پیشرفت ۹۰ درصدی ایستگاه مترو کارگر/افتتاح همراه‌سرا پناه تا ماه آتی

13:28 - 06 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۱۲۰۰
سیزدهمین قرار خدمت شهردار پایتخت امروز در منطقه شش تهران کلید خورد.

خبرگزاری میزان  به گزارش پایگاه خبری شهر، علیرضا زاکانی در سیزدهمین سلسله بازدیدهای خود از مناطق تهران با عنوان طرح قرار خدمت امروز -ششم بهمن ماه ۱۴۰۱- به منطقه ۶ پایتخت رفت.

حضور در فاطمیه بزرگ تهران و زیارت مقبره شهدای گمنام نخستین برنامه زاکانی در این بازدید بود که شهردار تهران با حضور بر مزار شهدای گمنام این مجموعه و ادای احترام به مقام شامخ آنها قرارخدمت این هفته را دقایقی پیش آغاز کرد.

پس از آن شهردار تهران با بازدید میدانی از پروژه های مختلف منطقه ۶ از نزدیک در جریان روند اجرای آنها قرار گرفت.

پیشرفت ۹۰ درصدی ایستگاه مترو کارگر

علیرضا زاکانی در نخستین بازدید میدانی خود از ایستگاه مترو کارگر دیدن کرد. این ایستگاه بخشی از خط ۶ مترو تهران است و تا کنون بیش از ۹۰ درصد از پروژه احداث آن تکمیل شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال به بهره برداری برسد.

افتتاح همراه‌سرا پناه تا ماه آتی

پس از این شهردار پایتخت در دومین برنامه بازدید میدانی خود به خیابان امیرلو رفت و از همراه سرای پناه بازدید کرد. این مجموعه که با همت خیرین ساخته شده است، دارای ۲۸ سوئیت برای پذیرش همراهان بیمار است و تا ماه آتی افتتاح می شود.

علیرضا زاکانی عصر امروز در ادامه سیزدهمین برنامه قرار خدمت در جمع کارکنان شهرداری منطقه ۶ تهران حاضر شد.

وی در سخنانی با اشاره به چالش‌های شهر تهران در ابتدای دوران مسئولیت خود گفت: از مدیریت های قبلی شهری میراثی به ما رسیده بود. من و همکارانم تلاش کردیم کارهای مثبت انجام شده را ادامه دهیم و از کارهای اشتباه و خطا نیز عبرت بگیریم و آنها را تکرار نکنیم.


وی در ادامه افزود: ترافیک، آلودگی هوا، ناایمنی شهر به دلیل وجود بافت ناپایدار و فرسوده، فرسودگی شبکه جمع آوری آب های سطحی و خطر وجود سیلاب و ...همگی از چالش هایی هستند که ما با آنها در مدیریت شهری تهران مواجهیم.

در زمینه حل مشکلات تهران سعی کردیم متوقف نشویم

زاکانی در در ادامه به بررسی فرسودگی تجهیزات حمل و نقل عمومی در شهر تهران پرداخت و گفت: مطابق برنامه و مصوبات قرار بود تا سال ۱۴۰۰، ۱۱ هزار واحد اتوبوس در شهر تهران فعال باشد، اما در آغاز مسئولیت مدیریت شهری جدید تنها ۲۲۲۵ اتوبوس با فرسودگی ۸۰ درصدی در شهر تهران فعال بودند. در حوزه های دیگر حمل و نقل عمومی نیز شرایط مناسب نبود ۷۰ درصد تاکسی ها و صد در صد ون‌های تهران فرسوده بودند.  با این وجود در زمینه حل مشکلات تهران سعی کردیم متوقف نشویم. امروز ۳۴ درصد رفت و آمد های شهری در تهران به وسیله حمل و نقل عمومی انجام می‌شود و ۶۶ درصد افراد با وسیله های شخصی خود در شهر جابجا می شوند که باید با برنامه ریزی این آمار برعکس شود، برای حل مشکل حمل و نقل عمومی برنامه‌ای واقع بینانه و با هدف گذاری مطلوب طراحی کرده ایم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تنش های مالی شهرداری در تابستان ۱۴۰۰ افزود: پیش از این شهرداری به مدت دو سال و نیم در تنش مالی بود و حتی برای پرداخت سه ماه از حقوق کارکنان در سال ۹۹ مجبور به استقراض از بانک شد اما در عرض هفت روز با پیگیری و رویکرد انضباط مالی و تبدیل ۱۹۰۰ حساب شهرداری به یک حساب واحد از تنش مالی عبور کردیم و تا به امروز نیز بدون دریافت ریالی قرض حقوق کارکنان را با استفاده از منابع موجود پرداخت کرده ایم.

زاکانی در ادامه با اشاره به مدیریت بودجه شهرداری تهران در یک سال گذشته، اظهار داشت: ۹۹ درصد از منابع بودجه سال گذشته تهران را محقق کردیم و امسال نیز با وجود اینکه مطابق مصوبه شورا بودجه تهران ۵۰ هزار میلیارد تومان بود، بیش از این رقم و تا کنون نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان شهرداری درآمد داشته است.

در حال حاضر قریب به ۱۹ هزار معتاد در کمپ‌ها سازماندهی شده‌اند

گزارشی از مدیریت مشارکتی در شهرداری تهران یکی از نکاتی بود که زاکانی در جمع کارکنان شهرداری منطقه ۶ به آن اشاره کرد و گفت: تشکیل قرارگاه اجتماعی یکی از دستاوردهای مدیریت مشارکتی در تهران بود. این شهر ۲۱ هزار معتاد متجاهر دارد که ما در قبال آنها وظیفه شرعی و انسانی داریم. سال گذشته تنها ۹۷۰۰ معتاد در کمپ های ماده ۱۶ مستقر بودند اما امروز قریب به ۱۹ هزار معتاد در کمپ‌ها سازماندهی شده‌اند.

وی در ادامه افزود: از این رقم به حدود ۵۰۰۰ معتاد توسط شهرداری خدمت رسانی می شود و در تلاش هستیم در سال آینده نیز با استفاده از ظرفیت های قرارگاه اجتماعی زمینه را برای پذیرش ۲۵۰۰ معتاد دیگر فراهم کنیم . 
زاکانی با بیان این مهم که حرکت مدیریت شهری فعلی تهران مبتنی بر روحیه مسئولیت پذیری است، گفت: در این ماه‌ها اگر مسئولیت اتفاقی مستقیما بر عهده شهرداری بود سعی کردیم در رابطه با آن پاسخگوی مطالبات مردم تهران باشیم و اگر در حوزه‌ای مسئولیت نداشتیم در تلاش بودیم تا به دستگاه های دیگر در انجام وظیفه خود حداکثر کمک را بکنیم .

وی تاکید کرد، در کنار همه این موارد در مسیر تحول تهران خود را مستثنی از کمک نمی بینیم و در پیشبرد اهداف به همراهی دیگران از جمله شهروندان نیاز داریم.

زاکانی افزود: در حوزه مدیریت نرم شهری نیز به دنبال اداره شهر با مشارکت مردم بودیم. همچنین در حوزه فناوری سعی کردیم با هوشمند سازی زمینه ارتقاء تهران را بر پایه فناوری فراهم کنیم.

در پی ایجاد شرایط زندگی عزتمندانه برای مردم و گره گشایی از کار آنها هستیم

وی در ادامه به انتقاد از عملکرد مدیران قبلی در رابطه با وضعیت مسکن در تهران پرداخت و اظهار کرد: برخی از مدیران قبلی می‌گفتند باید شهر تهران را گران اداره کنیم ولی ما در پی ایجاد شرایط زندگی عزتمندانه برای مردم و گره گشایی از کار آنها هستیم. در همین راستا سال گذشته قرارگاه مسکن در شهرداری تهران تشکیل شد که در قرارگاه هدف گذاری کردیم با استفاده از تسهیلگری در مقررات و کارکرده زمینه ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در تهران را فراهم کنیم.

زاکانی در ادامه پیرامون چالش مسکن کارکنان شهرداری گفت: در بخش دوم بسته خرسند ساز نیز طرح هایی برای حل معضل مسکن کارکنان شهرداری تهران در نظر گرفته ایم.

شهردار پایتخت در بخش دیگری از سخنان خود اشاره‌ای به طرح های مشارکتی شهر تهران در سال آینده داشت و افزود: در تلاشیم سال آینده پروژه هایی به ارزش ۴۰۰ هزار میلیارد تومان آموزش مشارکت مردم و سایر دستگاه‌ها در تهران عملیاتی شود.

وی در ادامه بیان کرد: پیش از این شهرداری تهران تجربه خوبی از پروژه های مشارکتی نداشته است و از ۴۸ پروژه قبلی تنها یک مورد آن ها به موفقیت رسیده است، با این وجود با رفع خطاهای پیشین برای مشارکت در ۲۳۱ پروژه با سرمایه گذاری داخلی و خارجی وارد گفت‌وگو شده ایم. 

بدون همراهی همگانی برنامه‌های شهرداری به پیش نمی رود

زاکانی تاکید کرد: برای ایجاد تحول در تهران به مشارکت مردم و نخبگان نیاز داریم و بدون همراهی همگانی برنامه های شهرداری به پیش نمی رود. 

شهردار تهران در پایان کارکنان منطقه ۶ شهرداری را خطاب قرار داد و تاکید کرد: اگر عملکرد ما خوب باشد، بخش مهمی از مشکلات مردم حل می شود. انتظار دارم با کمک شما عملکرد مدیریت شهری را در آینده‌ای نزدیک بالا ببریم. یکی از افق های شهرداری برای سال ۱۴۰۲ تکریم مردم است به نحوی که شهروندان حس کنند شهرداری مشاوری امین و دلسوز واقعی آنهاست.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *