مصرف مازوت خط قرمز محیط زیست/ ارائه پیشنهاد کاهش عوارضی کامیون‌ها برای کاهش تردد در شهر

۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۰:۰۲
کد خبر: ۴۵۹۶۳۲۲
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: علی رغم مشکلاتی که امسال در خصوص موضوع سوخت گاز وجود داشت، اما خوشبختانه هیچ یک از صنایع بزرگ مقیاس و نیروگاه های تهران مازوت مصرف نکردند.

خبرگزاری میزان _  به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، علیرضا مزینانی با گرامیداشت فرا رسیدن هفته هوای پاک با شعار" تحقق هوای پاک، حقوق عامه و اراده ملی اظهار داشت: امسال شرایط آلودگی هوا در تهران متفاوت تر از سال های گذشته بود و افزایش پایداری و سکون جوی هوا نیز باعث شد تا روزهای ناسالم نیز افزایش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای فصل سرما نیز کمیته ای در اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران برای برنامه ریزی لازم در شرایط آلودگی هوا تشکیل شد، افزود: برنامه ها و اقدامات ویژه ای برای اجرا در شرایط آلودگی هوا طراحی شد که از آن جمله، تشکیل گشت و پایش های محیط زیستی برای بیش از ۲۱ محور اصلی مواصلاتی استان، پایش روزانه مخازن مازوت صنایع بزرگ مقیاس استان، بازرسی معادن و منابع آلاینده ثابت، نمونه برداری از سوخت توزیعی و بررسی آن، نظارت بر مراکز معاینه فنی و نشست های کارشناسی با مسئولین مرتبط، هماهنگی قضایی برای پلمب واحدهای آلاینده و مهمتر از همه موضوعات برنامه ریزی برای اجرای تکالیف دستگاه ها در قانون هوای پاک بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگسازی نیز تمهیدات ویژه ای برای ایجاد حساسیت های اجتماعی نسبت به موضوع آلودگی هوا و آگاهی شهروندان پیش بینی و با همکاری صدا و سیما و دیگر رسانه های ارتباط جمعی به انجام رسید، تصریح کرد: از جمله این اقدامات در این زمینه تولید چند تیزر، موشن گرافیک و انیمیشن مرتبط بود که از طریق شبکه های مختلف صدا و سیما من جمله شبکه های ۵ سیما، سلامت و امید پخش شد و در حال پخش است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به ضرورت افزایش سواد محیط زیستی مخاطبان و لزوم فرهنگسازی در موضوع آلودگی هوا امسال مکاتباتی با مدیران سازمان صدا و سیما انجام شد و خوشبختانه شاهد همکاری صدا و سیما در اینخصوص بودیم که در این زمینه علاوه بر پخش تیزرها و موشنگرافی ها می توان به حضور کارشناسان در برنامه های رادیویی و تلویزیونی، زیر نویس هشدارهای مرتبط با آلودگی در شبکه های مختلف، تولید برنامه های مرتبط از سوی صدا و سیما، پوشش رسانه ای جلسات کارگروه شرایط اضطرار هوا، و پرداختن به موضوعات مرتبط با آلودگی هوا در برنامه های تلویزیونی به ویژه شبکه ۵ سیما اشاره کرد.مزینانی همچنین از ایجاد حساسیت اجتماعی در موضوع آلودگی هوا و پوشش اخبار مرتبط از سوی دیگر خبرگزاری ها و رسانه ها نیز به عنوان جریان سازی خبری و آگاهی رسانی در این حوزه نام برد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران و دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران همچنین در ادامه با اشاره به مشکلات موجود امسال در زمینه سوخت گاز، گفت: علی رغم سختی ها و مشکلاتی که امسال متفاوت تر از سال های قبل در این زمینه وجود داشت و بعضا در نشست های کارگروهای تخصصی هوا نیز سوی مسئولان به آن پرداخته می شد، اما هیچ یک از صنایع بزرگ مقیاس و نیروگاه های تهران اقدام به استفاده از سوخت مازوت نکردند.

وی در تشریح این موضوع، اظهار داشت: مخازن مربوط به سوخت مازوت صنایعی همچون نیروگاه بعثت و سیمان تهران سال هاست پلمب بوده و مرتبط با دوره مدیریت بنده و قبلی هم نمی شود و کماکان هم پلمب است و بصورت روزانه و مستمر هم از سوی کارشناسان محیط زیست رصد و پایش می شود.

وی افزود: سیمان های فیروزکوه هم طی سه سال اخیر به دلیل کمبود گاز صرفا در فصل سرد سال سوخت مازوت مصرف می کنند که با توجه به نوع سیستم فیلتراسیون این واحدها و شرایط قرارگیری و توپوگرافی منطقه مشکلی ایجاد نمی کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین تاکید کرد: از طرفی دنیای امروز، دنیای رسانه و ارتباطات است. با توجه به نوع سوخت مازوت و آلودگی بسیار شدید بصری که از ناحیه خروجی دودکش های صنایع مصرف کننده سوخت مازوت به بیرون منتشر می شود، در صورت چنین اتفاقی تاکنون بارها تصاویر مرتبط در فضای مجازی منتشر و دست به دست شده بود و در این زمینه طرح مسائل غیرکارشناسی از سوی برخی افراد واقعا عجیب است.

مزینانی در ادامه افزود: نیروگاه های پرند و پاکدشت نیز همچون سال گذشته از سوخت جایگزین گازوئیل استفاده می کنند و خروجی های این واحدها از سوی محیط زیست رصد و پایش می شود و خوشبختانه با پیگیری های محیط زیست تغییری در شرایط زیست محیطی واحد های صنعتی و نیرو گاه ها به لحاظ افزایش آلودگی هوا نسبت به سال های قبل نداشته ایم و این کنترل ها با جدیت و حساسیت بیشتری دنبال شده است .

مزینانی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در فصل سرما باعث تشدید آلودگی هوا می شود، تردد کامیون ها و خودروها و موتور سیکلت های فرسوده در داخل و حاشیه تهران است، گفت: تهران یکی از شاهراه های مواصلاتی کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت محسوب می شود.

وی یادآور شد: بسیاری از این خودروها غیر استاندارد و دودزا بوده و در قانون نیز صراحتا جلوگیری از تردد کامیون های آلاینده از وظایف پلیس است و محیط زیست به هیچ وجه نمی تواند در این موضوع بطور مستقیم ورود کند.امسال و سال های گذشته هم در اینخصوص یا از ظرفیت پلیس استفاده شده و یا اقدامات محیط زیست صرفا جنبه هشدار و توصیه ای داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان لزوم رسیدگی بیشتر به موضوع خودروهای فرسوده و دودزا بویژه کامیون های عبوری از تهران، بیان داشت: با توجه به اهمیت این موضوع، در جلسه اخیر به میزبانی دادستانی، از مهمترین پیشنهادات محیط زیست استان تهران این بود که وزارت راه و شهرسازی و راهداری با همکاری پلیس ترتیبی اتخاذ کنند که در شرایط اضطرار، با کاهش و اخذ یک سوم عوارض کمربندی های حاشیه استان تهران، عبور کامیون ها از داخل شهر تهران از سوی پلیس کنترل و از تردد کامیون های غیرضرور به این شیوه به داخل تهران جلوگیری شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha