هزینه سرویس مدارس به ازای تعداد روزهای تعطیل کم می‌شود؟

17:38 - 13 دی 1401
کد خبر: ۴۵۸۰۳۰۲
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تعطیلی ۲ هفته‌ای مدارس در آذر گفت: ممکن است در قرارداد سرویس مدارس ذکر شده باشد "هزینه سرویس، ماهانه پرداخت شود" در چنین شرایطی والدین می‌توانند به ازای روزهای تعطیل، هزینه نپردازند.

خبرگزاری میزان _ تسنیم نوشت: آلودگی هوا در استان تهران، برای دومین هفته، مدارس را به تعطیلی کشاند و ماه گذشته هم دو هفته پیاپی، مدارس تهران را تعطیل کرد.

این روزها اکثر شهرهای بزرگ کشور نیز با این وضعیت مواجهند. پیش از این نیز در بازه‌های زمانی مختلف از آغاز سال تحصیلی شاهد تعطیلی  مدارس بوده‌ایم.

با توجه به طولانی شدن تعطیلی مدارس، بسیاری از خانواده‌ها با چالش "پرداخت هزینه سرویس مدارس" به ازای روزهای تعطیلی مدارس مواجه هستند و پیمانکاران در تماس با خانواده‌ها خواستار واریز هزینه به ازای روزهای تعطیل هستند!

حال پرسش این است، با وجود تعطیلی طولانی مدارس و عدم فعالیت سرویس مدارس در روزهای تعطیل به واسطه آلودگی هوا، آیا والدین باز هم ملزم به پرداخت شهریه کامل سرویس مدرسه دانش‌آموز خود هستند یا به تعداد روزهای تعطیل باید از مبلغ کل ماهیانه هزینه سرویس مدرسه کسر شود؟

پیش از این و در سال 1399 همزمان با اوج‌گیری کرونا در کشور و آغاز غیرحضوری شدن مدارس، این مشکل برای خانواده‌ها ایجاد شد.

در آن ایام وزیر وقت آموزش و پرورش اعلام کرد: "شهریه سرویس مدارس باید به ازای ماه‌هایی که مدارس برقرار بود، دریافت شود." همچنین از سوی آموزش و پرورش اعلام شد:

"تیپ قرارداد سرویس مدارس را بخش حقوقی آموزش و پرورش تدوین کرده و در آن آمده است به ازای روزهای تعطیل، تعطیلات عید، تعطیلات اضطراری و تعطیلاتی که ادارات آموزش و پرورش بنا به مسائلی مانند آلودگی هوا و... تعیین می‌کنند شهریه سرویس به حساب خانواده محاسبه نمی‌شود."

در همین ارتباط شهلا باقری؛ مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: سرویس مدارس دارای تیپ قرارداد هستند و در این قرارداد، تمام تعهدات طرفین ذکر شده است.

وی افزود: موارد مختلفی در قرارداد سرویس مدارس لحاظ شده است به عنوان مثال اگر راننده نیامد یا تعطیلی پیش آمد، چگونه اقدام شود.

باقری تصریح کرد: ممکن است در قرارداد سرویس مدارس ذکر شده باشد "هزینه سرویس، ماهانه پرداخت شود" در چنین شرایطی، والدین می‌توانند به ازای روزهایی که مدرسه تعطیل است، هزینه نپردازند.

وی با بیان اینکه تعطیلی دو هفته‌ای مدارس، اندک نیست، گفت: پیمانکاران، انجمن اولیا و مربیان مدارس و خانواده‌ها با یکدیگر گفت‌وگو کرده و به تفاهم برسند تا بتوان روزهای تعطیل را از هزینه سرویس مدارس کسر کرد.

باقری در پایان متذکر شد: در قرارداد تیپ سرویس مدارس حتماً بندی مشاهده می‌شود که وضعیت روزهای تعطیل را مشخص کرده است.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *