بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز از سران قوا اختیارات جدید گرفت

۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲:۲۸
کد خبر: ۴۷۰۰۸۰۳
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز از سران قوا اختیارات جدید گرفت
وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز اختیارات جدید گرفته است، گفت: ارز صنایع صادرات‌محور به صورت کامل در سامانه مبادلات ارزی بانک مرکزی عرضه می‌شود.

خبرگزاری میزان - احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، در حاشیه نشست هم‌اندیشی با خیرین در سازمان امور مالیاتی در رابطه با کنترل بازار ارز گفت: بانک مرکزی شرایطی فراهم کرده است که هم بانک‌های دولتی و صرافی‌های زیرمجموعه و هم صرافی‌های تضامنی، ارز خود را ارائه کنند و از راهکار بانک مرکزی در این زمینه به خوبی اجرا می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: برای مدیریت بازار، بانک مرکزی اختیارات جدیدی نیاز داشت که بتواند در بازار ارزی مداخله کند و این اختیارات در نشست هماهنگی سران قوا شب گذشته به تصویب رسید و اختیارات لازم برای بانک مرکزی تصویب شد و در این زمینه اجماع صورت گرفت که اختیارات لازم به بانک مرکزی داده شود.

خاندوزی اظهار کرد: آثار اختیارات جدید بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز را به زودی خواهیم دید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد الزام شرکت‌ها و صنایع بورسی برای عرضه ارز صادراتی خود در مرکز مبادلات ارزی، گفت: قرار شد همه صنایع کشور حتی صنایع نفت و گاز زیرمجموعه وزارت نفت و صنایع بورسی به مقررات بانک مرکزی در زمینه عرضه ارز در بازار مبادلات ارز و طلا تمکین کنند و بازگشت ارز صادراتی در بازار مبادلات انجام شود.

وی همچنین در زمینه مولدسازی دارایی‌های دولت تصریح کرد: هدف از مولدسازی، افزایش بهره‌وری و کارایی از دارایی‌های بلااستفاده و یا کم‌بازده دولت در راستای افزایش بهره‌وری مورد استفاده قرار گیرد و بهره‌وری افزایش یابد.

خاندوزی در پایان اضافه کرد: وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است که مدارس خیر‌ساز که نیمه‌تمام بوده‌اند در بحث مولدسازی با کمک منابع مولدسازی تکمیل می‌شوند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *