ردپای منافقین در پرونده حمید نوری/ نقض اصول بین‌المللی از سوی سوئدی‌ها

۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۵:۰۲
کد خبر: ۴۷۰۲۳۱۳
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
ردپای منافقین در پرونده حمید نوری/ نقض اصول بین‌المللی از سوی سوئدی‌ها
نقش منافقین در پرونده حمید نوری، ابعاد ارتباط این گروهک تروریستی با غرب را بیش از پیش آشکار کرد.

خبرگزاری میزان - حمید نوری، شهروند ایرانی، آبان ماه سال ۱۳۹۸ در فرودگاه استکهلم بازداشت شد.

این شهروند ایرانی در یک روند دادرسی غیرمنصفانه و ناعادلانه با تناقضات بسیار در طول ۹۲ جلسه محاکمه و در نهایت به حبس ابد محکوم شد.

اکنون ماه‌ها از بازداشت این شهروند ایرانی در سوئد می‌گذرد و وی تمامی این مدت را در سلول انفرادی به سر برده است.

در حال حاضر روند دادگاه تجدید نظر حمید نوری در سوئد آغاز شده و احتمالا تا پایان سال ۲۰۲۳ این روند به طول خواهد انجامید.

نقش گروهک تروریستی منافقین در پرونده

یکی از موضوعات قابل ملاحظه در بازداشت و محاکمه حمید نوری حضور و نقش گروهک تروریستی منافقین در این پرونده است و به نوعی اعضای این گروهک صحنه‌گردان اصلی دادگاه هستند.

از همان ابتدا و در مورد بازداشت حمید نوری ردپای عوامل این گروهک تروریستی در پرونده آشکار است؛ در ادامه این پرونده نیز اعضای این گروهک تروریستی به عنوان شاهد حضور یافتند.

تیرماه گذشته و پس از صدور رای دادگاه، مجید نوری فرزند حمید نوری، جزئیاتی از روند شهادت شهودی که در این پرونده حضور داشته‌اند ارائه داد.

به گفته فرزند حمید نوری، تعداد کل افرادی که برای شکایت در این پرونده شاهد محور حضور داشته‌اند، ۱۱۳ نفر بوده است.

از این تعداد ۶۰ نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین بودند که ۴۲ نفر آن‌ها از اعضای اصلی این گروهک و شماری دیگر نیز از نزدیکان آن‌ها بودند.

حمایت همه‌جانبه سوئد از گروهک تروریستی منافقین 

حمایت و جانبداری سوئد از گروهک تروریستی منافقین در این پرونده کاملا آشکار است؛ دادگاه بدوی به طور مغرضانه‌ ادعا‌های مطرح شده از سوی عناصر این گروهک تروریستی را با کمترین تحقیقات و بدون صحت سنجی پذیرفته است.

اما اقدام عجیب‌تری که این حمایت همه‌جانبه را آشکار می‌کند برگزاری بخشی از دادگاه بدوی در آلبانی برای تسهیل حضور عناصر این گروهک تروریستی در دادگاه است.

دادگاه سوئد چند جلسه از دادگاه را در آلبانی برگزار کرد تا تعدادی از اعضای این گروهک تروریستی در دادگاه به عنوان باصطلاح شاهد حاضر شوند.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که حمید نوری و وکلای وی بار‌ها از دادگاه درخواست کردند تا تحقیقاتی را نیز انجام دهد، اما این درخواست هرگز از سوی دادگاه پذیرفته نشد.

حمایت غربی‌ها از منافقین

اما حمایت از گروهک تروریستی منافقین تنها مربوط به سوئد و این پرونده نبوده و کشور‌های غربی در مسیر اقدامات ضد ایرانی خود به طور همه جانبه از این گروه که دستانش به خون هزاران ایرانی آغشته است، حمایت می‌کنند.

این حمایت ابعاد بسیاری دارد؛ از پناه دادن به اعضای این گروهک تروریستی گرفته تا تامین مالی، ارائه تجهیزات و حضور مقامات ارشد آنها در نشست‌های این گروهک تروریستی.

در جدیدترین مورد از این اقدامات در هفته‌های اخیر تعدادی از نمایندگان انگلیس با حضور در کمپ تروریست‌های منافقین از این گروهک حمایت کردند.

این سیاستمداران انگلیسی در بازدید از کمپ منافقین تعهد خود را به حمایت از گروهک تروریستی منافقین اعلام کردند.

این حمایت‌ها از گروهک تروریستی منافقین در حالی صورت می‌گیرد که این گروهک سال‌ها در فهرست تروریستی غرب قرار داشته است.

دبیر کل بنیاد هابیلیان: حضور منافقین در پرونده حمید نوری غیرقانونی است

محمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور) در گفتگو با خبرگزاری میزان با اشاره به غیرقانونی بودن حضور اعضای گروهک تروریستی منافقین در روند این محاکمه، گفت: سوئد قانونی در اوایل سال ۲۰۰۰ وضع کرده مبنی بر اینکه اگر کسی عضو گروه تروریستی باشد و از عضویت درآید و سوئد بخواهد او را به عنوان فردی بپذیرد که اجازه داشته باشد در خاک سوئد حرکت کند و فعالیت و حضور داشته باشد باید ۲۵ سال از لغو عضویتش بگذرد.

هاشمی نژاد، اظهار کرد: حالا تصور کنید آدم‌هایی که رفتند و در این کشور حضور دارند، عضو یک گروهی هستند که در فهرست تروریستی کشور سوئد و اتحادیه اروپا بوده و خروج از فهرست ۲۵ سال را طی نکرده و این اعضا، عضو یک گروه در فهرست تروریستی بوده‌اند. این‌ها به عنوان شاهد در پرونده حمید نوری حضور دارند. این در حالی است که آنها در طول سالیان دست به کشتارهای گسترده‌ای زده‌اند.

وی در ادامه افزود: ۹۰ روز اعضای گروهک منافقین مقابل دادگاه بودند، شرایط حق ورود و خروج و فشار‌های روانی ورود و خروج آدم‌های آنجا را تحت نظارت پلیس سوئد در دست گرفته بودند؛ این شرایط کاملاً نشان می‌دهد که پیشاپیش این وضعیتی که به وجود آوردند برای شهروندان ایرانی به چه نحوی است.

دبیر کل بنیاد هابیلیان همچنین به ادعا‌های حقوق بشری کشور‌های غربی و به خصوص سوئد اشاره کرده و می‌گوید: آنها به ادعای خود که می‌گویند ما در رده کشور‌های حامی دموکراسی قرار داریم و همه اصول بین‌المللی را در مورد همه امور رعایت می‌کنیم اما هیچ کدام از این‌ها اصلا رعایت نشده است؛ اکنون وضعیت حمید نوری اصلا مشخص نیست که به چه شکلی است. 

هاشمی نژاد، تاکید کرد: مسیری که طی شده نه با شرایط برگزاری یک دادگاه در سیستم قضایی به ادعای خودشان مستقل از قوای دیگر و نه شرایطشان با اصول بین‌المللی آزاد برای یک زندانی سازگار است؛ هیچکدام از این‌ها رعایت نشده است.

دبیر کل بنیاد هابیلیان با بیان اینکه در بیش از ۹۰ جلسه دادگاه تنها چند جلسه برای دفاع به حمید نوری اختصاص داده شد، گفت: بار‌ها خانواده‌های قربانیان ترور اعلام کردند که این افراد و عناصر تروریستی را نمی‌توان به عنوان شاهد قبول کرد؛ این‌ها شاهد نیستند بلکه ربات‌هایی هستند که از جای دیگر کوک شدند؛ یک سازمان تروریسم اکنون به عنوان مدعی صحبت می‌کند، این همان چیزی است که همه ادعا‌های کشور‌های به اصطلاح ضدتروریسم را نقض می‌کند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *