اجلاس بین‌المللی گرد و غبار سال آینده به میزبانی تهران برگزار می‌شود

8:54 - 10 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۵۷۳۶
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در جهت تحقق بند پانزدهم سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری و با پیشنهاد وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست و تایید سازمان ملل متحد، اجلاس بین المللی گرد و غبار در سال 1402 در تهران برگزار خواهد شد.

خبرگزاری میزان _ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، یازدهمین جلسه ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان دستگاه های عضو این ستاد در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

این جلسه با 3 دستور بررسی و تصویب پیش نویس شیوه نامه ملاحظات محیط زیستی توسعه و بهره برداری از معادن کشور از حیث میزان آلایندگی و حساسیت مناطق نسبت به پدیده گرد و غبار، بررسی و تصویب پیش نویس شیوه نامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار وقوع پدیده گرد و غبار و نیز تصمیم گیری در خصوص مهار گرد و غبار تالاب صالحیه با تاکید بر مدیریت منابع آب، مدیریت مراتع و چرای شتر برگزار شد.

پس از ارایه گزارش و بیان پیشنهادات و نقطه نظرات از سوی نمایندگان دستگاه های عضو پیرامون این 3 دستور جلسه، علی سلاجقه – معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تکلیفی بودن بررسی و تصویب 2 شیوه نامه ای که در جلسه مطرح شد، بر سرعت انجام کار تاکید و اظهار کرد: پس از تصویب این شیوه نامه در جلسه امروز، نظرات دستگاه های ذیربط ظرف حداکثر 2 هفته اخذ و سپس این شیوه نامه ها برای اجرا ابلاغ گردند.

وی در خصوص بحث ساماندهی تالاب صالحیه نیز گفت: ریاست محترم جمهوری در سفر استانی خود بر ضرورت ساماندهی تالاب صالحیه در زمانی کوتاه تاکید کردند و لذا باید این اتفاق به سرعت بیفتد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تاثیر بخش های خشک شده این تالاب در بروز پدیده گرد و غبار و تهدید سلامت ساکنان چندین استان، تصریح کرد: تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر، دفاع از حقوق عامه است و ما از این وظیفه قانونی کوتاه نمی آییم.

سلاجقه در ادامه خواستار تشکیل کارگروه مشترکی با حضور وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی و نیز سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرایی کردن برنامه مصوب ستاد به منظور ساماندهی تالاب صالحیه در اسرع وقت شد.

معاون رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع دیپلماسی محیط زیست در راستای مهار و کنترل پدید گرد و غبار، گفت: در جهت تحقق بند پانزدهم سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری و با پیشنهاد وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست و تایید سازمان ملل متحد، اجلاس بین المللی گرد و غبار در سال 1402 در تهران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *