معاون وزیر راه و شهرسازی: بیش از ۲۰درصد سطح شهرهای کشور را بافت فرسوده تشکیل می دهد

۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۱:۰۱
کد خبر: ۴۵۹۰۲۶۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بیش از ۲۰درصد سطح شهرهای کشور را بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی تشکیل می دهد.

خبرگزاری میزان - به نقل از وزارت راه و شهرسازی،  محمد آئینی از تدوین بسته‌های تشویقی برای تسریع نوسازی در بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: بیش از ۲۰درصد سطح شهرهای کشور را بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی تشکیل می دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در این بافت‌ها حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار وجود دارد که فاقد هرگونه سازه‌ای هستند و در صورت زلزله با بزرگی پایین هم ممکن است بر سر ساکنان آوار شوند.

وی با اشاره به تدوین بسته‌های تشویقی برای نوسازی بافت‌های فرسوده، اظهار کرد: در شتاب‌بخشی به نوسازی بافت‌های فرسوده با دو مانع اصلی مواجه هستیم که توان مالی پایین ساکنان از مهم‌ترین موانع است و این افراد به‌تنهایی توان نوسازی واحدهای فرسوده را ندارند و حتی در صورت پرداخت وام قادر به پرداخت اقساط نیستند. از سوی دیگر سازنده‌ها، توسعه‌گران و انبوه‌سازان تمایل دارند در مناطقی که بازده اقتصادی بیشتری برای آنها دارد سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: برای رفع این معضل بسته‌های تشویقی تدوین کردیم، یعنی از یک سو سهم مالکان را در مشارکت بالا برده و از سوی دیگر سازندگان در کنار امتیازاتی که به آنها تعلق می‌گیرد به انجام مسئولیت اجتماعی که بر عهده آنها است، تشویق شوند.

وی با بیان اینکه آگاه کردن مردم برای نوسازی کار بزرگی است تصریح کرد: تعدادی از هموطنان ما در زیر سقف‌های لرزان زندگی می‌کنند و جان آنها در خطر قرار دارد که با نوسازی بافت‌های فرسوده جان این هموطنان از خطر بلایای طبیعی به خصوص زلزله در امان می‌ماند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این بافت‌ها از ظرفیت خوبی برای تولید مسکن برخوردارند و با تخریب هر پلاک فرسوده در محلات هدف بازآفرینی شهری در سطح کشور به میزان متوسط سه واحد مسکن تولید می‌شود.

آئینی بهبود فضای شهری بافت‌های فرسوده را از دیگر اهداف عنوان کرد و گفت: با نوسازی این بافت‌ها معابر عریض شده و تردد وسایل نقلیه امدادی و عبور و مرور تسهیل می‌شود. در مجموع خدمات هفت‌گانه روبنایی و زیربنایی در این محلات تغییر کرده و در نهایت موجب افزایش کیفیت زندگی ساکنان این بافت‌ها می‌شود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *