واکنش‌ها به ازسرگیری روابط ایران و عربستان

18:04 - 19 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۷۴۹
واکنش‌ها به ازسرگیری روابط ایران و عربستان
کشورها و افراد مختلف به ازسرگیری روابط ایران و عربستان واکنش نشان دادند.

خبرگزاری میزان - وزارت خارجه عمان در واکنش به توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دو جانبه، گفت: امیدواریم که از سرگیری روابط میان عربستان و ایران به تقویت پایه‌های امنیت و ثبات در منطقه کمک کند.

عراق نیز به توافق میان ایران و عربستان واکنش نشان داد و اعلام کرد: تلاش‌هایی که دولت عراق در این چارچوب از طریق میزبانی جلسات گفتگو میان دو طرف انجام داد و یک پایه مستحکم برای گفتگو‌ها ایجاد کرد، بر تکمیل روابط میان دو طرف تاثیر خواهد گذاشت و انگیزه منحصر به فرد برای همکاری کشور‌های منطقه در راستای تحقق خواسته‌های همه طرف‌ها می‌دهد و آغازگر مرحله جدید خواهد بود.

وزیر خارجه چین نیز اعلام کرد: مذاکرات ایران و عربستان در پکن پیروزی صلح است. مذاکرات به دلیل همکاری سران ایران، عربستان و چین پیشرفت کرد.

کاخ سفید در واکنش به این توافق اعلام کرد: واشنگتن از گزارش‌ها درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان آگاه است. واشنگتن از هرگونه تلاشی که به پایان چنگ در یمن و کاهش تنش در منطقه کمک می‌کند استقبال می‌کند.

«محمد عبدالسلام»، سخنگوی جنبش انصارالله یمن نیز اظهار کرد: منطقه به بازگشت روابط طبیعی میان کشورهایش نیاز دارد به گونه‌ای که امت اسلامی امنیت مفقود شده‌اش به سبب دخالت های خارجی و در راس آن دخالت های صهیونیستی آمریکایی را پس بگیرد.دخالت‌های خارجی در راستای بهره‌برداری از اختلافات منطقه‌ای عمل کرده است و ایران هراسی را برای ایجاد نزاع و درگیری و تجاوز به یمن مورد استفاده قرار داد.

وزارت خارجه ترکیه در ادامه واکنش‌ها به توافق میان ایران عربستان اعلام کرد: پیشرفت در روابط عربستان و ایران باعث افزایش امنیت و ثبات در منطقه می‌شود.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس از بیانیه مشترک درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان استقبال کرد.

جان کربی، رئیس شورای امنیت ملی کاخ سفید در این خصوص گفت: سعودی‌ها ما را در جریان مذاکراتی که با ایران داشتند، گذاشتند، اما ما مستقیما درگیر نبودیم.

وزارت خارجه لبنان نیز اعلام کرد: توافق عربستان و ایران تاثیر مثبتی بر همه روابط منطقه‌ای خواهد داشت.

امارات در واکنش به توافق میان ایران و عربستان گفت: از توافق برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک عربستان و ایران استقبال می‌کنیم. ما به اهمیت ارتباط و گفتگو میان کشورهای منطقه برای تحکیم مفهوم حسن همجواری معتقدیم.

انور قرقاش، مشاوردیپلماتیک دولت امارات نیز نوشت: امارات به اهمیت ارتباط و گفتگوی مثبت بین کشورهای منطقه در راستای تحکیم مفاهیم حسن همجواری، و رسیدن به یک نقطه مشترک جهت ساختن آینده باثبات تر برای همه کشورهای منطقه، آگاهی و اطمینان کامل دارد. ما از توافق عربستان و ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور استقبال می کنیم و از نقش چین در این زمینه قدردانی می کنیم.

نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در گفت وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه عربستان، از صدور بیانیه مشترک سه جانبه پادشاهی عربستان، جمهوری اسلامی ایران و چین مبنی بر از سرگیری روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی، استقبال کرد.

آل ثانی، گفت: دولت قطر امیدوار است این توافق گامی در جهت ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و تامین چشم انداز مثبت برای دو کشور و متضمن دستاوردهای خوبی برای دو ملت ایران و عربستان باشد.

وزیر خارجه عربستان، گفت: ازسرگیری روابط با ایران ناشی از دیدگاه عربستان مبنی بر ترجیح گفتگو است. سرنوشت مشترک کشورهای منطقه ایجاد الگوی ثبات را ضروری می‌کند.

روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد: تهران و ریاض به عنوان دو رقیب منطقه ای توافق کردند که همکاری های امنیتی و همچنین پیمان های تجاری، سرمایه گذاری و فرهنگی را از سر بگیرند.

وزارت خارجه مصر، گفت: امیدواریم که توافق از سرگیری روابط عربستان سعودی و ایران به کاهش تنش در منطقه کمک کند.

سازمان همکاری اسلامی از توافق عربستان و ایران برای ازسرگیری روابط استقبال کرد.

سید حسن نصرالله همچنین گفت: تحولات مربوط به نزدیکی عربستان و ایران خوب است و به ضرر مردم منطقه نیست بلکه به نفع آن‌ها خواهد بود. اگر نزدیکی عربستان و ایران در مسیر عادی پیش برود می‌تواند افق‌هایی را در منطقه و لبنان باز کند.

مشاور امنیت ملی عربستان درخصوص توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دو جانبه، گفت: مذاکرات با تهران مورد حمایت رهبران ایران، عربستان و چین بود.

وی در ادامه اضافه کرد: از دستیابی به توافق با ایران پس از گفتگو‌های عمیق خرسندیم. با ایران درباره دلایل اختلافات و راه‌های رسیدگی به آن گفتگو کردیم.

مشاور امنیت ملی عربستان، تاکید کرد: موافقت کردیم که صفحه جدیدی را با ایران بر اساس معاهدات بین المللی باز کنیم.

یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در واکنش به توافق میان ایران و عربستان به منظور ازسرگیری روابط گفت که این توافق شکستی تمام عیار برای رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود.

نفتالی بنت، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی ضمن ابراز ناراحتی خود از توافق میان ایران و عربستان به منظور ازسرگیری روابط دوجانبه، گفت: این توافق شکست کوبنده و نشان دهنده سهل انگاری و ضعف اسرائیل است.

اتحادیه اروپا از توافق اعلام شده برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان استقبال و اعلام کرد که مشتاقانه منتظر اجرای آن است.

«پیتر استانو»، سخنگوی ارشد سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: اتحادیه اروپا تلاش‌های دیپلماتیک منتهی به این گام مهم را تصدیق می‌کند.

به گفته وی، از آنجایی که هم عربستان و هم ایران برای امنیت منطقه محوری هستند، ازسرگیری روابط دوجانبه می‌تواند به ثبات کل منطقه کمک کند. 

«استانو»، گفت که ارتقای صلح و ثبات و دستیابی به تنش‌زدایی در خاورمیانه از اولویت‌های کلیدی اتحادیه اروپا است.

این مقام اتحادیه اظهار کرد که این اتحادیه همچنان آماده تعامل با همه بازیگران در منطقه با رویکردی تدریجی و فراگیر و با شفافیت کامل است. 

در طرف دیگر «میخائیل بوگدانوف»، معاون وزیر خارجه روسیه، این توافق را «گامی بسیار مثبت» توصیف کرد که تأثیر مثبتی بر وضعیت کلی منطقه خواهد داشت. 

وی گفت که روسیه به همراه کشور‌هایی مانند عمان و عراق و دیگر کشور‌ها به این روند سیاسی کمک کرده است و افزود: به تازگی به دو کشور سفر کردم و موضوع عادی سازی روابط ایران و عربستان در دستور کار سفر ما بود. 

همچنین «آن کلر لژاندر»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه از اعلام از سرگیری روابط دیپلماتیک بین عربستان و ایران ظرف مدت حداکثر دو ماهه استقبال کرد.

وی تأکید کرد که پاریس از هر ابتکاری که می‌تواند کمک قابل توجهی به کاهش تنش‌ها و تقویت امنیت و ثبات منطقه‌ای کند، حمایت می‌کند.

در همین حال، وزارت خارجه سوریه هم در واکنش به توافق میان تهران و ریاض در بیانیه‌ای اعلام کرد: سوریه از توافق عربستان و جمهوری اسلامی ایران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور استقبال و از تلاش‌های صادقانه چین در این زمینه بسیار قدردانی می‌کند.

انتهای پیام/

انتهای پیام/


برچسب ها: ایران و عربستان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *