سازش ۵۸ هزار و ۵۳۳ فقره پرونده قضایی در چهارمحال و بختیاری/۱۱پرونده قصاص در استان با تلاش‌های اعضای شوراهای حل اختلاف به سازش منجر شد

۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱:۳۶
کد خبر: ۴۶۰۶۷۷۴
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری گفت: در پایان آذرماه امسال تعداد ۵۸ هزار و ۵۳۳ فقره پرونده با همت اعضاء و کارکنان شوراهای حل اختلاف استان مختومه شده است.

احمدرضا بهرامی در گفت‌وگو با میزان درباره اقدامات صورت گرفته در خصوص ارتقاء صلح و سازش در معاونت توسعه حل اختلاف استان چهارمحال و بختیاری در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱، بیان کرد: از ابتدای سال جاری اقدامات مطلوبی جهت ارتقاء صلح و سازش صورت گرفت که در این رابطه کارگاه‌های آموزشی در خصوص ارتقاء مهارت‌های صلح و سازش برای کلیه اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف استان، برگزار شد.

وی با اشاره به تقویت شعب سازشی در معیت دوایر اجرای احکام و امور زندان‌ها در سطح استان چهارمحال و بختیاری، گفت: مکاتبه با مدیرکل زندان‌های استان در خصوص اعلام اسامی محکومان به قصاص جهت ارجاع پرونده‌ها به شورای حل اختلاف و هیأ‌ت‌های صلح صورت گرفت و همچنین مکاتبه‌ای با واحدهای اجرای احکام کیفری در خصوص اعلام مشخصات محکومان به قصاص که اجرای حکم آن‌ها قطعی و استیذان آنان صادر شده است، انجام شد.

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به آمایش شعب شورای حل اختلاف و حذف افراد ناکارآمد، تصریح کرد: در ادامه اقدامات انجام شده با حوزه‌‎های قضایی شهرستان‎های استان در جهت ارجاع پرونده‌ها به شعب حل اختلاف و صلح یاران، مکاتبات لازم صورت و اقداماتی در این رابطه نیز انجام شد.

وی با اشاره به شناسایی هزار نفر از صلح یاران کل استان چهارمحال و بختیاری و صدور احکامشان، گفت: شناسایی سفیران و طلایه داران صلح در سازش پرونده قتل، راه اندازی پویش سراسری «به حرمت علی (ع) می‌بخشم» و سازش 3 فقره قتل در این پویش در شهرستان لردگان، راه اندازی پویش سراسری «به عشق حسین(ع) می‌بخشم» در ماه‌‌های محرم و صفر و سازش یک فقره پرونده قتل عمد در این پویش،راه اندازی پویش سراسری «به احترام حاج قاسم می‌بخشم» و آزادی 71 زندانی از زندان‌های استان در این پویش ازجمله اقداماتی است که در دادگستری استان چهارمحال و بختیاری در بحث صلح و سازش صورت گرفته است.

بهرامی با بیان اینکه در 9 ماهه سال جاری تعداد ۵۸ هزار و ۸۷۶ پرونده به شعب شوراهای حل اختلاف وارد شده است، اظهار کرد: با احتساب 4 هزار و 346 پرونده مانده از سال قبل در پایان آذرماه امسال تعداد ۵۸ هزار و ۵۳۳ فقره پرونده با همت اعضاء و کارکنان شوراهای حل اختلاف استان مختومه شده است.

وی افزود: در روند رسیدگی به این پرونده‌‎ها تعداد 41 هزار و 183 پرونده قابل صلح و سازش تشخیص داده شد که از این تعداد 15 هزار و 601 پرونده معادل 38 درصد به سازش منجر شد.

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در 9 ماهه سال 1401 تعداد ۱۱ فقره قصاص نفس و یک فقره قصاص عضو با گذشت اولیاء دم و تلاش‌های اعضای شوراهای حل اختلاف و سفیران صلح به سازش منجر شده است.

بیشتربخوانید

اشتغال هزار و ۳۹۸ مددجوی استان چهارمحال و بختیاری در زندان‌ها

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *