رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تروئیکا: اجرای سریع و کامل توافقات آژانس اتمی و ایران ضروری است

17:14 - 17 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۵۲۰
تروئیکا: اجرای سریع و کامل توافقات آژانس اتمی و ایران ضروری است
تروئیکای اروپایی با انتشار بیانیه‌ای خواستار اجرای سریع و کامل توافقات آژانس اتمی و ایران شد.

خبرگزاری میزان - سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان موسوم به تروئیکا بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام صادر کردند و خواستار اجرای سریع و کامل توافقات صورت گرفته میان ایران و اژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حل‌وفصل مسائل پادمانی شدند.

 در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، آمده است: ما متوجه هستیم که در پی گفت‌وگو‌های مدیرکل آژانس و معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران و این که با توجه به تلاش‌های مدیرکل، بیانیه مشترکی در ۴ مارس مورد توافق قرار گرفت که در آن ایران «به صورت داوطلبانه» موافقت کرد تا «به آژانس اجازه دهد که راستی‌آزمایی و نظارت بیشتری را صورت دهد.» 

در بیانیه تروئیکا آمده است:

ما تروئیکای اروپایی متذکر می‌شویم که مدیرکل آژانس در گزارش GOV/۲۰۲۳/۸ خود اعلام کرد که ایران با افزایش دفعات و شدت فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس موافقت کرده است.

براساس بیانیه صادر شده، ما ایران را برای اجرای سریع و کامل اقدامات توافق شده با توجه به اهمیت ادامه و تشدید برنامه هسته‌ای‌اش پاسخگو خواهیم دانست. 

این اقدامات ایران را از تعهدات سال ۲۰۱۵ خود دورتر کرده است.

این بیانیه در ادامه با اشاره به سلسله اقدامات صورت گرفته در چارچوب تدابیر جبرانی ایران ذیل برجام و ادعای کشف ذرات اتمی با غنای بالای ۸۰ درصد اشاره و ادعا شده است که هیچ توجیه غیرنظامی معتبری برای غنی سازی تا این حد در ایران وجود ندارد. این گام، همراه با برنامه هسته‌ای گسترده‌تر ایران، این کشور را به طور خطرناکی به فعالیت‌های واقعی مرتبط با تسلیحات نزدیک می‌کند. 

براین‌اساس، این وضعیت استدلال‌های ایران را که برنامه هسته‌ای این کشور فقط برای اهداف صلح آمیز است، تضعیف می‌کند و ما از مدیرکل برای ادامه گزارش منظم و کامل درباره این موضوع حمایت می‌کنیم.

سه کشور اروپایی همچنین با چشم‌پوشی از تهدید زرادخانه‌های مملو از کلاهک‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت جهانی عنوان کردند.

براین اساس، ایران باید اقدامات ضروری را برای ارائه اطلاعات لازم به آژانس در راستای ترمیم تداوم دانش این سازمان (نسبت به برنامه هسته‌ای ایران) صورت دهد؛این امر بیش از هر زمان دیگری با توجه به اهمیت فزاینده تشدید تنش‌ها از سوی ایران ضرورت دارد.

انتهای پیام/


برچسب ها: تروئیکای اروپا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *