زاکانی: در بودجه ۱۴۰۲ به دنبال شفافیت و چابک‌سازی هستیم

11:09 - 04 بهمن 1401
کد خبر: ۴۶۰۸۱۸۹
شهردار تهران گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ ساماندهی ردیف‌های اعتباری، هزینه‌ای و سرمایه‌ای انجام شده است که هدفش شفافیت و چابک‌سازی است.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه خبری شهر، علیرضا زاکانی در یکصد و بیست و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در جریان ارائه بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری پایتخت به شورای شهر گفت: شورای شهر ششم نشان داد که اراده بر اصلاح، پیشرفت و خدمتگزاری دارد؛ لذا بودجه ای تقدیم می کنیم که ویژگی های آن با بودجه قبل تفاوت های جدی دارد.

وی افزود: این لایحه برشی از برنامه چهارم است و برای ما این موضوع قطعی است؛ نکته دوم ساماندهی ردیف های اعتباری هزینه ای و سرمایه ای است که هدفش شفافیت و چابک سازی است و در این زمینه ۶ هزار و ۵۰۰ ردیف که دو هزار و ۵۰۰ ردیفش حقوق و دستمزد بود به دو هزار و ۸۵۰ ردیف رسید. چیزی حذف نشد اما تجمیع و دسته بندی شد.

زاکانی در ادامه با بیان اینکه بودجه امسال مبتنی بر شاخص است، اظهار کرد: در کنار آن توجه شد تمام پروژه های ما باید پیوست های فنی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و پدافند عاملی داشته باشند و هرآنچه به توسعه عدالت در شهر است در تمام اجزا و عناصر وجود داشته باشد.

وی تأکید کرد: شفافیتی در خصوص سازمان ها و شرکت ها داریم تا از طریق نظام بودجه ریزی دقیق، نظارت منطقی را اعمال کنیم و در نهایت این بودجه و اعتبار را در معرض مردم قرار دهیم و بخشی از طرح ها را به انتخاب مردم انجام دهیم که در همین راستا پویش «من شهردارم» پیش بینی شد و تعداد زیادی از پروژه ها در معرض مردم قرار گرفت. به طوری که برای اولین بار این الگو و مدل که مدیریت مشارکتی است، در شهر اعمال شد و به نتیجه رسید.

شهردار تهران با اشاره به ساماندهی تبصره های بودجه، خاطرنشان کرد: در طرح من شهردارم بالغ بر پنج میلیون رکورد به ثبت رسید؛ ۴۵۰ هزار پرسشنامه از سوی مردم تکمیل شد و ۳۵۰ هزار نفر مشارکت مستقیم داشتند. با پالایشی که صورت گرفت امکانی ایجاد شد تا از آحاد مردم در خصوص دو هزار و ۸۵ طرح نظر دریافت کنیم و هزار و ۴۶۲ طرح را با چهار هزار میلیارد تومان به انتخاب مردم واگذار کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: مسیری که ما دنبال کردیم این بود که اعتبارات مبتنی بر خواست مردم دیده شد. ۲۷۵ درصد از بودجه مرتبط با پسماند رشد پیدا کرد و ۹۴ درصد از اعتبار را برای ساماندهی حیوانات موذی افزایش دادیم.

وی افزود: در سال گذشته از ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بودجه اصلاحی شورا ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به میزان ۹۹ درصد محقق شد و از ۵۰ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان در سال جاری که تکلیف ماست آنچه ظواهر نشان می دهد بالای صددرصد محقق خواهیم کرد. در حال حاضر به لطف الهی ۴۳ هزار میلیارد تومان در حوزه نقد محقق شده و در دو ماه پایانی سال که شیب دریافتی در حوزه عوارض و پروانه ها تشدید می شود امکان طوری است که با توجه به درآمدهای پایدار، برآورد می کنیم که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت غیرنقد محقق کنیم. ما از سقف اول و دوم بودجه سال قبل خود عبور می کنیم.

وی افزود: با توجه به حملات سایبری در خردادماه و اغتشاشات اخیر دچار آسیب شدیم اما قوت کار ما باعث شد که امسال با پیش بینی نسبت به بودجه غیر نقد از سقف اول و دوم بودجه عبور کنیم و بودجه را بیش از ۱۲۰ درصد عملیاتی کنیم که در تاریخ بلدیه بی نظیر است.

شهردار تهران گفت: در اوج شفافیت و اقداماتی که انجام دادیم اعتبارات هزینه ای که ۵۳ درصد اعتبارات امسال است به ۴۸ درصد می رسد و ۳۹ درصد کاهش می یابد. اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای از ۳۵ درصد به ۴۰ درصد می رسد که رشد بسیار خوبی را نسبت به اعتبار سال قبل داشته که ۸۰ درصد رشد اعتباری را شامل خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیام این است که در حوزه هزینه ای ۳۹ درصد و در حوزه تملک سرمایه ای ۵۹ درصد و درصد و ۸۰ درصد رشد کردیم، گفت: قدرالسهم شهر بر این اساس تشدید یافته است.

زاکانی تأکید کرد: ما عملا حمل و نقل ترافیک را که ۳۳ درصد بودجه داشت حفظ کردیم و در سطح کلان ۷۸ هزار میلیارد تومان، ۵۴ درصد رشد پیدا کرده است. در ایمنی و مدیریت بحران و شهرسازی و معماری افزایش را شاهد هستیم. در حوزه امور اجتماعی ۱۰ درصد به ۱۱ درصد رسید و در توسعه مدیریت هوشمندسازی شهری افزایش ۲۹ درصدی لحاظ شده است. با توجه به این سرجمع ۵۶ درصد افزایش پیدا کرده و قدرالسهم بخش های مختلف نسبت به سال قبل رشد پیدا کرده است.

زاکانی با اشاره به مشارکت از طریق مولد سازی در سقف و سطح سوم بودجه، یادآور شد: عمده مجوز در سقف و سطح سوم بودجه به حوزه حمل و نقل باز می گردد. ما مسیری را می رویم که ماحصل آن در حوزه حمل و نقل و فنی و عمرانی ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان کف بودجه پیش بینی شده و ۳۰ همت دیگر نیز مجوز می گیریم تا به سمت حمل و نقل سوق دهیم.

وی با اعلام اینکه ما امسال با تمام اتفاقات بالای ۱۲۰ درصد بودجه را محقق می کنیم، تأکید کرد: این موضوع نوید می دهد که اراده ما در سال ۱۴۰۲ بیش از این خواهد بود و امیدواریم متمم بودجه را برای افزایش به شورا تقدیم کنیم. امیدواریم بیش از آنچه را دشمنان برای ما نمی پسندند محقق کنیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *