توضیحات رئیس سازمان انرژی اتمی درباره روند احداث نیروگاه‌های اتمی ایرانی

13:02 - 16 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۳۳۴
توضیحات رئیس سازمان انرژی اتمی درباره روند احداث نیروگاه‌های اتمی ایرانی
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که گام‌های اجرایی سند راهبردی برداشته شده و بیشترین سهم ما اکنون در توسعه زیرساخت‌های صنعتی با هدف توسعه نیروگاهی است.

خبرگزاری میزان - محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان سفر به استان مرکزی، ضمن تبریک فرارسیدن میلاد با سعادت منجی عالم بشریت، حضرت مهدی (عج)، درباره اهداف سفر به این استان، گفت: در جریان سفر به استان مرکزی، مصوبات سفر رئیس‌جمهور به استان پیگیری می‌شود و نسبت به تعیین طرح‌ها و پروژه‌های جدیدی با هدف توسعه بخش‌ها و حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی اظهار کرد: موضوع حائز اهمیت این است که استان مرکزی قطب صنعت کشور بوده و ظرفیت بسیار غنی و فاخری در اختیار دارد، همچنین سازمان انرژی اتمی ایران در گستره استان دارای تاسیسات بوده و نیز در حال دنبال کردن پروژه‌های توسعه‌ای هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به همکاری با ۱۰ تا ۱۵ موسسه و واحد‌های صنعتی در استان مرکزی، گفت: برای پیشبرد پروژه‌های سازمان انرژی اتمی ایران، تولید تجهیزاتی را به این موسسات و واحد‌های صنعتی سفارش می‌دهیم که این مسئله نشان می‌دهد درجه اهمیت و ضرورت سرکشی مستمر و آگاهی از آخرین وضعیت میدانی پروژه‌ها تا چه اندازه مهم است و این روند باید افزایش یابد.

اسلامی با اشاره برداشته شدن گام‌های اجرایی سند راهبردی در افق ۲۰ ساله سازمان، گفت: گام‌های اجرایی این سند برداشته شده و بیشترین سهم ما اکنون در توسعه زیرساخت‌های صنعتی با هدف توسعه نیروگاهی است و قطب صنعتی کشور در صنعت نیروگاهی می‌تواند دستاورد‌های بزرگی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه پیشران توسعه صنعتی کشور نیز این است که بتوان فناوری‌های نوین را در آن ظهور و بروز داد، بیان کرد: اکنون نیاز داریم تا قدرت طراحی مهندسی و قدرت فناوری سیستمی ما باید با فرایند‌های صنعتی تلفیق شود تا بتوان از طریق ایجاد قابلیت طراحی مهندسی مشترک با شرکت‌های صنعتی استان مرکزی، موجبات پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای سازمان را تسهیل و تسریع کرد.

اسلامی اظهار کرد: باید با نگاه یکپارچه و فراگیر، فرایند‌ها را دنبال کرد تا به یکپارچگی ساختار برنامه‌ها دست یابیم و به همین منظور برنامه ظرفیت‌سازی در استان مرکزی را دنبال می‌کنیم و یکی از اهداف مهم این سفر، اطمینان حاصل کردن از بستر مناسب برای ظهور و بروز رساندن قابلیت طراحی مهندسی است.

معاون رئیس‌جمهور، گفت: از استاندار محترم استان مرکزی تشکر می‌کنیم، زیرا وی از نخستین روز‌های فعالیت خود در استان به این موضوع اهتمام داشته‌اند و امید است بتوان کمک کرد تا شرکت‌های بزرگ صنعتی در ریل پیشرفت و توسعه قرار گیرند و بدون دغدغه بتوانند کار‌های خود را پیش ببرند.

اسلامی اظهار کرد: امروز با اقدامات صورت گرفته، مشکل شرکت‌های صنعتی در زمینه عدم وجود سفارشات تولید، رفع شده و سفارش وجود دارد و باید در فرایند انطباق با قابلیت‌ها و استاندارد‌ها حرکت کنیم تا شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این شرکت‌ها و صنایع باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره روند احداث نیروگاه‌های اتمی کاملا ایرانی، گفت: بر اساس سند جامع راهبردی و نیز مطابق تکالیف سازمانی که برعهده داریم، توسعه پرظرفیت و نیز جهش در حوزه معادن را مد نظر قرار داده‌ایم و همچنین اقداماتی برای دستیابی به سوخت هسته‌ای مورد نیاز کشور را آغاز کرده‌ایم و در کنار این موارد، ساخت و توسعه نیروگاه‌های اتمی ایران را مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی افزود: این اقدامات سبب می‌شود تا از نظر صنعتی از ظرفیت قابل اعتمادی برخوردار باشیم که در نهایت بتوانیم با اتصال بخش طراحی و مهندسی داخلی به ظرفیت صنعتی مناسب، در راستای اجرای سند جامع راهبردی سازمان اقدام کنیم.

اسلامی یادآوری کرد: شرکت آذرآب یکی از ظرفیت‌های غنی و فاخر کشور محسوب می‌شود و دارای نیروی انسانی شایسته‌ای است و با توجه به این ویژگی‌ها برای سازمان انرژی اتمی ایران حائز اهمیت بود که بتوانیم با برنامه‌ریزی و ورود به این عرصه، نقش کمک‌کننده به ساختار و ظرفیت این شرکت را ایفا کنیم.

وی تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم در این مسیر ریل موثری برای شرکت آذرآب ایجاد کنیم تا بتواند به طور پیوسته در عرصه صنعت نقش‌آفرین باشد و با ایجاد قابلیت در درون شرکت و هم ساخت و تولید اقلام و تجهیزات مورد نیاز صنعت هسته‌ای کشور، اقدام کند.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، سنگ‌بنای این کار گذاشته شده و استاندار استان مرکزی نقش ویژه‌ای در این مسیر ایفا کرده و کارگران و مسئولان شرکت آذرآب هم در این عرصه نقش موثری داشته و دارند.

وی با تاکید بر این که امروز و با لطف خداوند در وضعیت کاملا متفاوتی قرار داریم، گفت: مطمئنم که با عنایت خداوند متعال و به حق میلاد حضرت، ولی عصر (عج) شاهد نزول برکت بر این پروژه خواهیم بود.

وی گفت: امیدوارم سال آینده شاهد آذرآب متفاوتی باشیم.

ایجاد فرصت و بستر مناسب برای احیای مجدد شرکت آذرآب

استاندار استان مرکزی نیز در پاسخ به این سوال که ورود سازمان انرژی اتمی به عرصه توسعه صنعتی تا چه میزان می‌تواند موجب رونق صنایع به‌ویژه در شرکت آذرآب و در مجموع استان مرکزی شود، گفت: شرکت آذرآب، نگین صنعت استان مرکزی است و یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پیمانکاران عمومی کشور محسوب می‌شود، این شرکت دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده و کم‌نظیری در مجموع صنایع کشور است.

مخلص الائمه تصریح کرد: امیدواریم که با اقدامات و برنامه‌های سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت‌های تابعه آن در حال انجام است، شاهد شکوفایی صنایع باشیم.

وی با اشاره به روند واگذاری سهام شرکت آذرآب گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور، بخشی از سهام این شرکت در کوتاه‌ترین زمان ممکن از سهامدار قبلی منتقل شد که این اقدام، شایسته قدردانی است و امیدواریم بتوانیم شرکت آذرآب را به دورانی شکوفاتر از سال‌های قبل بازگردانیم.

وی اظهار کرد: شرکت آذرآب از ظرفیت و نیز نیروی انسانی متخصص برخوردار است و نیز فرصت‌های پیمانکاری خوبی در اختیار دارد؛ خوشبختانه اخیرا و در مدت زمان بسیار کوتاه این شرکت توانسته اعتماد کارفرمایان بزرگ کشور را جلب کرده است.

استاندار مرکزی گفت: امیدوارم کارگران با افزایش بهره‌وری، هم‌افزایی و همدلی بتوانند مسیری که در دولت سیزدهم ایجاد شده را طی کرده و این فرصت را مغتنم بشمارند تا بتوانیم به‌طور مجدد شرکت آذرآب را احیا کنیم.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با همراهی برخی از معاونان سازمان، امروز شانزدهم اسفندماه به استان مرکزی سفر و مصوبات سفر رئیس‌جمهور به این استان را پیگیری کرده و از برخی پروژه‌ها بازدید می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *