۴ الگوی غذایی که خطر مرگ را کاهش می‌دهد | با چه غذاهایی طولانی‌تر عمر می‌کنیم؟

10:55 - 29 دی 1401
کد خبر: ۴۶۰۱۲۷۱
دسته بندی: فضای مجازی ، عمومی
محققان اخیرا دریافته‌اند که رعایت یک رژیم غذایی سالم مبتنی بر ۴ الگوی مشخص، تا جای ممکن عمر ما را طولانی‌تر می‌کند.

خبرگزاری میزان - همشهری نوشت: توصیه‌های علمی زیادی در رابطه با رژیم غذایی و گنجاندن یا حذف برخی مواد غذایی مدام شنیده می‌شود، اما دانشی که غذا و سلامت را به هم ربط می‌دهد، اغلب چندان شفاف نیست. یک مطالعه جدید که یکی از جامع‌ترین مطالعات تا امروز است، چهار الگوی غذایی را معرفی می‌کند که خطر مرگ و میر ناشی از تغذیه غلط را کاهش می‌دهد. 

محققان با تجریه و تحلیل الگوهای غذایی ۱۱۹۳۱۵ نفر در طول ۳۶ سال، محققان این الگوها را با چهار مجموعه رژیم غذایی سالم که به رسمیت‌ شناخته‌شده، مقایسه کردند: شاخص رژیم غذایی سالم، رژیم غذایی مدیترانه‌ای جایگزین، شاخص رژیم غذایی سالم گیاهی و شاخص تغذیه سالم جایگزین.

این مطالعه نشان داد که رعایت حداقل یکی از این الگوها خطر مرگ زودرس به هر علتی و همین‌طور بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری‌های تنفسی را کاهش می‌دهد. اگرچه این رژیم‌های غذایی با هم متفاوتند، اما همه آن‌ها شامل غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات هستند. 

محققان اعلام کردند که این یافته‌ها، با دستورالعمل‌های رژیم غذایی برای آمریکایی‌ها (DGAs) مطابقت دارد. این دستورالعمل‌ها شامل چندین الگوی غذایی سالم، مطابق با ترجیحات، فرهنگ‌های غذایی و نیازهای شخصی افراد است، به گونه‌ای که آسیبی به بدن نرساند. 

فرانک هو، اپیدمیولوژیست تغذیه از دانشکده بهداشت عمومی تی‌اچ چان هاروارد می‌گوید: «دستورالعمل‌های غذایی برای آمریکایی‌ها (DGAs) طوری برنامه‌ریزی شده تا سلامتی را ارتقا و بیماری‌های مزمن را کاهش دهد. بنابراین بررسی ارتباط بین الگوهای غذایی توصیه شده توسط «DGAs» و بررسی پیامدهای آن روی وضعیت سلامت در بلندمدت و به خصوص مرگ و میر بسیار مهم است. 

برای مثال، شاخص تغذیه سالم، مقادیر مشخصی برای تمام گروه‌های غذایی اصلی، از جمله میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات ارائه می‌دهد. رژیم غذایی مدیترانه‌ای جایگزین جامع است و داده‌های مربوط به میوه‌ها، ماهی، آجیل، الکل و غیره را در بر می‌گیرد.

 شاخص رژیم غذایی گیاهی سالم، غذاهای سالم گیاهی (مانند سبزیجات و غلات کامل) را در مقابل غذاهای گیاهی ناسالم (مانند غلات تصفیه شده و غذاهای با قند بالا) و غذاهای حیوانی رتبه‌بندی می‌کند. شاخص تغذیه سالم جایگزین، همه چیز از سبزیجات گرفته تا نوشیدنی‌های شیرین و ارتباطشان با بیماری‌های مزمن را شامل می‌شود. 

اگرچه این تحقیق نمی‌تواند به طور قطعی بگوید که این عادات غذایی خاص باعث طول عمر طولانی‌تر می‌شوند، اما به شکل واضح مزایای خوب غذا خوردن را مشخص می‌کند. 

طبق «DGAs» از هر ۱۰ بزرگسال در ایالات متحده ۶ نفر با حداقل یک بیماری مزمن مرتبط با رژیم غذایی خود زندگی می‌کنند. در همین حال، پایبندی به این دستورالعمل‌ها در سال‌های اخیر بهبود چندانی نداشته است.

اگرچه توصیه‌ها با توجه به سن و وضعیت سلامتی هر کس متفاوت است، اما حبوبات، غلات کامل و سبزیجات اغلب به همه توصیه می‌شود و ماهی، تخم مرغ و لبنیات معمولا بهتر است در حد اعتدال مصرف شوند.

اگر می‌خواهیم زندگیمان تا حد امکان طولانی‌تر شود، باید خود را به رعایت یک رژیم غذایی سالم متعهد کنیم. 

 تحقیق اخیر در «JAMA Internal Medicine» منتشر شده است.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *