هتک حرمت قرآن؛ لحظه‌‎ای تاریک برای اروپا

۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱:۳۰
کد خبر: ۴۶۱۳۹۲۵
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
طی هفته‌های اخیر در چند کشور اروپایی حامیان راستگرایی افراطی اقدام به هتک حرمت قرآن کردند.

خبرگزاری میزان – «راسموس پالودان»، رئیس  حزب راست افراطی Stram Kurs، اخیرا یک قرآن را در نزدیکی سفارت ترکیه در استکهلم سوزاند.

در پی این اقدام، هتک حرمت به قرآن و مقدسات اسلامی در کشورهای هلند و دانمارک نیز روی داده است.

به گزارش «الجزیره»، در پی اینگونه اقدامات مقامات غربی اصولا با اظهاراتی مانند «آزادی بیان» به توجیه می‌پردازند.

فراتر از این الگوی آشنای تحریک اسلام هراسی - خشم مسلمانان - تحقیر غرب، آیا چنین اقدامات تحریک‎آمیزی که اقلیت را هدف قرار می‌دهد، تأثیری بر جوامعی دارد که در آن رخ می‌دهد؟ آیا غیرمسلمانانی که در جوامع غربی زندگی می‌کنند باید اهمیت دهند که کتاب مقدسی که به آن اعتقاد ندارند در یک ترفند تبلیغاتی نفرت‌انگیز استفاده شود؟

بله، زیرا ترویج اسلام هراسی باعث می‌شود دموکراسی‌ها کمتر آزاد و امن‌تر شوند؛ نه‌‎تنها برای مسلمانان، بلکه برای همه.

در پنج سال گذشته، شاخص اسلام هراسی در میان آمریکایی‌ها با نژادها، سنین و مذاهب مختلف در جریان یک تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است؛ نتایج تصویر پیچیده‌ای را ترسیم می‌کند، اما در پایان یک حقیقت ساده را آشکار می‌کند: اسلام هراسی دموکراسی را تهدید می‌کند.

تأیید کلیشه‌های ضد مسلمانان به‌طور شگفت‌انگیزی با حمایت از سیاست‌های دولتی که مسلمانان را هدف قرار می‌دهند، مانند نظارت بر مساجد و به اصطلاح «ممنوعیت مسلمانان» مرتبط است.

بسیاری از کشورها و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی این اقدام را محکوم و نگرانی‌های خود را در بحبوحه افزایش تمایلات افراطی در اروپا ابراز کردند.

«طارق رمضان»، یک استاد دانشگاه برجسته سوئیسی، می‌گوید که این حوادث اولین مورد از نوع خود نیست که رخ می‌دهد و اقدامات مشابهی در هلند و بازداشتگاه بدنام زندان گوانتانامو نیز انجام شده است.

وی با بیان اینکه نه‌‎تنها اراده‌ای برای برخورد با این افکار نیست بلکه برای تلاش برای تحقیر و آبروریزی است، افزود: روحیه‌ای که امروز ایجاد می‌شود ما را به یاد ساعات تاریک اروپا در زمان جنگ جهانی دوم و رفتار با مردم می‌اندازد.

نژادپرستی ضد مسلمانان امروز به پیکربندی مجدد میدان سیاسی در بسیاری از کشورهای اروپایی کمک می‌کند و به گروه‌های راست افراطی اجازه می‌دهد مخاطبان خود را گسترش دهند.

انتهای پیام/


برچسب ها: اسلام هراسی قرآن

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *