رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

بیان تفسیر روان از قرآن کریم برای نسل جوان ضروری است

14:14 - 15 دی 1401
کد خبر: ۴۵۸۲۷۸۱
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: در محافل و منبر‌ها به تفسیر قرآن با بیان روان و روز برای نوجوانان و عموم بپردازید.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام خبرگزاری صداوسیما، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، در گردهمایی ائمه جماعات، مفسران و فعالان قرآنی استان یزد بر ارتباط دوستانه و صمیمی با نسل جوان تأکید کرد و افزود: هرآنچه در منابر بیان می‌شود، باید مفید، مختصر و از سوی دیگر کاربردی و مورد نیاز مردم باشد تا وقت مخاطبان را تلف نکند.

وی ادامه داد: اغتشاشات اخیر به ما نشان داد آموزش و پرورش در مدارس و طلاب و روحانیون برای نسل جدید جامعه خوب کار نکرده‌اند. ما از یاد خدا غافل شده‌ایم، در قرآن کریم از ذکر به دو معنای نماز و قرآن یاد شده است، خداوند در قرآن می‌فرماید: «نماز ذکر خداست و کسی که از ذکر خدا غافل شود، زندگی‌اش سخت می‌شود.» بنابراین نماز را باید با فهم خواند و مفهوم آن را درک کرد.

قرائتی اضافه کرد:  قرآن در منبر‌ها سهمی ندارد، در جامعه ما حفظ قرآن ارزش است، تدبیر در قرآن ارزش نیست، ما قرآن را کتاب علمی نمی‌دانیم در صورتی که قرآن علم است، قرآن از نظر حقوقی نکات زیادی دارد. قرآن مهجور است، حتی در شب قدر که شب نزول قرآن کریم است، نقش قرآن کم‌رنگ است و به تفسیر این کلام الهی پرداخته نمی‌شود.

این مفسر قرآن افزود: براساس آنچه که در قرآن آمده است پیامبر مکرم اسلام (ص) در روز قیامت نسبت به مهجوریت قرآن به پروردگار متعال شکایت می‌کند. ما باید به خود بگوییم که اگر در همین لحظه بمیریم برای پاسخ‌های نکیر و منکر در رابطه با آن کار‌هایی که در عرصه قرآن باید انجام می‌دادیم و نداده‌ایم چه خواهیم گفت.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه ما بیشتر به ظاهر قرآن توجه می‌کنیم و نسبت به محتوای آن کم توجه هستیم، اظهار کرد: قرآن «بَیَانٌ لِّلنَّاسِ» است و تفسیر قرآن باید به گونه‌ای باشد که عوام آن را فهمیده و خواص بپسندند، بنابراین آیات اخلاقی را بخوانید و تفسیر کنید، در محافل و منبر‌ها به تفسیر قرآن با بیان روان و روز برای نوجوانان و عموم بپردازید.

وی با اشاره به اینکه حوزه علمیه معاونت تهذیب دارد، ولی معاونت تفسیر ندارد تصریح کرد: هر آنچه در زندگی به آن نیاز داریم، در قرآن بیان شده و تمام کلمات قرآن بار معنایی دارد و بنابراین در قرآن به نکات بسیاری پرداخته شده که باید برای تبیین آن اهتمام ورزید.

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه ۲۶۸ قصه جذاب در قرآن کریم وجود دارد که می‌تواند محتوایی جذاب برای هر منبری باشد افزود: باید تفسیر قرآن در منابر به‌صورت کوتاه و شیوا ارائه شود و به آنچه مورد نیاز جامعه یا مشکلی را حل می‌کند، پرداخت.

این مفسر قرآن کریم، با بیان اینکه رگبار شبهات در کشور از سوی دشمن وجود دارد و شبهات نسل جوان باید پاسخ داده شود بیان کرد: توجیه کردن حماقت است و متأسفانه خیلی از مسئولان ما سعی می‌کنند، توجیه کنند. تضعیف نظام جنایت است و نباید با یک حرف و سخنرانی که اصالت هم ندارد، نظام اسلامی را تضعیف کرد، تکمیل، رسالت ما در نظام است و همه ما با هر توانی که داریم، وظیفه داریم در جهت تکمیل نظام مقدس اسلامی تلاش کنیم.


برچسب ها: قرآن کریم

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *