تروئیکای اروپایی از انحلال اینستکس خبر داد

22:56 - 18 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۶۶۱
تروئیکای اروپایی از انحلال اینستکس خبر داد
تروئیکای اروپایی با انتشار بیانیه‌ای و با مقصر نمایی ایران خبر از انحلال اینستکس دادند.

خبرگزاری میزان – براساس بیانیه مشترک سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده است و با مقصرنمایی ایران، اخباری از انحلال سازوکار مالی اینستکس که قرار بود مراودات تجاری با ایران را در سایه تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده تسهیل کند، اما به دلیل سیاست فشارحداکثری آمریکا ناکام مانده منتشر شده است.

براساس این بیانیه، سهامداران اینستکس – بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و بریتانیا – تصمیم به انحلال اینستکس گرفته‌اند و اینستکس توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد تا تجارت قانونی بین اروپا و ایران به ویژه در زمینه کالا‌های بشردوستانه را تسهیل کند.
این بیانیه می‌افزاید: در طول ۴ سال گذشته، اینستکس به طور مداوم تلاش کرده است تا مبادلات تجاری بین اروپا و ایران را تسهیل کند.

تروئیکا اروپایی نیز با بیان این ادعا که «تقاضای قوی و پایدار صادرکنندگان اروپایی برای استفاده از مکانیسم INSTEX، عمدتاً از طرف بخش بشردوستانه وجود داشت» مدعی شده است که، اما به دلایل سیاسی، ایران به طور سیستماتیک از انجام وظایف اینستکس جلوگیری کرد.


گفتنی است، در ادامه بیانیه تروئیکا بدون هیچ اشاره‌ای به تحریم‌ها و اقدامات غیرقانونی آمریکا اینطور ادعا شده است که ایران در اوایل سال ۲۰۲۰ تنها با یک معامله برای صادرات کالا‌های پزشکی از اروپا به ایران موافقت کرد. 

بیانیه یادشده بدون اشاره به این واقعیت که شرکت‌های تجاری از ترس تحریم‌های آمریکا حاضر به فعالیت بازرگانی با ایران نبودند، مدعی شده است که، با توجه به امتناع مداوم ایران از تعامل با این شرکت، سهامداران اینستکس به این نتیجه رسیده اند که دیگر زمینه‌ای برای ادامه فعالیت اینستکس وجود ندارد. سهامداران اینستکس در مجمع عمومی فوق‌العاده ۹ مارس ۲۰۲۳ به انحلال اینستکس رأی مثبت داده‌اند. این تصمیم به دلایل تجاری منحصراً بر اساس شایستگی خود اتخاذ شده است.

 

 انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *