یک هزار و 534 رای جایگزین حبس در دادگستری استان قزوین صادر شد

8:39 - 09 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۴۳۱۱
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان قزوین، گفت: در 9 ماه گذشته سال‌جاری یک‌ هزار و 534 رای جایگزین حبس توسط همکاران قضایی استان قزوین صادر شده است.

علی شعبانی در گفت‌وگو با میزان، در خصوص اقدامات دادگستری استان قزوین در راستای کاهش جمعیت کیفری، اظهار کرد: استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، کاملا قانونی و دارای آثار و پیامدهای مثبت بسیاری است زیرا اجرای مجازات‌های جایگزین حبس علاوه برحذف مشکلات و آسیب‌های ناشی از زندان و حفظ کرامت انسانی هزینه‌های اجرای عدالت کیفری را نیز به گونه‌ای چشمگیری کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه اجرای مجازات‌های جایگزین حبس به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و تا حدودی رفع ایرادهای حبس منجر می‌شود، افزود: علاوه بر آن جلوگیری از ورود مرتکب به محیط و فضای جرم زای زندان و برچسب مجرمانه خوردن می‌تواند نقش بسزایی در پیشگیری از ارتکاب مجدد جرم داشته باشد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین، تصریح کرد: در راستای بخشنامه‌های رئیس قوه قضاییه و دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ازهمکاران قضایی استان خواسته شده تا درجهت تحقق اهداف پیش بینی شده در این دستورالعمل، زمینه کاهش جمعیت کیفری و بازگشت مجرمین به جامعه را فراهم کنند.

شعبانی همچنین عنوان‌کرد: در 9 ماه گذشته سال‌جاری یک ‌هزار و 534 رای جایگزین حبس از سوی همکاران قضایی استان قزوین صادر شده است که نسبت به 6 ماه نخست ابتدای سالجاری که این آمار 978 بوده افزایش قابل توجهی داشته است.

بیشتر بخوانید:

در راستای تحقق دستورات رئیس دستگاه قضا؛ رفع مشکل و احیای ۸۱ واحد تولیدی و صنعتی و ایجاد اشتغال برای بیش از ۴ هزار نفر با همت دادگستری استان قزوین ممکن شد

انتهای پیام/


برچسب ها: دادگستری اقدامات

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *