وزیر ارتباطات: ۱۰۰ درصد خدمات دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۲ به صورت برخط انجام می‌شود

۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۳:۱۹
کد خبر: ۴۷۰۰۲۸۸
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
وزیر ارتباطات: ۱۰۰ درصد خدمات دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۲ به صورت برخط انجام می‌شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در سال آینده ۱۰۰ درصد خدمات دستگاه‌های اجرایی به صورت برخط انجام می‌شود، گفت: این امر به منظور عدم مراجعه حضوری مردم به دستگاه‌های اجرایی صورت می‌گیرد.

خبرگزاری میزان - عیسی زارع پور در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه با بیان اینکه برخط شدن خدمات دستگاه‌های اجرایی منجر به افزایش رضایت مردم و از بین رفتن زمینه فساد امضا‌های طلایی می‌شود، گفت: در ۱۱ ماه گذشته ۹۳ درصد دستگاه‌های اجرایی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده اند و حداقل ۳۰ درصد خدماتشان را از این طریق ارایه می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به قدمت ۱۰ ساله مبحث راه اندازی شبکه ملی ارتباطات در کشور گفت: برخی کشور‌های پیشرفته این موضوع را دنبال و حتی برخی نیز آن را راه اندازی کرده اند.

زارع پور افزود: تا ابتدای دولت سیزدهم تنها ۲۳ درصد این طرح پیشرفت داشته، اما اکنون این میزان به ۵۷ درصد رسیده است و این بدین معناست که که در ۱۷ ماه اخیر یک ونیم برابر یک دهه گذشته در این حوزه کار شده است.

وی تاکید کرد: این شبکه چیزی نیست جز یک شبکه پر سرعت و با کیفیت و امن در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران که بر روی این شبکه خدمات با کیفیت و پر سرعت به مردم ارایه می‌شود.

وزیر ارتباطات مهمترین پروژه شبکه ملی ارتباطات را فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها عنوان کرد و گفت: هدف این است که تا سال ۱۴۰۴ حدود ۲۰ میلیون پوشش در شبکه فیبر نوری ایجاد شود.

زارع پور تاکید کرد: زیر ساخت توسعه آینده کشور فیبر نوری است چرا که سرعت گیگابیت بر ثانیه به مردم ارایه می‌دهد.

او افزود: گسترش شبکه فیبر نوری یک کار ملی است و نباید به دید تجاری به آن نگاه شود هرچند در بلند مدت زیرساخت توسعه اقتصاد کشور نیز خواهد بود.

آنچنان که وی وعده داد: شرکت آسیاتک به عنوان اپراتور تا خرداد ماه ۱۴۰۲ کل شهر کرمانشاه و چند شهر دیگر استان را تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار خواهد داد.

زارع پور در بخش دیگری از سخنانش به موضوع اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و گفت: با دستور رییس جمهور توجه به اقتصاد دیجیتال ماموریت جدید این وزارتخانه است چرا که دهه‌های آینده متعلق به اقتصاد دیجیتال است.

او افزود: امروزه سهم اقتصاد دیجیتال تا ۴۰ درصد تولید ناخالص برخی کشورهاست و ما هم باید در این حوزه جایگاهی به دست بیاوریم چرا که از میان ۱۰ شرکت برتر دنیا بیشترین سهم متعلق به حوزه ICT است و این موضوع ظرفیت این حوزه را برای خلق ارزش و رفاه برای مردم بیان می‌کند.

زارع پور در ادامه به موضوع محدودیت اینترنت اشاره کرد و گفت: به دنبال محدودیت‌هایی که بنا به تصمیم نهاد‌های امنیتی بر روی پلت فرم‌های واتس آپ و اینتستاگرام اعمال شد تمام تلاش ما در مجموعه وزارت ارتباطات این بود که تجربه تلخ سال ۹۷ تکرار نشود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: بعد از فیلتر شدن تلگرام در آن سال مردم به دنبال استفاده از برنامه‌های داخلی بودند، اما این برنامه‌ها پاسخگوی نیاز‌های مردم نبودند.

زارع پور افزود:، اما این بار با حمایتی که از شرکت‌های دانش بنیان شد حدود ۷۰ درصد مردم به پلت فرم‌های داخلی روی آوردند و بیش از ۳۵ میلیون نفر فعالیت‌های خودشان را به پلت فرم‌های داخلی آورده اند.

وی با بیان اینکه این اعداد را قبلا حتی تصور هم نمی‌کردیم که چنین ظرفیتی در داخل کشور وجود داشته باشد؛ افزود: به دنبال اضافه کردن قابلیت‌های جدید به پلت فرم‌های داخلی هستیم تا بتوانند رقابت کنند و حتی اگر پلت فرم‌های خارجی برگشتند مردم همچنان از پلت فرم‌های داخلی استقبال کنند.

زارع پور در ادامه به دیگر ماموریت وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: در حوزه فضایی اتفاقات مهمی رخ داده است به گونه‌ای که در سال گذشته ۶ پرتاب فضایی داشته ایم و این حجم از فعالیت فضایی در یک سال بی سابقه بوده است.

وی تاکید کرد: ما می‌توانیم در آینده نزدیک به صادر کننده خدمات فضایی تبدیل بشویم و این ماهواره‌هایی که پرتاب می‌شوند قرار است تا مشکلات مردم را حل کنند.

راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان دیگر خدماتی بود که زارع پور به ان اشاره کرد و گفت: امکانی فراهم کرده ایم که والدین تعیین کنند که متناسب با فرزندان از چه فضا‌هایی استفاده کنند به گفته وی سامانه ۴۵۶.ir به همین منظور راه اندازی شده است.

وزیر ارتباطات در پایان تاکید کرد که ۱۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار باقی مانده استان که هنور به شبکه اینترنت متصل نیستند نیز تا هفته دولت سال آینده متصل خواهند شد.

انتهای پیام/


برچسب ها: وزیر ارتباطات

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha