تدوین برنامه تحول و اصلاح شهرهای جدید تا سال آینده

۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲:۱۰
کد خبر: ۴۵۷۸۲۳۸
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه مجموعه دولت پیشنهادهای نمایندگان مجلس را برای تامین منابع مالی اجرای طرح‌های مسکن بررسی می‌کند، گفت: برنامه تحول و اصلاح شهرهای جدید ظرف یکسال آینده تهیه می‌شود.

خبرگزاری میزان _ مهرداد بذرپاش با حضور در مجلس شورای اسلامی و دیدار با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی اجرای قانون جهش مسکن از برنامه تحول و اصلاح قانون شهرهای جدید خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه صحبت‌های برخی نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه شهرهای جدید از زمان تاسیس تاکنون از بیماری مزمن رنج می‌برد حرف نادرستی نیست، گفت: شهرهای جدید طبق قانون مصوب در سال‌های متمادی و در دولت‌های مختلف اجرا شده و هم‌اکنون به وضعیت موجود رسیدیم که البته مشکلاتی را نیز در شهرهای جدید داریم.

یکی از کانون‌های هدف برای تولید مسکن شهرهای جدید است

وی تصریح کرد: امروز یکی از کانون‌های هدف وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن، شهرهای جدید است. به نظر می‌رسد که قانون شهرهای جدید نیاز به اصلاح دارد که در صدد هستیم در همراهی با مجلس آن را اصلاح کنیم.

بذرپاش با اشاره به اینکه عملکرد شهرهای جدید در برخی وجوه مثبت و در برخی وجوه ایراداتی دارد که باید رفع شود، گفت: اولویت وزارت راه و شهرسازی اصلاح قانون شهرهای جدید است.

روح حاکم بر شهرهای جدید بر پایه نظام شهرسازی ایرانی- اسلامی اصلاح می‌شود

وی یکی از اصلی‌ترین مشکلات شهرهای جدید را نبود روح متعالی نظام شهرسازی و زیست مومنانه ایرانی-اسلامی عنوان کرد و در بیان دلایل این وضعیت توضیح داد: بخشی از مشکلات موجود در شهرهای جدید به دلیل نبود منابع و تامین خدمات روبنایی، بخشی به دلیل نبود طراحی از قبل و بخشی نیز به دلیل ایرادات قانونی بوده است. بنابراین وقتی در ادوار مختلف رویکرد درآمد هزینه‌ای به شهرهای جدید داشتیم ناچار شدیم تا اراضی را در این شهرها بفروشیم و این وضعیت ماحصل سال‌های طولانی است.

بذرپاش گفت: ناچار شدیم اراضی را در شهرها به فروش برسانیم تا خدمات زیربنایی و روبنایی را در شهرهای جدید تامین کنیم و اساسا مسکن بسازیم.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اعضای کمیسیون عمران مجلس بر ارایه پیشنهاد نمایندگان مجلس برای تامین منابع مالی و تکمیل طرح‌های باقیمانده مسکن و اجرای کلان پروژه نهضت ملی تاکید کرد.

عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: در اجرای طرح‌های فوریتی همچون اجرای طرح مسکن مهر، اقدام ملی، نهضت ملی مسکن منابعی به غیر از منابع بانکی دیده نشد و بخشی از مشکلات نیز به همین دلیل است که منابعی که در اختیار دولت‌ها بوده برای اجرای پروژه‌ها مهم از جمله تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر، مسکن ملی و نهضت ملی مسکن کافی نبوده است. هم‌اکنون نیز یکی از استمدادهای ما از کمیسیون عمران مجلس همین تامین منابع مالی کلان پروژه کشور است که در جلسه رای اعتماد نیز بر آن تاکید داشتم.

بذرپاش تاکید کرد: وقتی منابع اجرای طرح‌های کلان مسکن دولت متکی بر فقط منابع بانکی است یکی از سهل الوصول‌ترین روش‌ها فروش زمین است. اینکه زمین را بفروشند و هزینه آماده‌سازی بدهند و هرجایی که کمبود منابع بود حتی به عملیات احداث برسند که نمونه آنها را در باقیمانده‌های مسکن مهر شاهد هستیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تکمیل حدود ۵۰ هزار مسکن مهر باقیمانده از محل فروش زمین‌ها اقدام شده است. دولت در تکمیل این تعداد واحد باقیمانده مسکن مهر متعهد شده است تا واحدها را تکمیل کند زیرا با افزایش قیمت‌ها مردم متضرر شده‌اند و برخی از آن‌ها نیز عملیات اجرایی نداشته و فقط زمین است و هیچ کاری روی اراضی انجام نشده است. بنابراین برای تکمیل واحدها چون منابع متکی به منابع بانکی است باید از  محل فروش اراضی تامین منابع انجام، واحدها تکمیل و تحویل متقاضیان شوند.

وی تصریح کرد: چنانچه مجلس راه دیگری را به دولت پیشنهاد می‌دهد تا از مسیرهای دیگر برود همچون تملک دارایی یا روش‌های دیگر تامین منابع مالی بر روی آن توافق و تصمیم‌گیری می‌کنیم تا تعهداتی که برعهده حاکمیت در خصوص تامین مسکن است انجام شود.

بذرپاش گفت: چنانچه اعضای کمیسیون عمران موافق باشند، برنامه تحول و اصلاح شهرهای جدید ظرف یکسال آینده تهیه شود تا هرجا لازم است اصلاح لازم انجام شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی علاوه بر برنامه تحول و اصلاح قانون شهرهای جدید در همراهی با  مجلس، برنامه‌های آتی را برای اجرایی شدن روح حاکم بر شهرهای جدید بر مبنای ایرانی- اسلامی تعیین و ارایه خواهد کرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *