پروژه‌های نیمه‌تمام آب و خاک در سال ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود

12:51 - 18 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۶۰۱
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
پروژه‌های نیمه‌تمام آب و خاک در سال ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: پروژه آبخیز تا جالیز برای جلوگیری از فرسایش خاک در دستور کار قرار می‌گیرد، در این پروژه در بالادست حوزه‌های آبخیز برای جلوگیری از فرسایش اقدامات آبخیزداری صورت خواهد گرفت، همچنین این کار به تقویت منابع آب زیرزمینی نیز کمک می‌کند.

خبرگزاری میزان _ صفدر نیازی شهرکی با اشاره به این که یکی از چالش‌ها در حوزه حفاظت از خاک مسئله فرسایش است، اظهار کرد: متوسط فرسایش خاک در کشور ۱۶ تن در هکتار است، در استان‌های حاشیه زاگرس مانند ایلام، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و ... این میزان فرسایش شدت بیشتری دارد.

وی با بیان این که پروژه آبخیز تا جالیز برای جلوگیری از فرسایش خاک در دستور کار قرار می‌گیرد، افزود: در این پروژه در بالادست حوزه‌های آبخیز برای جلوگیری از فرسایش اقدامات آبخیزداری صورت خواهد گرفت، همچنین این کار به تقویت منابع آب زیرزمینی نیز کمک می‌کند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که میزان فرسایش خاک در استان‌های حاشیه زاگرس به ۳۰ تن در هکتار می‌رسد، گفت: این عدد ۲ برابر میانگین کشور است، بنابراین منابع خوبی برای اجرای پروژه آبخیز تا جالیز به‌ویژه برای استان‌هایی که نرخ فرسایش خاک در آن‌ها بالاتر است، در نظر گرفته شده است.

نیازی با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام تامین آب بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: عمر این پروژه‌ها گاهی به بالای ۲۰ سال نیز می‌رسد و تعداد آن‌ها نیز بالا است، در سال آینده برنامه داریم که این پروژه‌ها تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۱ بند ط تبصره ۸ به وزارت جهادکشاورزی مجوز داده شده که از محل فروش املاک مازاد ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه کشاورزی را تامین کند.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک تصریح کرد: بحث مولدسازی اموال دولت آغاز شده است، در مرحله اول آن دسته از پروژه‌های که در مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان‌ها مورد تاکید قرار گرفته در اولویت تکمیل قرار دارد، در شش ماهه ابتدایی ۱۴۰۲ تمام پروژه‌های مورد تعهد وزارت جهاد کشاورزی در سفر‌های ریاست جمهوری تامین اعتبار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *