سه شاخص‌ جدید به فرابورس اضافه می‌شود

9:31 - 08 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۳۱۴۱
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اضافه شدن سه شاخص جدید به فرابورس در روزهای آینده، گفت: به دلیل تمرکز و ناهمگن بودن ارزش بازار ناشران حاضر در فرابورس، نیاز دسترسی به شاخص‌های متنوع‌تر از جنس شاخص‌های هم‌وزن وجود داشت.

خبرگزاری میزان _ مجید عشقی با اعلام اینکه مصوبه لازم برای محاسبه و انتشار سه شاخص جدید در بازار فرابورس، از کمیته شاخص اخذ شده است، گفت: مطابق آخرین تصمیماتی که در کمیته شاخص اتخاذ شده، مقرر شد، محاسبه و انتشار سه شاخص هم‌وزن، کل قیمت و هم‌وزن قیمت در بازار فرابورس اجرایی شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد: با توجه به لزوم تمهیدات فنی، این تصمیم به‌طور تقریبی طی روزهای آتی عملیاتی شده و سه شاخص مذکور به صورت عمومی در وب‌سایت مدیریت فناوری (tsetmc.ir) منعکس و منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت تنوع شاخص‌ها در بازار سرمایه، بیان کرد: در بازار فرابورس تنها یک شاخص (شاخص کل فرابورس) وجود داشت اما با محاسبه و انتشار شاخص‌های جدید، فعالان می‌توانند با سنجه‌های بیشتری بازار فرابورس را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند. به دلیل تمرکز و ناهمگن بودن ارزش بازار ناشران حاضر در فرابورس، نیاز دسترسی به شاخص‌های متنوع‌تر از جنس شاخص‌های هم‌وزن وجود داشت که با تصمیم کمیته شاخص، این اتفاق رخ داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، عشقی مطرح کرد: فرمول و مفهوم شاخص‌های جدید فرابورس، مشابه شاخص‌های نظیر خود در بورس تهران است.

انتهای پیام/


برچسب ها: بورس فرابورس

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *