آغاز حرکت پویش سفیران محیط زیست در هفته هوای پاک / نذر وقت برای طبیعت

16:38 - 19 دی 1401
کد خبر: ۴۵۸۸۲۷۴
جریان سازی اجتماعی برای تبیین شعار تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی یکی از راهبردهای اصلی معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست است. بر همین اساس و با توجه به اهمیت موضوع و به مناسبت فرا رسیدن هفته هوای پاک، نشست توجیهی طرح پویش سفیران محیط زیست برگزار شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جریان سازی اجتماعی برای تبیین شعار تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی یکی از راهبردهای اصلی معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست است. بر همین اساس و با توجه به اهمیت موضوع و به مناسبت فرا رسیدن هفته هوای پاک، نشست توجیهی طرح پویش سفیران محیط زیست برگزار شد.

نورالله مرادی معاون آموزش و مشارکت های مردمی ضمن ابراز خرسندی از آغاز این حرکت بزرگ ، گفت : از گذشته تا کنون یکی از علایق و دغدغه های بنده انجام اینگونه کارها بود و همچنان معتقدیم این جنس کارها هنوز هم کارایی دارد. هدف این پویش تبیین چالش آلودگی هوا و نقش هر فرد برای جلب مشارکت در رفع این معضل است. این پویش می تواند در نهادینه سازی مسئولیت پذیری اجتماعی در بین همه اقشار مردم  ، صنایع و سازمان های دولتی برای ایفای نقش موثر در کنترل عوامل آلوده کننده محیط زیست بخصوص هوا بسیار موثر باشد.

وی افزود : یکی از استراتژیهای معاونت آموزش در دوره جدید با رویکردی نو ، حضور در میدان است . برهمین اساس یکی از برنامه های پیشنهادی که امروز در این جلسه آغاز به کار کرد، پویش سفیران محیط زیست است .

 مرادی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های کار فرهنگی استمرار است عنوان کرد : ما به دنبال اجرای یک کار نمادین نیستیم چون کارهای نمادین اساساً خاصیت مُسکن دارند ودرمان ریشه ای و پایه ای ندارند ، لذا در صدد هستیم  بحث سفیران محیط زیست را بصورت دائمی داشته باشیم و برای  همه حوزه ها و صنف های مختلف مطرح کنیم .

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در جمع سفیران محیط زیست اظهار داشت : پس از جلسات و نشست هایی که با سایر معاونت های سازمان داشتیم متوجه شدم که یک ظرفیت بسیار ارزشمند علمی در  مجموعه محیط زیست یعنی ستاد و استانها  وجود دارد که روا نیست از این دانش عظیم نهفته در سازمان استفاده نشود. برای تحقق امر سفیران محیط زیست بهره گیری از دانش کارشناسان همین سازمان بود که با حضور و استقبال جدی همکاران و علاقمندی آنها  رو به رو شدیم . حوزه محیط زیست حوزه جذابی از لحاظ مضمونی است  و ارائه این دانش برای جامعه از جذابیت خاصی برخوردار است . و این ظرفیت در خود شما بصورت بالقوه وجود دارد.

 نورالله مرادی با عنوان اینکه شهرداری منطقه ۹ به عنوان پایلوت کار مد نظر قرار گرفته شده است ، گفت : یکی از کارکردهای سفیران این است که مخاطب شناسی قوی داشته باشند که اثرپذیری کارها و اقدامات چند برابر شود . علاوه بر این مرکز آموزش نیز بایستی محتواهای ارزشمند و جذابی با نگاهی کارشناسانه  و همفکری دفاتر تخصصی تهیه کند و در اختیار سفیران قرار دهد . انتظار می رود که از کلی گویی پرهیز شود و نکات قابل لمس ، و کاربردی بیان شود از مشارکت دانش آموزان ، والدین و معلمین  را بصورت جدی پیگیری کنید.  

وی با توضیح  بحث آموزش روایتگری افزود : ما بایستی در آموزش های میدانی خود روایتی جذاب را ارائه کنیم و مخاطب را درگیر روایت کنیم .  برهمین اساس سفیران محیط زیست نیز باید دوره های کوتاه مدتی را در زمینه روایتگری پشت سر بگذارند .

مرادی گفت  : واقعیت امر این است که آموزش بخاطر ناملموس بودن کمتر موردتوجه مدیران اجرایی است. و ما در حوزه آموزش بایستی نگاه جدی داشته باشیم  . امروزه حساسیت مردم در زمینه محیط زیست قابل تامل است . این وظیفه ما است و یک فرصت در اختیار داریم تا همه توان و انرژی خود را صرف نسل سازی کنیم . سفیران محیط زیست افرادی هستند که داوطلبانه وارد بحث آموزش شده اند و این خیلی ارزشمند است چرا که این گروه از افراد ، آدمهای متفاوتی هستند  و از بقیه متمایز می شوند. این جمع می توانند سرآغاز یک حرکت خیلی بزرگ برای حفظ محیط زیست کشور باشند . 

وی عنوان کرد : انتظار می رود این حرکت به سمتی برود که دانش عمومی در سطح جامعه ارتقاء پیدا کند. ما باید وارد میدان شویم و جریان سازی کنیم.  با تشکیل کمپین (( نذر وقت )) مردم پای کار آورده شوند و برای ارائه دانش محیط زیستی معرفی شوند . اثرات کاری که امروز  انجام  می گیرد  به مرور زمان مشخص می شود.

 بر اساس برنامه های تدوین شده، مقرر شد این پویش در ابتدا به صورت پایلوت در منطقه 9 تهران اجرا شود تا زمینه مشارکت همگانی مردم این منطقه در رفع آلودگی هوا فراهم شود. سازماندهی و مراجعه کارشناسان و فعالان محیط زیست در قالب سفیران محیط زیست به مدارس، دانشگاهها و دیگر مراکز اجتماعی و برگزاری نشست های مشورتی و هم اندیشی با گروههای اجتماعی تأثیر گذار از برنامه های اصلی این پویش است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *