تبلیغات نجات‌بخش کتاب‌هایی است که دیده نمی‌شوند

۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱:۲۸
کد خبر: ۴۵۹۸۴۲۰
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
حسینعلی جعفری معتقد است که جشنوارها بدون تردید از عوامل تاثیرگذار بر روند توسعه فرهنگ و ادبیات محسوب می‌شوند، زیرا به واسطه برد و توانی که در عرصه تبلیغات دارند، امکان معرفی کتاب‌ها به جامعه را داشته و در عین حال عاملی برای تشویق نویسندگان به نگارش کتاب‌های خوب می‌شود، بدین ترتیب استعدادهای فراوانی شناخته می‌شود و از نظر کمی نیز کتاب‌های تولید شده قابل توجه ترخواهند بود.

حسینعلی جعفری در گفت‌وگو با میزان در مورد انتخاب کتابش «صور» در بین نامزدهای داستان بلند جایزه ادبی جلال آل احمد اظهار کرد: انتخاب اکتاب «صور» در جایزه ادبی جلال آل احمد برایم جذاب است. در عین حال این احساس را در من تقویت کرده که بار مسئولیتی که بر دوش من به عنوان یک نویسنده قرار دارد، بسیار زیاد شده است.

وی اهمیت و نقش جشنواره‌ها در پیشرفت‌های ادبی را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: جشنواره‌ها بدون تردید از عوامل تاثیرگذار بر روند توسعه فرهنگ و ادبیات محسوب می‌شوند، زیرا به واسطه برد و توانی که در عرصه تبلیغات دارند، امکان معرفی کتاب‌ها به جامعه را داشته و در عین حال عاملی برای تشویق نویسندگان به نگارش کتاب‌های خوب می‌شود، بدین ترتیب استعدادهای فراوانی شناخته می‌شود و از نظر کمی نیز کتاب‌های تولید شده قابل توجه ترخواهند بود.

جعفری در مورد شناخت کتاب‌های خوب تصریح کرد: کتاب‌های زیادی در طول سال و طی این سال‌ها منتشر شده که اغلب آنها کتاب‌های خوبی بوده‌اند، اما متاسفانه نتوانسته‌اند به مخاطب معرفی شوند، به همین دلیل مهجور باقی مانده‌اند. نقش تبلیغات در معرفی کتاب‌ها امری مهم و تاثیرگذار بر روند تولید محسوب می‌شود، از سوی دیگر در حوزه توزیع نیز کتاب‌ها با مشکل مواجهند و همین نبود توزیع مناسب در سراسر کشور ضربه سختی را به نظام فرهنگی و تولید کتاب می‌زند.

کتاب‌های مهجور

وی به اولین جشنواره فلسطین اشاره و یادآوری کرد: چندی پیش اولین دوره از جشنواره ادبیات فلسطین برگزار شد و کتاب «صور» در آنجا نیز موفق به کسب امتیاز شد، اما متاسفانه کتاب من و کتاب مریم مغانی که آن هم جزو برگزیدگان جشنواره فلسطین بود، در داخل ایران معرفی نشد و تنها یک خبر با این مضمون روی یک خبرگزاری رفت. کتاب‌های خوب به دلیل معرفی نشدن در چرخه تبلیغات و توزیع با چالش‌های فراوانی روبه‌رو هستند که نمی‌توان آن را انکار کرد.

کتاب


نویسنده نامزد جایزه ادبی جلال آل احمد ضمن تاکید بر خصیصه کتابخوانی در بین مردم ایران افزود: من معتقدم ایرانیان مردمی کتابخوان و کتاب‌دوست هستند. آنها حتی در سخت‌ترین شرایط اقتصادی کتاب را فراموش نمی‌کنند، اما چنانچه کتاب‌ها معرفی نشوند، امکان شناخت مردم و اطلاع آنها از کتاب‌های خوب وجود نداشته و میزان سرانه کتاب نیز افزایش نخواهد داشت.

وی درباره فضای مجازی به عنوان رقیب کتاب عنوان کرد: فضای مجازی را نباید به عنوان تهدید برای کتاب به حساب آورد، بلکه باید به آن با نگاه یک فرصت نگریست. بدین ترتیب می‌توان کتاب‌های منتشر شده را در گروه‌ها و یا در بخش‌ها و برنامه‌های گوناگون فضای مجازی و یا کتاب‌های الکترونیکی و همچنین نسخه پی‌دی‌اف کتاب‌ها را منتشر کرد تا مخاطبان بتوانند از آن استفاده کنند. البته باید توجه داشت که اگر نتوانسته‌ایم مطالعه را گسترش دهیم، این امکان وجود ندارد، بلکه این امر بیانگر عدم ساخت و راه‌اندازی و یا بکارگیری نرم‌افزار‌های مناسب در این حوزه است.

کتاب «صور»

وی درباره نامزدی در جایزه ادبی جلال آل احمد اظهار کرد: کتاب «صور» یک رمان است که داستان را از زبان سوم شخص بیان می‌کند. این کتاب دربارۀ شرکت یک پیرمرد فلسطینی در راهپیمایی اربعین و در واقع پیوند میان قدس و کربلا است. همچنین این رمان تحلیلی از اوضاع جهان اسلام با توجه به گذشته تاریخ دردناک فلسطین را در خود جای داده و توانسته جایزه اولین دوره از جشنواره ادبی فلسطین را نیز از آن خود کند.

کتابجعفری افزود: کتاب «صور» داستانی را روایت می‌کند از ابوخالد، پیرمرد فلسطینی که می‌خواهد در ایام اربعین عازم کربلا شود. او از قدس حرکت کرده و می‌خواهد در این راه‌پیمایی عظیم شرکت کند. در این کتاب تلاش کردم گذشته ملتهب و مشوش فلسطین را به تصویر بکشم در همین راستا داستان ابوخالد طوری سپری می‌شود که علاوه بر گذشته فلسطین و اوضاع و احوال این کشور پلی میان این کشور و شهر مقدس کربلا احداث کند و در واقع تصوری بکشد برای جمله معروفی که می‌گوید: «راه قدس از کربلا می‌گذرد.» در این کتاب فاصله میان ادیان و مذاهب کم شده و «امام حسین (ع)» را مختص به شیعیان نیست و امام بزرگواری برای تمام ادیان و مردم است.

وی در مورد نامگذاری کتاب «صور» تصریح کرد: نام کتاب را از شعر محتشم گرفتم، زمانی که بیان می‌کند «باز این چه رستخیز عظیم است کز زمین / بی‌نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است». هنگام حضورم در پیاده‌روی اربعین به نوعی قیامت را می‌دیدم، زمانی که همه مردم دنیا با هر فرهنگ و زبانی در یک مسیر حرکت می‌کنند و همواره دمیده شدن در صور و حضور مردم در برابر حق را مجسم می‌کردم، همین امر سبب شد که کتاب را با عنوان «صور» نامگذاری کنم.
این نویسنده در پایان خاطرنشان کرد: علاقه من به خاورمیانه و حمایت از مردم فلسطین همچنین دغدغه من برای حضور در پیاده‌روی اربعین زمینه را فراهم کرد تا این کتاب را بنویسم.

انتهای پیام/

خبرنگار: انسیه بغدادی


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha