یک سازمان حقوق بشری: عربستان اعدام 61 زندانی شیعه را برنامه ریزی کرده است

13:22 - 28 دی 1401
کد خبر: ۴۶۰۰۱۶۰
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
گزارش‌ها از برنامه عربستان برای اعدام 61 زندانی اهل مناطق شیعه نشین این کشور خبر می‌دهند.

خبرگزاری میزان – یک فعال حقوق بشری به نقل از سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان اعلام کرد که ریاض حکم اعدام 61 زندانی شیعه را در دستور کار دارد.

به گزارش «منامه آنلاین»، یک فعال حقوق بشری عربستان اعلام کرد که مقام‌های عربستان قصد دارند در چارچوب اجرای سلسله اعدام‌های شهروندان شیعه، بیش از 61 زندانی اهل قطیف و الاحساء را اعدام کند.

کارشناسان آمار واقعی را بیشتر از رقم 61 نفر می‌دانند؛ عربستان در دو هفته گذشته دستکم 20 نفر از جمله 12 شهروند خارجی را اعدام کرده است.

براساس گزارش‌ها، مقامات سعودی قصد دارند جهت در امان ماندن از واکنش‌های دیپلماتیک، از تعطیلات پیش روی اروپایی‌ها برای اجرای این اعدام‌ها استفاده کنند؛ آن‌ها پیشتر در سال 2015 نیز از چنین فرصتی برای اجرای اعدام حدود 50 نفر و در سال 2020 سوءاستفاده کردند.

منتقدان وضعیت حقوق بشر عربستان می‌گویند که این کشور حتی از زمان برگزاری رقابت‌های جام جهانی برای اجرای اعدام‌ها در سایه سکوت رسانه ای و جامعه بین المللی استفاده کرد.

آمارهای موجود از تعداد افراد اعدام شده در عربستان در سال 2022، رقم 144 نفر را نشان می‌دهد که دو برابر تعداد اعدام شدگان در این کشور در سال 2021 است.

سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان می‌گوید که اطلاعاتی مبنی بر اجرای مخفیانه اعدام زندانیان با تابعیت‌های مختلف در زندان‌های عربستان دریافت کرده است.

انتهای پیام/


برچسب ها: حقوق بشر عربستان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *