رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی
گزارش|

واردات خودرو‌های کارکرده ناجی بازار خودرو می‌شود؟

15:23 - 14 اسفند 1401
کد خبر: ۴۷۰۱۹۰۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
واردات خودرو‌های کارکرده ناجی بازار خودرو می‌شود؟
مجلس شورای اسلامی روز گذشته مجوز واردات خودرو‌های کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال را صادر کرد. مصوبه‌ای که از نظر برخی کارشناسان اقتصادی موجب کاهش قیمت خودرو می‌شود، اما از نظر برخی دیگر اجرای این مصوبه ارزبری از کشور را افزایش می‌دهد.

خبرگزاری میزان _ رشد بی‌رویه قیمت خودرو از چند سال اخیر آغاز و تاکنون ادامه پیدا کرده و موجب تبدیل این کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای شده است. در این سال‌ها برای کنترل و مدیریت این بازار، روش‌ها و سیاست‌های متفاوتی از قرعه‌کشی محدود خودرو با قیمت کارخانه تا تصویب قانون جلوگیری از واردات انجام شد که بر اساس شواهد موجود نتیجه ملموسی به همراه نداشته است.

در این بین بار دیگر طرح آزادسازی واردات خودرو به مجلس بازگردانده شد و با موافقت نمایندگان این طرح به تصویب رسید و در اوایل دی سال‌جاری اولین محموله خودرو‌های وارداتی جهت ساماندهی بازار به کشور وارد شد.

همچنین یکی دیگر از برنامه‌های دولت در ماه‌های اخیر سیاست عرضه خودرو در بورس کالا بوده است، سیاستی که به زعم وزارت صمت هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده منفعت را به همراه خواهد داشت، اما این طرح نیز از نظر کارشناسان اقتصادی ایرادات فراوانی دارد و آن را تنها از چاله درآمدن و به چاه افتادن می‌دانند.

دولت در روز‌های اخیر برای کنترل بازار مجوز ثبت پلاک ملی خودرو‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را صادر کرد. امری که کارشناسان آن را مثبت، اما ناکافی تلقی می‌کنند. 

این موارد تنها بخشی از مسیر پیموده شده برای مدیریت و کنترل بازار خودرو بوده است. 

واردات خودرو‌های کارکرده؛ طرحی جدید

مجلس در بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، به وزارت صمت اجازه داد تا به منظور توسعه حمل‌ونقل عمومی و تنظیم بازار نسبت به ثبت سفارش واردات انواع کشنده، کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و سواری با عمر کمتر از ۵ سال اقدام کند.

برخی از کارشناسان اقتصادی عقیده دارند ارزبری کم، افزایش تعداد خودروها، کاهش قیمت، درآمد ایجادی برای دولت و رضایت مردم از عوامل و اثرات مثبت این طرح خواهد بود.

کاهش شدید قیمت خودرو با واردات خودرو‌های کارکرده 

رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفته است: اگر این نوع واردات به درستی و با درنظر گرفتن نفع مردم انجام پذیرد، یقینا شاهد کاهش شدید قیمت‌ها به ویژه در خودرو‌های خارجی خواهیم بود و بخش قابل توجهی از تقاضای انباشته با عرضه درست و دقیق خودرو پاسخ داده خواهد شد.

به گفته وی دولت به راحتی و بدون خروج یک سنت ارز از کشور می‌تواند این نارضایتی شدید از بازار نابسامان خودرو را تبدیل به یک رضایتمندی بالا و افزایش سرمایه اجتماعی خود کند.

واردات خودرو‌های کارکرده موجب افزایش ارزبری می‌شود 

اما در مقابل امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با میزان در رابطه با تاثیرات این طرح گفت: واردات خودرو‌های کارکرده موجب افزایش ارزبری در شرایط تورمی اقتصاد می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات بازار خودرو تولید پایین در کشور است، تصریح کرد: برای رفع مشکل خودرو باید تولید را افزایش داد، زیرا واردات خودرو‌های کارکرده تنها هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و موجب قیمت‌گذاری بالای خودرو خواهد شد و در نهایت این سهمیه به دهک‌های بالای جامعه اختصاص پیدا می‌کند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران واردات خودرو‌های کارکرده در سوی دیگر موجب افزایش نیاز به قطعات یدکی می‌شود و نیاز جامعه را در آینده به واردات لوازم یدکی افزایش خواهد داد.

وی با بیان اینکه واردات خودرو‌های کارکرده باید طبق استاندارد‌های لازم صورت گیرد، گفت: واردات خودرو‌های نو با استاندارد‌های لازم انجام می‌شود، اما اگر خودرو‌های کارکرده وارد کرد باید هزینه‌های گزاف برای بررسی این موارد انجام شود و در عمل نیز این امر امکان‌پذیر نیست. 

وی همچنین به طرح ثبت پلاک ملی خودرو‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: کارکرد این طرح خوب است، اما تنها در کوتاه‌مدت به صرفه است و برای کنترل بازار باید به سمت تولید رفت.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *