غریب آبادی: صیانت از حقوق بشر اولویت اساسی و خدشه‌ناپذیر در نظام جمهوری اسلامی ایران است

9:42 - 06 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۰۸۷۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
دبیر ستاد حقوق بشر در نشست با رئیس شورای ملی حقوق بشر ساحل عاج بر ارتقا روابط دوجانبه در حوزه‌های حقوق بشری تاکید کرد.

خبرگزاری میزان – نامیزاتا سانگاره، رئیس شورای ملی حقوق بشر ساحل عاج که به منظور شرکت در اولین کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار به ایران سفر کرده، با کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر دیدار و دو طرف پیرامون برخی مسائل حقوق بشری گفت‌وگو کردند.

غریب آبادی در این دیدار با اشاره به جایگاه مهم و اثرگذار زنان در ایران، اظهار کرد: زنان در جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... نقش قابل توجه و مهمی را ایفا می‌کنند.

وی در ادامه روابط دوجانبه ایران و ساحل عاج را سازنده و مناسب توصیف کرد و گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران ارتقاء روابط دوجانبه میان دو کشور در تمامی سطوح و تبادل تجربیات در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه‌های مرتبط با حقوق بشر است.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر این که صیانت از حقوق بشر اولویت اساسی و خدشه‌ناپذیر در نظام جمهوری اسلامی ایران است، افزود: الزام ایران به این حقوق را می‌توان در سه ساحت مورد بررسی قرار داد؛ نخستین الزام به مباحث دینی ما برمی‌گردد؛ حقوق بشر ریشه در ادیان الهی دارد و در دین مبین اسلام به رعایت حقوق بشر و حقوق زنان سفارش بسیار شده از این رو، ما موظف و ملزم به رعایت حقوق بشریم؛ الزام دوم ناشی از قانون اساسی ایران است که فصل سوم آن به شناسایی و تبیین حقوق ملت اختصاص یافته است؛ سومین الزام نیز به تعهدات بین المللی ما در زمینه حقوق بشر باز می‌گردد که در حال حاضر ایران عضو پنج کنوانسیون بین المللی حقوق بشر است و در مورد اجرای آن‌ها به ارائه گزارش می‌پردازد. در حقیقت، حقوق بشر در ایران ریشه و سابقه دیرینه دارد.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه در ادامه گفت: جهان‌شمولی و تنوع فرهنگی دو واژه مهم اما مورد اختلاف در میان طیفی از کشورها است؛ متاسفانه، غرب درصدد تحمیل استانداردهای خود به سایر فرهنگ‌ها و نادیده گرفتن تفاوت های فرهنگی ملت‌ها است؛ مایه تاسف است که حقوق بشر تا این حد سیاست زده شده و کشورهای غربی از آن به عنوان ابزاری برای اعمال فشار در حوزه‌های مختلف به کشورهای مستقل استفاده می کنند.

وی تاکید کرد: در ایران بیش از 17 هزار قربانی ترور داریم که تعداد زیادی از آن‌ها زنان و کودکان هستند؛ مایه شگفتی است غربی‌ها که خود را مدافع حقوق بشر و حقوق زنان می‌دانند، به پناهگاه گروه‌های تروریستی تبدیل شده اند! آیا قربانیان این جنایات تروریستی حق و حقوقی ندارند؟! ملت ایران تحت تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه قرار دارد که گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز در گزارش خود از سفر به ایران تاکید کرد که تحریم‌های یکجانبه بر تمامی حقوق بشر مردم ایران اثرات مخرب و منفی گذاشته است؛ اگر واقعا کشورهای غربی نگران حقوق مردم و زنان و کودکان ایرانی هستند، دست از تحریم ایران بردارند!
غریب آبادی در ادامه با اشاره به اغتشاشات اخیر اظهار کرد: غربی‌ها در ایران آشکارا در پی مداخله و خرابکاری بودند و از تمامی ابزارها از جمله بین المللی برای اعمال فشار بر ایران استفاده کردند؛ شاهد بودید و هستید که تعدادی از کشورهای اروپایی درگیر اعتراضات گسترده و صدها هزار نفری هستند؛ چرا برای این کشورها گزارشگر ویژه انتخاب و بیانیه صادر نمی‌شود؟! چرا کشورهایی که در آنجا نقض آشکار حقوق بشر صورت می‌گیرد، باید مصون بمانند! اکنون کشورها می‌دانند که حقوق بشر تبدیل به یک مسئله و ابزار سیاسی شده است.

در ادامه این دیدار، رئیس شورای ملی حقوق بشر ساحل عاج، ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و حضور در کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار، گفت: این کنگره به زنان کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند تا شبکه سازی کنند و با یکدیگر آشنا شوند؛ حضور من منجر به درک درست و واقعی از ایران و وضعیت زنان در کشور شما و نقش مهم آنان در خانواده، اجتماع و عرصه سیاستگذاری شد که در رسانه‌های بیرونی با تبلیغات منفی و انحرافی به نمایش گذاشته می‌شود.

در پایان، طرفین تفاهم کردند تا به رایزنی‌ها و تبادل تجربیات در حوزه حقوق بشر ادامه دهند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *