افزایش گازبها طبق قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی است

8:52 - 16 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۲۵۰
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
افزایش گازبها طبق قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی است
مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به مبلغ بالای گازبها برای برخی مشترکان با توجه به مصوبه دولت و بر اساس تعرفه‌های تازه، گفت: با وجود اعمال تعرفه‌های تازه و سرمای کم‌سابقه زمستان امسال، تنها ۲.۷ درصد مشترکان که حدود ۱۰ درصد از کل مصارف بخش خانگی را به خود اختصاص داده‌اند، در محدوده بسیار پرمصرف قرار گرفته؛ با این حال این تعدادی از مشترکان نیز در قبض‌های خود، مشمول تخفیف ۷۰ درصدی شده‌اند.

خبرگزاری میزان _ مسلم رحمانی درباره اعمال تخفیف ۷۰ درصدی در قبوض تازه گفت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران در ۱۶ بهمن‌ ۱۴۰۱، به‌دلیل شدت برودت دما در زمستان امسال که گستردگی و ماندگاری بی‌سابقه‌ای داشت، مقرر شد افزایش تعرفه‌های مندرج در جدول دوره سرد سال خانگی نسبت به تعرفه‌های پیش از مصوبه، ۷۰ درصد تا سقف تعیین‌شده کاهش یابد.

وی با اشاره به اطلاعات استخراج شده از ۳۵ میلیون صورتحساب صادرشده توضیح داد: حدود ۴۹ درصد صورتحساب‌های گاز صادرشده با اعمال تخفیف ۷۰ درصدی مدنظر قانون، زیر ۳۰ هزار تومان، ۳۳ درصد ۳۰ تا ۹۰ هزار تومان، ۱۵ درصد صورتحساب‌ها ۹۰ تا ۳۷۴ هزار تومان، یک درصد تا ۶۰۸ هزار تومان و ۲ درصد هم متناسب با مصرف خود، صورتحساب‌های بالای ۶۰۸ هزار تومان دریافت کرده‌اند.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در ضمن این نکته نیز باید مدنظر باشد که دوره اعمال این تخفیف ۷۰ درصدی تا پایان سال ۱۴۰۱ خواهد بود و به‌طور طبیعی گازبهای مشترکان از  ابتدای سال ۱۴۰۲ با تعرفه‌های تازه اعمال خواهد شد.

رحمانی افزود: اصلاح تعرفه گازبهای بخش خانگی به‌عنوان وظیفه محوله از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت و با هدف مدیریت مصرف گاز و کمک به اقشار توانخواه در سازمان‌های بهزیستی و کمیته امداد انجام شده است.

به گفته وی، بر اساس بند «ک» تبصره ۱۵ قانون بودجه ۱۴۰۱، گازبهای مشترکان زیر پوشش نهادهای حمایتی و بهزیستی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند، رایگان بوده و تأمین اعتبار این طرح از محل افزایش قیمت گازبهای مشترکن پرمصرف است.

به گزارش شانا، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در پایان اظهار کرد: براساس بند «م» تبصره یک و بند «ک» تبصره ۱۵ قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب مجلس شورای اسلامی، شرکت ملی گاز ایران به‌عنوان یکی از دستگاه‌های زیرمجموعه دولت از ۱۶ آذر امسال مکلف شده الگوی مصرف گاز برای اقلیم‌های مختلف را اصلاح و گازبهای مشترکان را براساس تعرفه‌های تازه محاسبه کند؛ بنابراین اعمال تعرفه‌های تازه در قبوض مشترکان به منزله عمل به مُر قانون و مصوبه مجلس است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *