تخصیص ۳۵ میلیارد تومان اعتبار برای حفاظت از خاک کشاورزی

8:52 - 11 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۷۲۹۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده تاکنون ۳۵ میلیارد تومان ردیف اعتباری برای حفاظت از خاک کشاورزی در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری میزان _ صفدر نیازی شهرکی با اشاره به کمبود منابع آبی در کشور بخصوص استان تهران، گفت: مهار آب‌های جاری سطحی می‌تواند به افزایش منابع آبی کمک کند لیکن فاضلاب تصفیه شده و تصفیه نشده و اثرات مخرب آن در مسایل زیست‌محیطی، همچنین آلودگی آب و خاک و محصولات کشاورزی سبزیجات و صیفی‌جات در مناطق جنوب تهران نگران‌کننده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به لزوم بحث پایش خاک در این منطقه بر ضرورت هر چه بیشتر فرهنگ‌سازی در این مورد و پایش مستمر خاک در مناطق و استان‌های کشور برای حفاظت از خاک و کنترل فرسایش تاکید کرد.

وی گفت: با پیگیری‌های بعمل آمده تاکنون ۳۵ میلیارد تومان ردیف اعتباری برای حفاظت خاک کشاورزی در نظر گرفته شده است که این مبلغ در آینده به ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

نیازی افزود: در موضوعات مربوط به آب و خاک روش‌های تحقیق بیشتری باید مدنظر قرار گیرد و کلیه دفاتر تخصصی معاونت آب و خاک و مدیران ذیربط به خصوص در اجرای سامانه‌های نوین آبیاری باید مطالعات خاکشناسی را در اجرای پروژه‌ها در نظر بگیرند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در جلسات آینده با مدیران آب و خاک استان‌ها بر لزوم همکاری و هم‌اندیشی با انجمن علوم خاک ایران تاکید خواهد شد.

وی در نشست هم‌اندیشی با اعضای هیات مدیره انجمن علوم خاک ایران نیز ضمن ارائه گزارش از اقدامات و تحقیقات انجام شده در حوزه آب و خاک اعلاک کرد: با توجه به تشکیل دفتر امور خاک کشاورزی در معاونت آب و خاک و همراهی انجمن علوم خاک ایران با دفتر مذکور، این انجمن خواستار آن است که موضوع خاک با نیروی متخصص بیشتر و کارآمد و به صورت ویژه در معاونت آب و خاک پیگیری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز بازرگان ادامه داد: همچنین انتظار می‌رود با تخصیص منابع و فراهم شدن زمینه‌های آن، حفاظت خاک به صورت مستمر جهت ارتقای کیفیت آب و خاک و در نهایت تاثیر آن در امنیت غذایی در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/


برچسب ها: کشاورزی خاک

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *