کاظمی‌پور: میزبان ۳۷۸ ورزشکار خارجی در نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز خواهیم بود

16:18 - 15 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۲۱۵۰
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
کاظمی‌پور: میزبان ۳۷۸ ورزشکار خارجی در نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز خواهیم بود
دبیر و سخنگوی نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز گفت: رویداد نوروزگاه ثبت جهانی یونسکو شده و وزارت میراث فرهنگی متولی بخش‌های فرهنگی این بازی‌ها خواهد بود.

خبرگزاری میزان - نشست خبری نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز از ساعت ۱۵ امروز (دوشنبه) با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و مریم کاظمی‌پور، دبیر و سخنگوی این رویداد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

*این رویداد ویژه بانوان از روز جمعه با حضور کشورهای مختلف آغاز خواهد شد. دی ماه سال گذشته معاونت توسعه بانوان برای برگزاری یک رویداد بین‌المللی برای بانوان فعالیت خود را آغاز کرد، اما به دلیل ترافیک برنامه‌ها در سال گذشته تصمیم بر این شد که امسال این بازی‌ها برگزار شود.

*از کشورهایی دعوت شده که نوروز را در تقویم خود ثبت کرده‌اند و در ادامه از کشورهایی که در رویداد زنان تاثیرگذار بودند هم دعوت به عمل آمد که در نهایت ورزشکاران بانوی ۲۲ کشور در این مسابقات حضور خواهند داشت.

*رویداد نوروزگاه ثبت جهانی یونسکو شده و وزارت میراث فرهنگی متولی بخش‌های فرهنگی این بازی‌ها خواهد بود. سعی کردیم در این رویداد از ظرفیت‌ها و میراث فرهنگی کشورمان استفاده کنیم. ۴ دوره میزبان بانوان کشورهای اسلامی بوده‌ایم، اما ویژگی شاخصی که رویداد نوروزگاه علاوه بر مختص بانوان بودن مختص کشورهای اسلامی نیست و از کشورهای مختلف جهان در این مسابقات حاضرند.

*سال آینده بازی‌های آسیایی و انتخابی المپیک را پیش رو داریم و به همین دلیل رویداد نوروزگاه را مسابقاتی جدی در جهت آماده‌سازی برای مسابقات کشب سهمیه المپیک و بازی‌های آسیایی تدارک دیده‌ایم و به همین دلیل تراز کیفی مسابقات و شرایط ورزشکاران شرکت کننده کاملا بررسی شده است.

*در بخش فوتسال بانوان ۲ تیم خوب روسیه و تایلند حضور دارند. در مجموع ۹ رشته در بازی‌های نوروزگاه هستند که باید تاکید کنم رشته چوگان هم به عنوان ورزش اصیل ایرانی حضور دارد.

*کیش یکی از مناطقی بود که کاندید میزبانی شده بود، اما از یک سو شرایط گرما در کیش و همچنین برخی مسائل در مورد ترانزیت و انتقال ورزشکاران کشورها باعث شد تا بازی‌های نوروزگاه در تهران برگزار شود. باید از وزارت امور خارجه که در صدور روادید کمک زیادی انجام دادند تشکر کنم و خوشبختانه همه کارها مربوط به ویزا و آی‌دی کارت‌ها به خوبی مدیریت شده است.

* میزبانی ایران در جام ملت‌های آسیا اگر رخ بدهد، باعث مسرت ماست ولی تصمیم‌گیری این است که در هیات رئیسه فدراسیون رخ بدهد. ما حمایت و تشویق می‌کنیم چون معتقدیم باید به توسعه مسابقات سرعت بخشیده شود. درباره این که ۲ تیم فقط آمدند، باید بگویم تیم ما قهرمان آسیاست و با این ۲ کشور محک می‌خوریم؛ نه این که مسابقاتی باشد که نتایج آن را از قبل بدانیم.‌ تصمیم‌گیری در رابطه این مسائل فنی را به فدراسیون‌ها سپردیم. در بحث دعوت اولویت و صلاح با کمیته‌های تخصصی فدراسیون‌ها بوده است. ما تاکید کردیم تراز فنی به تیم‌های ورزشی ما در مسابقات سال آتی کمک کند.

*اولین جلسه ستاد بازی‌ها را با دعوت از ۱۷ رشته ورزشی و سیاست قهرمانی در رویدادهای رسمی سال آتی و کاندید حضور در بازی‌های آسیایی برگزار کردیم. بنا به دلایلی برخی فدراسیون‌ها شرایط حضور نداشتند و یا با رصد رقبا، تیم‌های مهمان حضور پیدا نمی‌کردند. بسیاری از لیگ‌های اروپا در این فصل در حال برگزاری هستند ولی در این که روی برخی رشته‌ها موکد تصمیم گرفتیم، یکی از رشته‌ها جودوست چون شرایط ویژه‌ای دارد و مورد استقبال هم قرار گرفت.

*برآورد مالی برگزاری نوروزگاه بر اساس تراز بین‌المللی رویدادها انجام شده و رقم اصلی آن را کمیته مالی و پشتیبانی وزارت باید گزارش بدهند چون بسته به نوع جوایز و هزینه‌ها و سطح داوری باید تعیین شود. با توجه به این که از سال گذشته در تکالیف ما بوده و در ردیف برنامه‌ای آمده، پیش‌بینی‌هایی انجام شد و با جمیع شرایط شاید محدودیت‌هایی که رخ داد، بنا به تاکیدات وزیر و حمایت‌های ریاست‌جمهوری، موفق به اجرایی شدن این رویداد شدیم. تمام رشته‌ها با حضور تماشاگران است و بانوان ورزش‌دوست با حضور در میادین ورزشی، از زحمات ورزشکاران تشویق کنند.

*با توجه به این که از سال گذشته در تکالیف ما بوده و در ردیف برنامه‌ای آمده، پیش‌بینی‌هایی انجام شد و با جمیع شرایط شاید محدودیت‌هایی که رخ داد، بنا به تاکیدات وزیر و حمایت‌های ریاست‌جمهوری، موفق به اجرایی شدن این رویداد شدیم. تمام رشته‌ها با حضور تماشاگران است و بانوان ورزش‌دوست با حضور در میادین ورزشی، از زحمات ورزشکاران تشویق کنند. در چند رشته امید داریم با حداقل فوت وقت یا شاید به شکل زنده، پخش تلویزیونی داشته باشیم.

*با توجه به سیاه‌نمایی علیه وضعیت ورزش زنان، میزبان ۲۲ کشور با ۳۷۸ ورزشکار خارجی و ۱۹۲ ورزشکار ایرانی هستیم. از تیم‌های داوری بین‌المللی ایرانی در حال استفاده و داوران اهل کشورهای حاضر در این رویداد هم هستیم. عوامل اجرایی نواب‌رئیس فدراسیون‌ها در قالب ناظران هستیم.

رشته‌ها و محل برگزاری مسابقات نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز:

*کبدی در سالن آزادی

*جودو(تیمی) و کاراته (۴ رده سنی و در ۲ رشته کاتا و کومیته) در سالن افراسیابی

*سوارکاری (در ۲ رشته پرش با اسب و پونی) باشگاه بام در پارک چیتگر

*دوومیدانی در مجموعه ورزشی آفتاب (۱۱ ماده)

*وزنه‌برداری (۵ وزن) در تالار هگمتانه المپیک

*فوتسال در سالن فدراسیون هندبال

*شمشیربازی هم در یکی از سالن‌های هتل المپیک 

*چوگان (نمایشی بین منتخب اروپا و ایران) به میزبانی مجموعه ورزشی شهدا

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *