درونمایه فیلم «ایمو» تنهایی آدم‌ها و تفاوت‌های فرهنگی است

13:30 - 28 دی 1401
کد خبر: ۴۶۰۰۳۱۳
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
نمایش ویژه و نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «ایمو» در سینما سپیدرود رشت، با حضور هاشم مرادی تهیه‌کننده و کارگردان فیلم، بازیگران، سایر عوامل و اصحاب رسانه برگزار شد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی گروه سینمایی هنر و تجربه؛ هاشم مرادی کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده «ایمو» با اشاره به سوژه فیلم گفت: من در فیلم‌های مختلفی فیلمبردار بودم اما سلیقه من فیلم «ایمو» بود که توانستم آن را بسازم و از گروه سینمایی هنر و تجربه سپاسگزارم که شرایط اکران این فیلم را فراهم کردند.

وی با اشاره به پایان‌بندی فیلم ادامه داد: زمانی که فیلمنامه را نوشتم پایان بسته را برای فیلم در نظر گرفتم. تدوینگر موافق به حذف دیالوگ‌های پایانی بود که با تصویر تمام شود اما من بیشتر دنبال محتوا بودم تا تصویر. علت هم این بود که قصه فیلم در اصل داستان تنهایی آدم‌ها است. آدم‌هایی که در شهر زندگی می‌کنند عموما تنهاتر هستند.

این کارگردان با اشاره به اینکه «ایمو» جزو 5 فیلم برتر جشنواره فیلم شهر در سال 97 بود یادآور شد: «ایمو» اولین فیلم بلند من است که از ابتدا در نظر داشتم در گروه هنر و تجربه اکران شود و از این بابت بسیار خوشحالم چرا که بازخوردهای خوبی از مخاطبان داشتم.

مرادی در ادامه تاکید کرد: دغدغه فیلم کاملا تجربی است و به واسطه شغلم به شهرهای مختلفی سفر کردم. این اختلاف فرهنگی در همه جای کشور وجود دارد اما همیشه قابل لمس نیست. تنها هدفم از ساخت «ایمو» این بود که روایت فیلم، آلوده به شعار نشود در اصل از شعارزدگی پرهیز کردم.

این نویسنده در پاسخ به این سوال که درون مایه داستان «ایمو» چیست؟ گفت: بحث اصلی فیلم تقابل فرهنگی است. انسان یا در فرهنگی حل می‌شود یا در مقابلش می‌ایستد. گاهی فرد از اصالت و فرهنگش کوتاه نمی‌آید و گاهی مقاومت نمی‌کند و در فضا حل می‌شود. «ایمو» سهل و ممتنع است. حُسن این فیلم رئالیته بودن آن است.

کارگردان «ایمو» با تاکید بر ساده‌نگاری فیلم بیان کرد: همیشه به شکل فیلم‌نگار کار می‌کنم. یعنی وقتی فیلمنامه را مینویسم جای دوربین را انتخاب می‌کنم و فیلمنامه را با دکوپاژ به گونه‌ای پیش ببرم که هیچ چیز تکراری نباشد.

حمید پروین جدا بازیگر اصلی فیلم «ایمو» نیز گفت: من بازیگر نبودم و «ایمو» اولین کارم است. بسیار اتفاقی با آقای مرادی در یک کافه آشنا شدم و بعد من را برای بازی در این فیلم انتخاب کرد. آقای مرادی برای من زیاد وقت گذاشت و کمک کرد تا از پس این نقش برآیم.

میلاد مرادی دیگر بازیگر «ایمو» نیز گفت: از بچگی با فضای سینما آشنا بودم و حضور در این فیلم و تجربه همکاری با پدر تجربه بسیار سخت ولی جذابی بود «ایمو» خودش را به مخاطب، ساده نشان داد اما در اصل فیلم عمیقی بود.

فیلم سینمایی «ایمو» هم اکنون در سینماهای منتخب گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *