تاکید بر ارتقای سطح روابط فرهنگی ایران و ونزوئلا

9:10 - 20 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۷۹۹
تاکید بر ارتقای سطح روابط فرهنگی ایران و ونزوئلا
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در دیدار با وزیر فرهنگ ونزوئلا اظهار امیدواری کرد با راه اندازی مجدد رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا، برپایی رویداد‌های مهمی، چون روز‌ها و هفته‌های فرهنگی مشترک در دو کشور از سر گرفته شود

خبرگزاری میزان - طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در ادامه برنامه‌های سفر خود به کشور ونزوئلا با ارنستو ویگاس وزیر فرهنگ ونزوئلا در محل اقامت سفیر کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

اسماعیلی در این دیدار ضمن ابراز سلام ملت و دولت ایران به دولت و ملت ونزوئلا از حضور در این کشور که با هدف توسعه روابط فرهنگی و همچنین حضور در نمایشگاه ایران و ونزوئلا و رونمایی از ترجمه اسپانیولی کتاب خاطرات مقام معظم رهبری با عنوان «سلول شماره چهارده» انجام شده، ابزار خرسندی کرد.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد با راه اندازی مجدد رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا، برپایی رویداد‌های مهمی، چون روز‌ها و هفته‌های فرهنگی مشترک در دو کشور از سر گرفته شود.

وزیر فرهنگ ظرفیت‌های فرهنگی ایران را زمینه توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور برشمرد و گفت: اشتراکات فرهنگی و دیدگاه مشترک در عرصه بین المللی زمینه ساز توسعه روابط بین حوزه‌های مختلف به شمار می‌رود و ضمن اینکه موضوع مقاومت و ایستادگی در مقابل استکبار یکی از زمینه‌های فکری و فرهنگی بین دو کشور است که می‌تواند زمینه ساز برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و مقاومت از جمله ترجمه و نشر کتاب به صورت دو یا چند جانبه باشد.

اسماعیلی به برگزاری رویداد‌های فرهنگی ایران از جمله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد و از همتای ونزوئلا دعوت کرد تا در این ننایشگاه حضور پیدا کند.

وی موضوع ارج نهادن به شخصیت‌های برجسته حوزه مقاومت در دو کشور مانند سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که جایگاه بسیار ارزشمندی در بین ملت ونزوئلا دارد و همچنین هوگو چاوز را قابل اعتنا دانست و گفت: اجرای برنامه جامع تفاهم نامه فرهنگی و مبادلات فرهنگی و امضای توافقنامه جامع رسانه‌ای نیز می‌تواند در دستور کار طرفین قرار گیرد.

اسماعیلی ضمن پرداختن به حوزه‌های مختلف فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل و خارج کشور به ظرفیت‌های موجود برای توسعه روابط فرهنگی همپای روابط سیاسی اشاره کرد.

وزیر فرهنگ همچنین به موضوع تروریسم رسانه‌ای علیه ملت ایران و ونزوئلا اشاره کرد و گفت: اقدامات فرهنگی به طور جدی می‌تواند هویت ملت‌ها را حفظ کند و این هجمه‌ها را خنثی کند و همکاری‌های دو جانبه در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است.

انتشار کتاب سلول شماره چهارده در ونزوئلا اقدامی ارزشمند در حوزه تبادلات فرهنگی

وزیر فرهنگ ونزوئلا نیز ضمن خیرمقدم به وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مورد کتاب ضداستکباری سلول شماره ۱۴ که برای اولین بار با ترجمه اسپانیولی در ونزوئلا رونمایی می‌شود، انتشار این اثر را در ونزوئلا اقدامی ارزشمند در حوزه تبادلات فرهنگی دانست و گفت: اجرا‌های برنامه‌های مشترک فرهنگی با ایران از علاقه مندی‌های اصلی دولت و ملت ونزوئلا به شمار می‌رود.

وی ضمن تأکید بر اهمیت مقابله با کارزار تبلیغاتی کذب و دروغ بر علیه کشور‌های ایران و ونزوئلا اظهار علاقه مندی کرد که با همتای ایرانی برنامه‌های مشترکی را در این خصوص اجرا کند.

بازدید از موزه زندگینامه هوگو چاوز

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه برنامه‌های سفر خود به ونزوئلا ضمن ادای احترام به مقام هوگو چاوز از موزه زندگینامه رییس جمهور فقید ونزوئلا در حوزه مقاومت بازدید به عمل آورد.

 انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *