اوجی، وزیر نفت، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و جمعی از مدیران ارشد صنعت گاز به‌صورت ویدئو کنفرانس در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد.

ورود جبهه هوای بسیار سرد در ۲۰ دی‌ امسال به کشور سبب کاهش شدید دما تا منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد شد. هم‌زمان با این کاهش دما، کشور ترکمنستان، گاز وارداتی به ایران را قطع کرد و در پی افزایش مصرف گاز در کشور، شبکه خطوط انتقال گاز خراسان رضوی که در انتهای شاخه‌های خطوط هستند با شدت، وسعت و ماندگاری هوای بسیار سرد، پیش از ظهر روز شنبه (۲۴ دی‌) پس از چهار روز افت فشار پیاپی، دچار مشکل شد.

جریان گاز بخشی از شهر تربت‌جام (۳۰ درصد مشترکان) در این روز با وجود مدیریت شبکه انتقال گاز و تغییر آرایش شیر‌های خطوط انتقال ازسوی مدیریت دیسپچینگ ملی گاز ایران، قطع شد.

هم‌زمان با این اتفاق، جواد اوجی، وزیر نفت و جمعی از مدیران صنعت نفت و گاز کشور روز یکشنبه (۲۵ دی‌) برای بررسی میدانی شبکه شمال شرق کشور و راهکار‌های جلوگیری از افت فشار گاز و اطمینان از تداوم پایداری کامل شبکه شرق کشور به استان خراسان رضوی و شهر تربت‌جام رفتند.

اوجی در جریان این سفر، دستور احداث خط لوله گاز کمکی برای تقویت فشار گاز تربت جام و توابع آن تا سال آینده را صادر کرد.

معاون وزیر نفت در امور گاز: شبکه گاز شمال شرق ایران با اجرای چند پروژه تقویت می‌شود

مجید چگنی در رابطه با این آیین گفت: این پروژه با توجه با تاکید‌های وزیر نفت برای تقویت گازرسانی به شمال شرق کشور و تسریع در آغاز عملیات‌های اجرایی صنعت گاز به این مناطق آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران  با بیان اینکه چند پروژه اصلی به‌منظور تقویت شبکه گاز به مناطق شمال شرق ایران در دستور کار وزارت نفت است، تصریح کرد: برای پایداری گازرسانی به این مناطق پروژه احداث خط لوله گاز ۳۶ اینچ دوراهی دشتک به نهبندان به زودی آغاز می‌شود، آغاز عملیات خط انتقال گاز لوله یازدهم و ساخت ایستگاه تقویت فشار آرادان هم در دستور کار قرار دارد که در تقویت شبکه گاز شمال شرق کشور بسیار مهم است.

وی افزود: بحث ذخیره سازی گاز در شهرک‌های صنعتی نیز پیگیری می‌شود که همه با توجه به شرایط مناطق و مشترکان اجرایی خواهند شد.

به گفته چگنی، با تکمیل پروژه تقویت خط انتقال گاز ۱۶ اینچ حدفاصل صالح‌آباد به تربت جام ۱۰ شهر با ۱۶۶ هزار مشترک گازرسانی می‌شوند.

ورود جبهه هوای بسیار سرد در ۲۰ دی‌ امسال به کشور سبب کاهش شدید دما تا منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد شد. هم‌زمان با این کاهش دما، کشور ترکمنستان، گاز وارداتی به ایران را قطع کرد و در پی افزایش مصرف گاز در کشور، شبکه خطوط انتقال گاز خراسان رضوی که در انتهای شاخه‌های خطوط هستند با شدت، وسعت و ماندگاری هوای بسیار سرد، پیش از ظهر روز شنبه (۲۴ دی) پس از چهار روز افت فشار پیاپی، دچار مشکل شد.

جریان گاز بخشی از شهر تربت‌جام (۳۰ درصد مشترکان) در این روز با وجود مدیریت شبکه انتقال گاز و تغییر آرایش شیر‌های خطوط انتقال ازسوی مدیریت دیسپچینگ ملی گاز ایران، قطع شد.

هم‌زمان با این اتفاق، جواد اوجی، وزیر نفت و جمعی از مدیران صنعت نفت و گاز کشور روز یکشنبه (۲۵ دی) برای بررسی میدانی شبکه شمال شرق کشور و راهکار‌های جلوگیری از افت فشار گاز و اطمینان از تداوم پایداری کامل شبکه شرق کشور به استان خراسان رضوی و شهر تربت‌جام رفتند.

به گزارش شانا، اوجی در جریان این سفر، دستور احداث خط لوله گاز کمکی برای تقویت فشار گاز تربت جام و توابع آن تا سال آینده را صادر کرد.

  • بیشتر بخوانید:
  • بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی کمک بزرگی به ناترازی گاز در کشور می‌کند
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *