نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ آغاز شد

10:46 - 29 دی 1401
کد خبر: ۴۶۰۱۲۶۳
دسته بندی: جامعه ، عمومی
نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ امروز با گروه آزمایشی علوم تجربی آغاز شد. در این گروه آزمایشی ۴۵۰ هزارو ۵۷۷ داوطلب به رقابت می‌پردازند.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام سازمان سنجش، امروز و فردا در نوبت اول آزمون سراسری، حدود ۹۷۸ هزار داوطلب در پنج گروه آزمایشی فقط در دروس اختصاصی با هم رقابت خواهند کرد.

نوبت اول آزمون سراسری امروز با گروه آزمایشی علوم تجربی با رقابت ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ نفر آغازشد و بعد از امروز نیز ۳۹ هزار نفر در رشته زبان‌های خارجه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند

فردا صبح نیز داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی با ۳۹ هزار داوطلب و رشته علوم انسانی با ۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر آزمون می‌دهند و بعدازظهر فردا نیز ۵۹ هزار داوطلب در رشته هنر شرکت می‌کنند.

در  این آزمون، برای رشته ریاضی ۲ دفترچه، ۴ دفترچه برای رشته علوم تجربی، ۳ دفترچه برای رشته علوم انسانی و رشته‌های هنر، زبان نیز هرکدام ۱ دفترچه در نظر گرفته شده است و هر دفترچه پاسخنامه جداگانه‌ای دارد.

این آزمون که بیش از ۶۰ درصد داوطلبان آن خانم است، در ۴۱۷ شهرستان و در ۵۸۵ حوزه اصلی و ۲۰۴۱ حوزه فرعی برگزار خواهد شد که ۲۵ حوزه به تهران و بقیه به شهرستان‌ها اختصاص دارد.

درب‌های ورودی حوزه‌های برگزاری آزمون یک ساعت قبل از برگزاری آزمون بسته خواهد شد و شروع فرایند آزمون نوبت صبح از ساعت ۸:۳۰ و نوبت بعدازظهر از ۱۴:۳۰ است. ورود هر نوع وسیله الکترونیک و غیرمجاز از درب ورودی ممنوع است و تمام حوزه‌های سراسر کشور به دستگاه آشکارساز مجهز شده است.

اینترنت موبایل در ساعات برگزاری آزمون سراسری در روز‌های پنجشنبه ۲۹ و جمعه ۳۰ دی در حوزه‌های برگزاری با محدودیت مواجه خواهد شد.

هر داوطلب، مختار به شرکت در یک نوبت و یا دو نوبت آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ (دی و تیر) است و در صورتی که گروه آزمایشی داوطلب در هر دو نوبت یکی باشد سازمان سنجش آموزش کشور، آزمونی را که داوطلب در آن نمره بالاتری کسب کرده لحاظ می‌کند، اما اگر داوطلب در دو گروه آزمایشی متفاوت آزمون داده باشد نمره کل نهایی مربوط به گروه آزمایشی که داوطلب قصد انتخاب رشته دارد ملاک عمل قرار می‌گیرد. همچین نمره کل نهایی داوطلب از جمع ۴۰ درصد سابقه تحصیلی و ۶۰ درصد آزمون اختصاصی است.

نتیجه هر دو نوبت آزمون سراسری، برای ورودی مهر ۱۴۰۲ در دوره‌های روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و همچنین رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد که نتیجه هر نوبت آزمون حداکثر ۲ سال اعتبار دارد.

نمرات خام و نمره کل این آزمون در اسفند ۱۴۰۱ اعلام خواهد شد و همچنین نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲ در ۱۴ و ۱۵ تیر ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

برای اطلاع از جزییات بیشتر درباره مرحله اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، به درگاه سازمان سنجش به نشانی https://sanjesh.org مراجعه کنید.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *