امیرعبداللهیان: تهران همواره مسیر دیپلماسی را ترجیح می‌دهد

20:38 - 05 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۱۰۷۴۳
وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود با انتقاد از اظهارات مداخله جویانه برخی مقامات فرانسه گفت: تهران همواره مسیر مذاکره و دیپلماسی را ترجیح می دهد، اما همانگونه که شاهدید ، در رویکرد تقابلی، اقدام ما نیز فوری، موثر و‌ متقابل است.

خبرگزاری میزان_ در گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، در خصوص آخرین وضعیت مناسبات دو جانبه و برخی موضوعات مهم مورد علاقه بحث و تبادل نظر شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار اخیر خود با همتای فرانسوی در اردن، به مناسبات تاریخی دو کشور اشاره و مواضع فرانسه در تشویق اغتشاش در ایران را غیر دوستانه خواند.

وزیر امور خارجه با انتقاد از اظهارات مداخله جویانه برخی مقامات فرانسه گفت: تهران همواره مسیر مذاکره و دیپلماسی را ترجیح می‌دهد، اما همانگونه که شاهدید، در رویکرد تقابلی، اقدام ما نیز فوری، موثر و‌ متقابل است.

وی ضمن انتقاد از مواضع و اقدامات غیر سازنده پارلمان اروپایی در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: سپاه پاسداران نهاد حاکمیتی و حافظ امنیت ملی ایران است و نقش مهمی در حفظ امنیت منطقه و مبارزه واقعی با تروریسم دارد؛ جمهوری اسلامی ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر داشته و متناسب با آن گام‌های بعدی خود را تنظیم خواهد کرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: در کنار این اظهارات و اقدامات، شاهد اقدام ناشایست و موهن یک نشریه فرانسوی در تعرض به مقدسات دینی بودیم که روی دیگر آن متاسفانه در اهانت به قرآن کریم، کتاب مقدس مسلمانان در دو کشور اروپایی تکرار شد.

وزیر امور خارجه در خصوص همکاری‌های دو کشور با تاکید بر ضرورت تمرکز بر گفت‌وگو و‌ تعامل افزود: سیاست شکست خورده تحریمی ترامپ را تکرار نکنید؛ ما نیز امروز فهرست تحریمی جدید علیه اتحادیه اروپا و انگلیس را که در برگیرنده ۳۳ مقام و نهاد اروپایی است؛ در اقدام متقابل اعلام کردیم.

وزیر خارجه فرانسه در این گفت‌وگوی تلفنی با تاکید بر اهمیت روابط تهران و پاریس گفت: فرانسه هیچ دخالتی در امور ایران نداشته است.

کولونا با تاکید بر اهمیت حفظ مناسبات دو کشور بر تقویت آن از مسیر گفت‌وگو  تاکید کرد. 

وزیرخارجه فرانسه همچنین خواستار آزادی زندانیان فرانسه شد.

لازم به ذکر است که این افراد به جرم جاسوسی و اقدامات مداخله آمیز و  ضد امنیت در بازداشت به سر می‌برند.

در  این گفت‌وگوی تلفنی آخرین وضعیت همکاری‌های کنسولی نیز بررسی شد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *