رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

روایت «نسل سومی»‌های انقلاب اسلامی روانه بازار شد

11:31 - 08 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۳۴۱۵
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
کتاب «روایت سوم»؛ با موضوع دفاع مقدس از زاویه جدید در بستر افق نمایی حرکت انقلاب اسلامی توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار نشر شد

تا به امروز آنچه در مورد دفاع مقدس گفته شده، نوشته شده، اثری ساخته و تولید شده است یا به بیان «ملزومات جنگی، مختصات جغرافیایی و اطلاعات لجستیکی و نظامی» مربوط به طرفین درگیر در جنگ یعنی «ایران و عراق» بوده است و یا آنکه به دنبال تبیین و تشریح «خاطرات دوران دفاع مقدس» از زوایای مختلف می‌باشد.

در گونه نخست (روایت اول) که آن را می‌توان «روایت جغرافیایی-نظامی» از دفاع مقدس نامید، نگارندگان و تولیدکنندگان آثار مختلف بیشتر سعی در تبیین، تشریح و تحلیل اطلاعات نظامی و توابع آن داشته و دارند که این هم به نوبه خود لازم و ضروی است و قطعاً بخشی جدی از تاریخ جنگ 8 ساله را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.
در گونه دیگری (روایت دوم) تولید‌کنندگان آثار مختلف به دنبال جمع‌آوری خاطرات و روایت‌های مختلف و متعدد از رزمندگان، شهدا، اسرا و جانبازان هستند تا هر چه بهتر و بیشتر این قهرمانان ملی – انقلابی را برای مردم و مخاطبان مختلف معرفی نمایند؛ چرا که قهرمانان حقیقی مکتب اسلام و انقلاب این‌ها بوده و معرفی‌شان به جهت الگوسازی و جاری کردن سبک زندگی بر پایه فرهنگ ایثار و شهادت جزء آرمان‌های اساسی انقلاب اسلامی می‌باشد. این نوع از روایت دفاع مقدس را می‌توان «روایت خاطرات و سیره شهدا» نامید که هم لازم است و هم ضروری.

آنچه در بین دو نوع روایت «اول و دوم» به آن کمتر توجه شده، این است که اساساً در دفاع مقدس «گفتمان محوری و حاکم» چه بوده و چگونه است که دفاع مقدس به عنوان معدن طلای با ارزش و تمام نشدنی برای تمامی نسل‌های ایران و انقلاب اسلامی عزیز معرفی می‌گردد. این چه نوع نگاهی به دفاع مقدس است که قابلیت پرداخت فناورانه به راهیان نور را در خود جای داده است و اساساً برای اتخاذ «نگاه فناورانه» به دفاع مقدس چگونه باید به روایت آن پرداخت؟
برای پرداخت فناورانه به دفاع مقدس و استخراج گفتمان یا گفتمان‌های محوری حاکم بر آن نیازمند جریان جدیدی از روایت دفاع مقدس هستیم که می‌توان آن را «روایت سوم» نامید.

«روایت سوم» نه تنها دو روایت «اول و دوم» را نفی نمی‌کند؛ بلکه معتقد است اگر روایت‌های «اول و دوم» صورت نگرفته بود قطعاً مجالی برای پرداخت به «روایت سوم» وجود نداشت. «روایت سوم» از اطلاعات روایت‌های «اول و دوم» استفاده کرده و با ارائه یک دستگاه جدید و منظم برای فهم دفاع مقدس مبتنی بر افق‌نمایی حرکت انقلاب اسلامی، روایت جنگ 8 ساله را باز تنظیم می‌کند.

در برشی از کتاب می‌خوانیم:
با توجه به اینکه دفاع مقدس؛ جامع‌ترین، عینی‌ترین و انقلابی‌ترین الگوی روش و منش موجود برای هدایت و مدیریت جامعه در انقلاب اسلامی است؛ بار دیگر ضرورت پرداخت به آن شفاف‌تر می‌شود و حال می‌توانیم بگوییم که دفاع مقدس نه تنها برهه‌ای مهم از برهه‌های تاریخی و هویتی ما می‌باشد؛ بلکه به‌عنوان دستگاهی معادله‌ساز اگر به درستی به آن رجوع شود می‌تواند آورده‌های بسیار مهمی را در برداشته باشد.

کتاب «روایت سوم»؛ با موضوع دفاع مقدس در بستر افق نمایی حرکت انقلاب اسلامی در قطع رقعی و 360صفحه به کوشش محمدعلیان به نگارش در آمده و توسط انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار نشر شد

علاقه‌مندان جهت مشاهده وتهیه این کتاب می‌توانند از طریق سایت رسمی انتشارات شهیدکاظمی nashreshahidkazemi.ir و همچنین از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه 3000141441 کتاب را تهیه نمایند.

انتهای پیام/


برچسب ها: انقلاب اسلامی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *