نخستین بخش از برنامه توسعه اکتشاف در حوزه اورانیوم آغاز شد

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۹:۵۸
کد خبر: ۴۶۲۴۶۷۲
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که رسیدن به ظرفیتی که چرخه سوخت هسته‌ای کشور را برای تامین برق و کاربرد پرتوها تامین کند، یک سرمایه‌گذاری سنگین و قابل ملاحظه است.

خبرگزاری میزان – محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه آغاز بهره‌برداری از معدن ناریگان در شهرستان بافق استان یزد، گفت: فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر و ایام میلاد با سعادت مولی‌الموحدین حضرت علی(ع) را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی درباره ظرفیت این معدن و برنامه‌هایی که در این زمینه در سازمان تدارک دیده شده است، گفت: خدا را شاکر هستیم که در این ایام مبارک این توفیق را داشتیم که شاهد بهره‌برداری از نخستین بخش از معدن ناریگان باشیم که یکی از معادن بزرگ و پراستعداد کشور برای استحصال و استخراج اورانیوم محسوب می‌شود و از امروز استخراج از این معدن آغاز شد.

اسلامی تصریح کرد: برای سازمان انرژی اتمی، ظرفیت‌سازی با هدف گسترش تولید برق هسته‌ای و همچنین توسعه کاربرد پرتوها اصلی‌ترین برنامه‌ها به منظور پیشبرد سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: به همین دلیل تمام جبهه‌هایی را که در اکتشاف داشتیم، گسترش دادیم و امروز شاهد آغاز نخستین بخش از این برنامه توسعه‌ای در حوزه اورانیوم هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: رسیدن به ظرفیتی که چرخه سوخت هسته‌ای کشور را برای تامین برق و کاربرد پرتوها تامین کند، یک سرمایه‌گذاری سنگین و قابل ملاحظه است که برای دستیابی به انرژی پاک ضرورت دارد.

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهوری و ابلاغ‌های صورت گرفته در این زمینه اظهار کرد: خوشحالیم که امروز به‌منظور توسعه اقتصادی این منطقه و در راستای بهره‌برداری از منابع، سازمان انرژی اتمی سهم خود را در این بخش ایفا کرده است.

معاون رئیس‌ جمهور گفت: ‌امروز روز نخست بهره‌برداری از معدن ناریگان در بافق بود و هدف‌گذاری شده تا به عناصر اصلی برسیم؛ در ادامه چرخه فناوری مورد نیاز را در همین منطقه ایجاد خواهیم کرد و دیگر عناصر همراه را به صنایعی که در حقیقت آمادگی جذب و بهره‌برداری از آن دارند را ارسال می‌کنیم.

اسلامی تاکید کرد:‌ این معدن هم عناصر مورد نیاز را در حوزه اورانیوم و عناصر همراه مورد نیاز مولیبدن را تامین خواهد کرد که یکی از عناصر مهم در صنایع راهبردی کشور از جمله سازمان انرژی اتمی ایران محسوب می‌شود.

معدن ناریگان در استان یزد و 35 کیلومتری شهرستان بافق قرار دارد و به عنوان بزرگ ترین معدن اورانیوم – مولیبدن کشور می‌توان از آن نام برد.

فعالیت‌های اکتشافی انجام شده در این معدن، مربوط به سال‌های 1374 تا 1392 است که ماحصل آن، شناسایی 6 آنومالی اورانیوم بوده است؛ در این خصوص با توجه به بزرگ تر بودن آنومالی 3، این آنومالی در اولویت اکتشافات تفصیلی قرار گرفت و با حفر 281 حلقه گمانه اکتشافی به طول بیش از 70 هزار متر، مدلسازی و تخمین ذخیره شد.

از سال 1392 تا 1394 فرآیند مطالعات، طراحی و تجهیز معدن انجام گرفت که از اهم آن می‌توان به انجام مطالعات طراحی معدن، برنامه‌ریزی تولید، مطالعات گازخیزی، ژئومکانیکی، هیدروژئولوژی و مکانیابی کارخانه، طراحی و اجرای جاده‌های دسترسی و مطالعات احداث کانال انحراف آب اشاره داشت.

در جریان سفر اسلامی، به استان یزد، رونمایی و بهره‌برداری از سه محصول شرکت توسعه کاربرد پرتوها شامل تولید نیمه صنعتی سوپرجاذب بهداشتی، تولید نیمه صنعتی پودر بندآورده خون و ساخت دستگاه عصاره‌گیر مایکروویو پارس اسانس با حضور مقامات استانی و جمع از مدیران ارشد سازمان انرژی اتمی انجام شد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha