رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در بین شش مرکز تحقیقات بالینی برتر کشور قرار گرفت

12:26 - 08 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۳۴۳۶
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
مرکز تحقیقات پزشکی قانونی رتبه ششم را در بین 121 مرکز تحقیقات بالینی فاقد ردیف مستقل بودجه و با بیش از 10 سال فعالیت در کشور کسب کرد.

خبرگزاری میزان- طبق اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، براساس نتایج ارزشیابی فعالیت های پژوهشی مراکز تحقیقات وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی کشور (دولتی/خصوصی) در سال 1400، مرکز تحقیقات پزشکی قانونی رتبه ششم را در بین 121 مرکز تحقیقات بالینی فاقد ردیف مستقل بودجه و با بیش از 10 سال فعالیت در کشور کسب کرد.

طبق نتایج این ارزشیابی، مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با 2 طرح تحقیقاتی اثرگذار بر اقتصاد، یک ثبت اختراع ملی، 84 مقاله شامل 46 مقاله ISI 11 ، مقاله Pubmed 22 ، مقاله Scopous و 5 مقاله ESCI و یک خلاصه مقاله و با مجموع 873 امتیاز با صعود 24 پله ای نسبت به سال گذشته توانست به جایگاه ششم مراکز تحقیقاتی بالینی دست یابد.

بنابر اعلام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ارزشیابی سال 1400 تعداد 808 مرکز تحقیقات با فعالیت بیش از یک سال در در ده گروه مستقل (مستقل بودجه بالینی، مستقل بودجه بیومدیکال، مستقل بودجه ارتقا سلامت، بالینی با فعالیت بیش از ده سال و فعالیت یک تا ده سال، بیومدیکال با فعالیت بیش از ده سال و فعالیت یک تا ده سال، ارتقا سلامت با فعالیت بیش از ده سال و فعالیت یک تا ده سال و مراکز خصوصی) مورد ارزشیابی قرار گرفتند.

بر اساس دستورالعمل جدید ارزشیابی مراکز تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب 11 مرداد 1401، علاوه بر محور تولید دانش، محورهای جدید حاکمیت و رهبری و همچنین اثر گذاری نیز در ارزشیابی تاثیرگذار بودند. شاخص های مربوط به حیطه تولید علم شامل بروندادهای پژوهشی (انتشارات مقاله، خلاصه مقالات و کتب)، انتشار مقالات در مجلات ۲۵% برتر (Q1)، انتشار مقالات با همکاری بین المللی، تعداد ارجاعات و شاخص H بوده که از پایگاه های معتبر ISI، Pubmed و Scopus و بر مبنای سال 2021 میلادی استخراج شده است.

گفتنی است مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در سال گذشته با مجموع 78 مقاله، رتبه سی ام را در میان 259 مرکز تحقیقات بالینی با فعالیت بیش از 5 سال کسب کرد. همچنین در سال 1398 با مجموع 75 مقاله، در بین271 مرکز تحقیقاتی بالینی با فعالیت بیش از سه سال و فاقد ردیف مستقل بودجه در رتبه چهلم و در ارزشیابی سال 1397 نیز از میان 307 مرکز مذکور با پنجاه مقاله در جایگاه هفتاد و دوم قرار گرفت. در ارزشیابی سال 1396 نیز توانست با انتشار 47 مقاله در میان 271 مرکز تحقیقاتی بالینی با سابقه بیش از سه سال به رتبه 76 دست یابد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *