افزایش قیمت روغن زیتون/ از سال ۹۵ هیچ خسارتی به کشاورزان پرداخت نشد

۰۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰:۰۱
کد خبر: ۴۶۳۲۴۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
رئیس شورای ملی زیتون گفت: کشاورزان با وجود اینکه محصولات و باغات خود را بیمه کرده بودند اما در سال ۹۵ که باغات زیتون به بلا‌های طبیعی دچار شده بودند، هیچ پول و خساراتی به کشاورزان پرداخت نشد.

سید احمد بلند نظر در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد در خصوص وضعیت برداشت زیتون اظهار کرد: برداشت زیتون در بخش مربوط به کنسرو به طور کامل انجام شده و برداشت این محصول در بخش مربوط به روغن در شهر‌های مرکزی و جنوبی در حال انجام است و در شهر‌های شمالی از هفته‌ی آینده برداشت خواهد شد.

وی در رابطه با انتظار کشاورزان از برداشت این محصول در کشور بیان کرد: انتظار کشاورزان از برداشت این محصول در شهر‌های جنوبی به دلیل خشکسالی و کم آبی و همچنین در استان‌های مرکزی به دلیل سرمازدگی برآورده نشده است و برداشت محصول به صورت ناچیز خواهد بود.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورزان گفت: این محصول در استان‌های قزوین، زنجان و بخش جنوبی استان گیلان با مشاهده‌هایی که از سوی شورای ملی زیتون انجام صورت گرفته، به صورت کامل و طبق انتظار کشاورزان در حال برداشت است.

بلند نظر وضعیت برداشت در استان‌های شمالی را از سال گذشته بهتر پیش بینی کرد و اظهار کرد: در سال گذشته با توجه به گرمای ناگهانی که به درختان استان‌های شمالی در هنگام گل دهی زده شد، برداشت این محصول به صورت نیاز انجام نشد و کشاورزان متحمل ضرر شدند اما، در سال جاری این مشکل را نداشته ایم.

وی در خصوص دلیل افزایش قیمت روغن زیتون متذکر شد: قیمت روغن زیتون در ادامه‌ سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد دلیل آن این است که میزان تولید روغن زیتون در کشور یک پنجم میزان مصرف داخلی است به همین دلیل افراد فعال در این بازار مجبور به واردات این محصول خواهند شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *