دیدار اسلامی با روسای پیشین سازمان انرژی اتمی

۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳:۳۹
کد خبر: ۴۵۹۹۰۵۷
نشست مشورتی معاون رئیس سازمان انرژی اتمی با جمعی از روسای پیشین این سازمان برگزار شد.

خبرگزاری میزان - محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست مشورتی با جمعی از روسای پیشین این سازمان که با حضور رضا امراللهی، غلامرضا آقازاده، علی‌اکبر صالحی و فریدون عباسی برگزار شد، با بیان پیشنهاد تبدیل این نشست‌ به شورای مشورتی راهبردی صنعت هسته‌ای گفت: با تشکیل شورای مشورتی راهبردی سازمان می‌توان از ظرفیت تجارب ارزشمند شما عزیزان در زمینه جهت‌گیری‌ها در موضوعات آتی سازمان و نیز تعیین اثربخش خط‌مشی صنعت هسته‌ای بهره‌مند شد.

دستاوردها و فعالیت‌های سازمان در دولت سیزدهم

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این مطلب به ارائه گزارشی از عملکرد سازمان در دولت سیزدهم پرداخت و گفت: در این دولت اقدامات فراوانی در زمینه به‌کارگیری دستاوردهای متنوع فناوری هسته‌ای در حوزه‌های مختلف زندگی مردم انجام‌شده است.

وی تصریح کرد: در گام نخست برای هدفمند‌سازی، همگرایی و هم‌افزایی تحقیقات علمی، پژوهش‌ها و فعالیت‌‌ها در صنعت هسته‌ای نیازمند سندی جامع و راهبردی در سازمان انرژی اتمی ایران بودیم؛ در این مسیر با همت متخصصان صنعت هسته‌ای توانستیم سند راهبردی صنعت هسته‌ای در افق 20 ساله را آماده کنیم و با ایجاد چشم‌انداز و تعیین اهداف کلان، برنامه‌ها، سیاست‌ها، راهبردها و ... را مشخص کردیم.

معاون رئیس‌جمهور در نشست با روسای پیشین سازمان انرژی اتمی توضیحات جامعی درباره اقدامات این سازمان در حوزه‌های توسعه نیروگاه‌های اتمی، توسعه کاربرد پرتوها در کشور و نیز گسترش کاربرد فناوری پلاسما در بخش‌های مختلف پزشکی، کشاورزی و صنعت ارائه و برنامه‌های سازمان در تولید آب سنگین و گسترش آن برپایه ترکیبات دوتره که منجر به تولید داروهای نسل جدید و جایگزینی این داروها با داروهای شیمیایی خواهد شد را معرفی کرد.

اسلامی با اشاره به این که بر اساس اهداف تعیین‌شده به دنبال هدفمندسازی پژوهش‌های علمی و نتایج تحقیقات هستیم، تصریح کرد: در نظر داریم از نتایج تحقیقات و مقالات علمی در پروژه‌ها و طرح‌های صنعتی بهره‌برداری کنیم.

کاربرد فناوری هسته‌ای در عرصه‌های گوناگون

رئیس سازمان همچنین به بیان نکات مهمی درباره کاربرد فناوری هسته‌ای در صنایع به‌ویژه توسعه ابزار دقیق هسته‌ای پرداخت و در خصوص آخرین اقدامات و دستاوردهای سازمان در زمینه ژئوفیزیک هوابرد و نیز حوزه اکتشاف و استخراج اورانیوم از معادن کشور توضیحاتی ارائه کرد.

گام‌های اساسی سازمان در احداث نیروگاه‌های اتمی در سواحل جنوبی کشور

اسلامی در این نشست با اشاره به تاثیر مهم به‌کارگیری نیروهای متخصص بومی و دانش‌بنیان در توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای برنامه‌ریزی‌شده در شمال و جنوب کشور گفت: اقدامات راهبردی در زمینه توسعه مهندسی صنایع مرتبط با فناوری هسته‌ای در سازمان انرژی اتمی انجام‌شده است که این مهم موجب رفع بسیاری از نیازهای صنعت در زمینه تجهیزات و ابزار موردنیاز و خودکفایی در ساخت نیروگاه‌های کاملا بومی خواهد شد.

وی افزود: گام‌های مهمی در زمینه احداث نیروگاه‌های اتمی در سواحل جنوبی کشور برداشته خواهد شد.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود به مخالفت‌های فراوان بین‌المللی در زمینه توسعه چرخه سوخت هسته‌ای کشور اشاره و بر اهمیت حرکت شتابان در ایجاد و توسعه ظرفیت چرخه سوخت مورد نیاز برای فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای تاکید کرد.

ارائه نظرات کارشناسی روسای پیشین سازمان انرژی اتمی ایران

در ادامه این نشست روسای پیشین این سازمان به ارائه نظرات تخصصی و کارشناسی در زمینه برقراری ارتباط موثر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توسعه همکاری‌ها در سطح بین‌الملل و بررسی حوزه فنی مذاکرات برجام پرداختند.

روسای پیشین سازمان انرژی اتمی در ادامه ضمن تاکید بر اجرای سیاست‌های کلان کشور در حوزه هسته‌ای و تحقق اهداف و برنامه‌های صنعت هسته‌ای، به ذکر نکاتی درباره توسعه ظرفیت غنی‌سازی در کشور، اهمیت ذخایر اورانیوم،‌ گسترش فعالیت‌های سازمان در حوزه آب‌سنگین و ترکیبات دوتره و همچنین اهمیت دستیابی به اهداف تعیین‌شده در سند جامع راهبردی سازمان در افق 20 ساله به‌ویژه ایجاد و  تولید10 هزار مگاوات برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور پرداختند.

در این جلسه روسای پیشین سازمان انرژی اتمی ایران همچنین بر توسعه هرچه بیشتر راکتورهای هسته‌ای و نیروگاه‌های اتمی، توسعه کاربرد پرتوها  و همچنین لزوم گسترش راکتورهای ماژولار مقیاس کوچک ( SMR ) تأکید کردند. 

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha