رئیس کل دادگستری استان فارس:باید تلاش کنیم با ارائه راهکارهایی روند قضا زدایی را تقویت کنیم

17:14 - 10 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۶۹۹۰
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه مهمترین چالش در دستگاه قضایی حجم کثیر پرونده های ورودی است، گفت: راهکار این امر نه تنها افزایش جذب قضات و کادر اداری بلکه باید تلاش کنیم با ارائه راهکارهایی روند قضا زدایی را تقویت کنیم.

خبرگزاری میزان- رئیس کل دادگستری استان فارس در ارتباط ویدویی مسئولان عالی قضایی کشور و اعضای شورای قضایی استان ها  ضمن ارائه گزارشی از اقدامات مجموعه قضایی فارس به ریاست قوه قضاییه گفت: برنامه های تحول قوه قضاییه بر اساس اهداف تعیین شده در این سند بالادستی در حال انجام است.

حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی با بیان اینکه مهمترین چالش در دستگاه قضایی حجم کثیر پرونده های ورودی است گفت: راهکار این امر نه تنها افزایش جذب قضات و کادر اداری بلکه باید تلاش کنیم با ارائه راهکارهایی روند قضا زدایی را تقویت کنیم.

وی با ارائه پیشنهاداتی در خصوص ارجاع پرونده های قضایی در حوزه بانک های کشور گفت: در حال حاضر تعدادی از شعب در مجموعه قضایی سراسر کشور به رسیدگی تخصص به دعاوی بانک ها می پردازند که با توافق با بانک مرکزی و پیش بینی شرط داوری در قرار داد های بانکی می توان بسیاری از پرونده های این حوزه را کاهش و یا روند رسیدگی به این دسته از دعاوی را کوتاه کرد.

بیشتر بخوانید:

در راستای حمایت قضایی از واحدهای تولیدی مسئولان قضایی فارس از کارخانه سیمان داراب بازدید کردند

رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه سخنان خود در نشست مشترک شورای عالی قضایی کشور و مسئولان قضایی استان ها به توافق با اتحادیه های املاک و خودرو کشور در راستای افزودن شرط داوری به توافق نامه ها و قراردادها به صورت واحد در سراسر کشور در جهت جلوگیری از ورود پرونده های اختلافی این اصناف به مراجع قضایی اشاره کرد و خاطر نشان کرد: استفاده از ظرفیت های داوری در اختلافات را می توان به صنوف بسیاری تسری داد و از این طریق از ایجاد پرونده های جدید در دستگاه قضایی و شکل گیری آسیب های ناشی از تشکیل پرونده جلوگیری کرد.

وی در پایان به افزایش نگران کننده دعاوی خانوادگی اشاره و تصریح کرد: با مصوبه شورای عالی فرهنگی لازم است آموزش های مهارت های زندگی در مقاطع مختلف برای جوانان الزامی شود .

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *