آغاز واگذاری واحدهای مسکونی مهر و نهضت ملی به متقاضیان از ماه آینده

17:10 - 12 دی 1401
کد خبر: ۴۵۷۸۶۵۴
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
وزیر راه و شهرسازی از آغاز فرآیند واگذاری واحدهای تکمیل شده مسکن مهر در ماه آینده به مردم خبر داد.

خبرگزاری میزان _ مهرداد بذرپاش در حاشیه نشست مشترک با کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در رابطه با اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: تا امروز بیش از ۲۴ هزار هکتار زمین برای اجرای قانون جهش تولید مسکن آماده و اراضی حدود یک میلیون واحد مسکونی دیگر نیز آماده شده است که با روش‌های مختلف تحویل مردم می‌شود. وزارت راه و شهرسازی با 6 سیاستی که در دستور کار دارد کار را پیگیری می‌کند.

تولید مسکن با تحویل زمین و ارایه تسهیلات در ۳۰۰ شهر کوچک

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بخشی از سیاست وزارت راه و شهرسازی، تولید مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت تا ۵۰ هزار نفر جمعیت تحویل زمین با ارایه تسهیلات به مردم است که اینکار در حدود ۳۰۰ شهر آغاز شده است و شهرهای جدید نیز به گردونه اضافه می‌شود. این سیاست قطعی دولت است که در یکسال آینده ۵۰۰ هزار واحد زمین تحویل مردم برای ساخت مسکن خواهد شد.

در یکسال آینده ۵۰۰ هزار واحد زمین برای ساخت مسکن تحویل مردم می‌شود

وی افزود: در حوزه بانکی عقب ماندگی‌های برای ارایه تسهیلات به اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود داشت و بانک‌ها به غیر از بانک مسکن همراهی مناسبی با اجرای طرح نهضت ملی مسکن نداشتند. در چند وقت گذشته توافقات مناسبی با چهار بانک دیگر انجام و تفاهم‌نامه‌ها امضا شد و هرکدام از بانک‌ها سهمی را برعهده گرفتند که امیدواریم بانک‌ها در اجرای این طرح نقش قابل قبول‌تری را نسبت به گذشته ایفا کنند.

توافق با چهار بانک برای تسریع در ارایه تسهیلات اجرای قانون جهش تولید مسکن

بذرپاش توضیح داد: یکی دیگر از جهت‌گیری‌های وزارت راه و شهرسازی مربوط به جهت‌گیری‌های دولت در بافت‌های فرسوده است که با مکانیزم‌های تشویقی در حوزه شهرسازی کارهای خوبی انجام شده که به شهرداری‌ها نیز ابلاغ شد. با مکانیزم‌های تشویقی شهرسازانه، شاهد بودیم که با وجود کاهش صدور پروانه در شهرها اما در بافت‌های فرسوده شهر تهران بیش از ۵۰ درصد رشد صدور پروانه داشتیم که این نشان می‌دهد این سیاست پاسخ داده است. بنابراین هرچقدر بتوانیم در حوزه بافت‌های فرسوده با مکانیزم‌های تشویقی به نوسازی رونق بدهیم هم هدف تولید مسکن محقق می‌شود و هم با مشکلات زیربنایی و روبنایی که در بسیاری از شهرهای جدید با آن مواجه بودیم کمتر مواجه خواهیم بود.

تقویت مکانیزم‌های نظارتی مجلس بر عملکرد بانک‌ها در اجرای قانون جهش تولید مسکن

وی تصریح کرد: در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس توافق کردیم تا کمک کنند مکانیزیم‌های نظارتی آنها در اجرای قانون جهش تولید مسکن بیشتر از گذشته شود تا بتوانیم در چند ماه آتی خبرهای خوبی را در حوزه بافت‌های فرسوده به مردم ارایه بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت برای احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در دومین سال دولت چیست؟ گفت: تحویل زمین همراه با ارایه تسهیلات بانکی آغاز شده است. برای برخی از واحدهای مسکونی این طرح آماده شده است و از ماه ‌آینده فرآیند واگذاری واحدهای تکمیل شده به مردم و متقاضیان آغاز خواهد شد.

تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر با منابع صندوق ملی مسکن

بذرپاش ادامه داد: در خصوص تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر که عدد قابل توجهی است و از صفر تا ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارند برنامه تکمیل در دستور کار قرار گرفته است. بدین معنا در خصوص این واحدهای باقیمانده منابع مالی از مردم اخذ شده بود و مسکنی تحویل مردم نشد. در این زمینه نیز مقرر شد تا از طریق صندوق ملی مسکن که طبق قانون در اختیار وزارت راه و شهرسازی است منابع آن در حال تجهیز است عملیات تکمیل واحدها با اولویت نخست واحدهای مسکونی مهری که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند انجام شود.

به گزارش پایگاه خبر یوزارت راه و شهرسازی، وی همچنین در پایان تصریح کرد: از ماه آتی نیز فرآیند واگذاری واحدهای تکمیل شده مسکن مهر نیز به مردم آغاز می‌شود.

انتهای پیام/


برچسب ها: مسکن مسکن مهر

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *