تاج: نتوانستیم پول استقلال و پرسپولیس را از AFC بگیریم/ گردنم کلفت است و محکم ایستاده‌ام

18:51 - 19 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۷۶۵
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
تاج: نتوانستیم پول استقلال و پرسپولیس را از AFC بگیریم/ گردنم کلفت است و محکم ایستاده‌ام
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: باید قوانین کشور را به هر جهت کامل رعایت کنیم. قوانین بین‌المللی هم است، اما نتوانستیم AFC را متقاعد کنیم که پول پرسپولیس، استقلال و خودمان را آزاد کنیم.

خبرگزاری میزان - مهدی تاج در حاشیه مراسم افتتاحیه جام نوروز، درباره آخرین شرایط انتخاب سرمربی تیم ملی اظهاراتی داشت که گزیده آنرا در زیر می‌خوانید:

*فردا ۲۰ اسفند است و تمام تلاش ما این است به وعده خود عملی کنیم. اهالی رسانه از محدودیت‌های موجود اطلاع دارند.

*تمام تلاشم را از طریق فیفا و AFC انجام دادم. ابتدا هم سراغ منابع داخلی نرفتم. واقعیت این است فوتبال اکنون با منابع داخلی اداره نمی‌شود. ما پولی هم از وزارت ورزش نمی‌گیریم و اگر هم گرفتیم فقط درمورد جام جهانی بود. مقدار زیادی و نزدیک به ۲/۵ برابر هم روی آن گذاشتیم و برای جام جهانی هزینه کردیم.

*باید قوانین کشور را به هر جهت کامل رعایت کنیم. قوانین بین‌المللی هم است، اما نتوانستیم AFC را متقاعد کنیم که پول پرسپولیس که حدود ۳/۵ میلیون دلار، استقلال که ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار دلار است و خودمان هم عدد قابل ملاحظه‌ای داریم، بخشی از این مبالغ را آزاد کنیم. تا جایی هم پیش رفتیم، اما نگرانی موجود این است که تحریم‌ها تاثیر خودش را دارد.

*آن‌ها نگران هستند حتی خود AFC مورد تحریم قرار بگیرد. هر پولی که در مجموع مبادله اسنادی‌اش به نام ایران باشد اینگونه است. این بار با همه با مسئولان مالی AFC جلسه گذاشتم. خودم آنجا نایب رئیس هستم. آن‌ها مکلف هستند و دلشان می‌خواهد جواب منطقی بدهند، اما می‌گویند اگر بالای سند بنویسیم ایران.

*به نام کشور دیگری که نمی‌توانیم پول را آزاد کنیم. نمی‌توانند پول عراق را به ما بدهند. باید پول کشور خودمان را به ما بدهند، اما آنجاییکه می‌خواهند بنویسند ایران، این تحریم مشمولش می‌شود. این گرفتاری را هم در فیفا و هم در کنفدراسیون داریم. لین گرفتاری‌ها مربوط به باشگاه‌ها هم است.

* راه‌حل‌هایی هم وجود دارد. ممکن است پولی آزاد شود و به قطر بیاید تا پرسپولیس و استقلال از آن استفاده کنند. قطر هم باید بانک مرکزی‌اش مجوز بگیرد تا بتواند این پول را آزاد کند. برای آوردن سرمربی نمی‌توانیم معطل شویم تا این پول آزاد شود، زیرا منابع فدراسیون برای آوردن یک سرمربی خوب کافی است.

*البته اگر منابع را نبینیم، پرونده دیگری مثل ویلموتس، استراماچونی، کالدرون و ۱۰، ۱۲ موردی که آن‌ها را حفظ هستید درست می‌شود. یکی از این پرونده‌ها مثل ویلموتس خیلی برجسته می‌شود. همین الان استقلال واقعا درگیر استراماچونی است. باید حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار یورو برای این پرونده بدهد که تقریبا همان مبلغ می‌شود.

*باید این مسیر را برویم. شک ندارم اگر سرمربی هم نخواهد این کار را بکند هستند افرادی در داخل کشور که خط می‌دهند پس از ۲ ماه که پول نگرفتی، قرارداد را یک طرفه فسخ کن. قانون فیفا و AFC هم می‌گوید هر نوع قراردادی که می‌خواهید ببندید حتی اگر خود اینفانتینو بخواهد قرارداد ببندد، اگر نتوانید ظرف ۲ ماه مول طرف را بدهید، یک اظهارنامه می‌دهد که پس از آن باید تمام پولش را پرداخت کنید. با وجود تمام این محدودیت‌ها امیدوارم فردا یک سرمربی خیلی خوب برای نیمکت تیم ملی معرفی شود.

*با این تفاسیر باید مربی تیم ملی خارجی باشد؟ هم گزینه ایرانی داریم و هم خارجی‌‌ اما به هر جهت مفصل درمورد این موضوع توضیح دادم.

*گلایه‌ خیلی از پیشکسوتان نسبت به نحوه اخذ برنامه از گزینه‌های داخلی برای سرمربیگری تیم ملی و اینکه گفته شد فدراسیون ایرانی‌ها را سر کار گذاشته است? واقعیت این نیست. من هم شنیده‌ام ناراحت هستند و ما هم از ناراحتی آن‌ها، ناراحت هستیم. اصلا قصد توهین به مربی ایرانی نداشتیم‌. این‌ها همه سرمایه‌های کشور هستند. سال‌ها قدمت دارند و کار کرده‌اند. همه قابل احترام هستند. چنین نیتی نبوده اما اگر منجر به چنین اتفاقی شده نیتی نبوده است. هیچ جا از سرمربیان مختلف برنامه می‌گیرند و سراغ یک سرمربی نمی‌روند زیرا رفتن سراغ یک سرمربی این شائبه را ایجاد می‌کند چرا از سایرین برنامه نگرفتید. هر وقتی بیفتد ممکن است نگرانی‌ها ایجاد شود و برخی این اتفاق را نپسندند.

*حواشی مربوط به پاداش اعضای هیات رئیسه و اینکه از کجا خط داده می‌شود تا چنین صحبت‌هایی مطرح شود؟ ما به همه دستگاه‌های نظارتی پاسخگو هستیم‌. باید پاسخ بدهیم و پاسخ هم می‌دهیم. همواره در فوتبال این حواشی بوده ، هست و خواهد بود‌. آخرین مورد هم نیست. ممکن است یکی دو نفر بگویند چرا این نگرفته اما به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بابت حقوق، دستمزد، پاداش و اینکه به اسم فرد دیگری بگیرم، یک ریال نگرفته‌ام. 

*به همین دلیل گردن من کلفت است و محکم ایستاده‌ام‌. از این حرکت دفاع نمی‌کنم. جایی گردن ما از مو باریک‌تر است که در مقابل قانون باشد‌. باید بایستیم و جواب بدهیم‌. همیشه در فوتبال این مسائل بوده و خواهد بود.

*مجمع فدراسیون فوتبال ۲۸ اسفند این مجمع برگزار می‌شود.

*آیا امیر قلعه‌نویی گزینه اصلی ایرانی سرمربیگری تیم ملی بود? اینکه به من بگویید چه کسی باید فرصت بدهید اما امیر قلعه‌نویی یکی از گزینه‌های مطرح در حال حاضر فوتبال کشور است.

*من اکنون رئیس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا هستم. عضو کمیته مسابقات فیفا هستم. ما اکنون قهرمان بلامنازع آسیا هستیم. فوتسال آقایان ما یک بار در فینال جام ملت‌ها از ژاپن شکست خورد که برای ما خیلی بد بود. من بازی اخیر را ندیدم و در مالزی بودم اما این بار در شرایطی که نیمه اول را یک بر صفر باختیم، اما در نهایت چهار بر یک این تیم را بردیم.

*در ۳_۲ سال گذشته مقداری عقب‌گرد داشتیم. جوانان ما سید چهار آسیا بود. در سید یک، دو و سه نبودیم زیرا به تاجیکستان باخته بودیم اما اکنون قهرمان گروه شدیم. بار دیگر به همان افتخارات قبلی بازمی‌گردیم. به فوتسال‌مان خیلی امیدوار هستم. در فوتبال ساحلی نیز امیدوارم در مسابقاتی که ماه دیگر در تایلند برگزار می‌شود، بتوانیم قهرمان شویم. این اتفاق هم می‌افتد. کارهای خیلی خوبی شده است.

*عملکرد تیم ملی جوانان در قهرمانی آسیا؟ باید پنج تیم ما به جام جهانی بروند. همین که در گروه اول شدیم در شرایطی که در سید چهار بودیم، کار خیلی خوبی است. 

*نوروزگاه هم کار بسیار درستی است که امیدوارم هر سال برگزار شود‌. ما که از آن بهره می‌بریم‌. تیم فوتسال در این رقابت‌ها شرکت می‌کند و اولین مسابقاتی هم است گه خود فدراسیون پول نمی‌دهد. برای سفر چهار لژیونر فوتسال به تایلند ۱۶۰ میلیون تومان فقط پول بلیت دادیم. تیم جوانان را با هواپیمای اختصاصی فرستادیم زیرا در غیر این صورت باید ۲۳ ساعت در فرودگاه‌های مختلف می‌ماندند. ۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومان پول هواپیما برای این پرواز چارتر دادیم. این سفر ۲۰ ساعت به سود بچه‌ها شد. پاداش هم به تیم جوانان می دهیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *