آمادگی ایران و نیکاراگوئه برای همکاری در عرصه های سلامت

۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸:۲۴
کد خبر: ۴۶۰۴۰۱۷
وزرای بهداشت ایران و نیکاراگوئه برای همکاری با یکدیگر در تمام زمینه های سلامت اعلام آمادگی کردند.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، بهرام عین اللهی در دیدار با خانم مارتا آلوارز، وزیر بهداشت کشور جمهوری نیکاراگوئه در ستاد وزارت بهداشت، گفت: نیکاراگوئه از اولین کشورهایی بود که مجوز استفاده از واکسن ایرانی را صادر کرد و ایران آمادگی دارد که مرزها را در توسعه برنامه های سلامت با این کشور بردارد.

وی مهم ترین زمینه های همکاری ایران و نیکاراگوئه را حوزه دانشگاهی، آموزش علوم پزشکی و تبادل استاد و دانشجو دانست و اضافه کرد: می توانیم سالانه یک همایش در زمینه های علمی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیکاراگوئه، برگزار کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: برای توسعه همکاری ها لازم است یک کارگروه مشترک همکاری بین دو کشور تشکیل شود.

عین اللهی بیان داشت: تمام زمینه های همکاری بین دو کشور در حوزه سلامت وجود دارد. توسعه این همکاری ها منوط به تنظیم و تبادل اسناد مربوطه است تا بتوان از طریق سفارت خانه های دو کشور در تهران و نیکاراگوئه عملیاتی شدن این اسناد را پیگیری کرد.

وی گفت: ایران و نیکاراگوئه علاوه بر رابطه دوستانه و مشترکات فراوان، تحت تحریم های نظام سلطه قرار دارند که همین مساله دلایل و انگیزه مضاعف توسعه تبادلات بهداشتی، درمانی، دارویی، تجهیزات پزشکی و آموزش های علمی را فراهم می کند.

وی در پایان از پشتیبانی نیکاراگوئه از ایران در سازمان ملل و کمیسیون مقام زن تجلیل و تصریح کرد: ایران توانسته تهدید تحریم ها را تبدیل به فرصت کند و ما می توانیم در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی و سایر دستاوردها با نیکاراگوئه همکاری گسترده ای را رقم بزنیم.

خانم مارتا آلوارز وزیر بهداشت جمهوری نیکاراگوئه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، تحولات ایجاد شده در حوزه سلامت در نیکاراگوئه را گزارش کرده و ابراز امیدواری کرد اسناد همکاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیکاراگوئه به زودی تدوین شده و به امضای مقامات مسئول دو کشور برسد.

وی همچنین از وزیر بهداشت برای سفر به نیکاراگوئه دعوت به عمل آورد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha